Anadolu’ya dikkat!

26 Temmuz 2012 Perşembe

Büyük kentlerde AVM açacak yer kalmadı. Kaldıysa da, yatırıma uygun noktalar değil. Oysa perakendenin altın kuralı ‘doğru yer’ üzerine kurgulu

Özellikle akıllı AVM işletmecileri, adına ‘büyük’ denilen köylerde debelenen yatırımcıları gördüğünde, formülü, cebine de/aklına da yazmalı:
- Gelişmekte olan, göç vermeyen nitelikli kentleri tercih etmeliyiz!
Aksi halde; doğru noktada olmayan AVM’lerin, nüfus ne kadar çok olursa olsun, rekabet/hizmet ilişkisinde tıkanacağı garanti.
Hep yazdım, yine yazıyorum ki ‘bazıları müze olmaya aday’
Öyleyse, aynı kentlerde birbirine benzer anlayışlarda, pıtrak gibi çoğalan AVM’lerin bu ısrarı niye?
Önünüz, gübre çukuru, haberiniz ola!
***
Pek çok kitapta ve hatta eğitimde, konferansta; yönetim guruları, ısrar ile ‘rekabet olmayan noktaları tercih edin’ dese de, pek çok yatırımcı ‘büyük kent hayali’ içinde yüzüyor.
Kırmızıdan çıkıp, mavi okyanusu gösterseler de birbirlerine, hareket etmekten çekiniyorlar.
Oysa perakende pazarının kendisi, Anadolu’nun bakir illerinde gizli... Hem de, ilk yatırım yapandan sonra gelenin, başarılı olamayacağı kentlerde.
Öngörüm o ki, bir gün daha akıllı ve geleceği gören AVM yatırımcıları, hep kıskandıkları dünya devi Wall Mart gibi, Anadolu’nun geleceği parlak, daha küçük ama daha dinamik kentlerden yükselişe geçecek.
***
‘Sinek gibi, tek bir noktaya üşüşmek, size neyi hatırlatıyor ki’ derken, tüyomu da, dünkü yazıma paralel vermek istiyorum:
- Uluslararası yatırımcılar, Anadolu’yu gözlem altına aldı.
‘Gezen tilki, yatan aslandan iyidir’ elbette ama gördüğünü anlamak ve harekete geçmek şart. Çünkü bilmek hiçbir şey; önemli olan yapabilmek…
Son söz, yine bu topraklardan ve hepimize ders niteliğinde:
- Erken kalkan, yol alır!Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri