Arçelik AŞ bir ilki gerçekleştirdi

31 Temmuz 2015 Cuma

Arçelik AŞ, Türkiye’nin sektöründe ilk “Geri Dönüşüm Tesisleri”ni Bolu ve Eskişehir’de hayata geçirdi

arcelik-as-bir-ilki-gerceklestirdi

Tüm iş süreçlerinde “Sürdürülebilir Gelişim” odağı ile hareket eden, kaynakların verimliliği ve sürdürülebilirliği konusuna en üst seviyede hassasiyet gösteren Arçelik AŞ’nin “Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonu çerçevesinde Türkiye’nin uluslararası standartlara uygun, sektöründeki ilk geri dönüşüm tesisleri Eskişehir ve Bolu’da faaliyetlerine başladı. Eskişehir tesisi eski buzdolaplarında var olan, ozon tabakasına zararlı CFC’li (kloroflorokarbon) gazları da kapalı sistemle toplayabilen Türkiye’deki ilk geri dönüşüm tesisi olma özelliği taşıyor.


Arçelik AŞ Sürdürülebilirlik ve Resmi İlişkiler DirektörüFatih Özkadı; “Markadan bağımsız olarak toplama ve geri dönüşüm gerçekleştiriyoruz.Tesislerimizin kuruluşundan beri geçen 6 ayda, piyasadan toplanan yüksek enerji tüketen eski ürünlerin geri dönüştürülmesi ile ülkemiz enerji kazancına 3 rüzgar türbininin üreteceği enerji kadar katkı sağlamış olduk.” dedi.


Sektöründe Türkiye’nin lideri ve Avrupa’nın 3’üncü büyük beyaz eşya şirketi olan Arçelik AŞ, tüm iş süreçlerinde “Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın” vizyonuyla hareket ediyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde faaliyetlerini tüm hızıyla sürdüren öncü geri dönüşüm tesisleriyle kaynakların verimli kullanımına dikkat çekiyor.

Uzun yıllardır, doğanın ve ekolojik sistemin korunmasına katkı sağlayan projeler yürüten Arçelik AŞ, Eskişehir ve Bolu’da kurduğu  geri dönüşüm tesislerinde, atık elektrikli ve elektronik eşyaları (AEEE) yeniden doğaya kazandırıyor.

Arçelik AŞ, 2014 yılında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Avrupa Birliği’nin 2002/95/EC sayılı Elektrikli ve Elektronik Eşyalarda Bazı Zararlı Maddelerin Kullanımının Sınırlandırılmasına İlişkin Direktif ile 2002/96/EC sayılı Atık Elektrikli ve Elektronik Eşya Direktifi’ne paralel olarak 22.05.2012 tarihli ve 28300 sayılı Resmi Gazete’de yayımladığı Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında Bolu ve Eskişehir’de iki geri dönüşüm tesisi kurarak, sektöründe ürün yaşam döngüsü boyunca çevresel etkileri en aza indiren ilk şirket olma özelliğini taşıyor.

Eskişehir’de 2 bin metrekarelik kapalı alanda “Uluslararası Geri Dönüşüm Tesisi” standardına (EN 50574) ve AEEE Yönetmeliği’ne uygun olarak kurulan tesiste; buzdolabı, soğutucular ve iklimlendirme cihazları geri dönüştürülüyor.Bu tesiseski buzdolaplarında var olan, ozon tabakasına zararlı CFC’li (kloroflorokarbon) gazları da kapalı sistemle toplayabilen, Türkiye’deki ilk geri dönüşüm tesisi olma özelliği taşıyor. Bolu’da 2 bin 160 metrekare kapalı alanda kurulan diğer geri dönüşüm tesisinde ise buzdolabı hariç diğer büyük beyaz eşyalar ve küçük ev aletlerinin geri dönüşümü gerçekleştiriliyor.

Tesisler faaliyete başladıkları günden bugüne kadar geçen süreçte yaklaşık 100 bin adet ürünün geri dönüşümü tamamlandı. Bu işlemlerle, yüksek enerji tüketen eski ürünlerin şebekeden elektrik tüketmesinin de önüne geçilmesi ile, toplamda 21,5 GWh/yıl enerji tasarrufu elde edilmiş oldu. Bu kazancın büyük kısmı geri dönüştürülen buzdolaplarından geliyor. Elde edilen sonuçlarla 57 bin 400 adet A+ enerji sınıfı buzdolabının bir yıllık elektrik tüketimi kadar ülke ekonomisine katkı sağlanmış oldu.İki tesisin 6 aylık fiili performansına göre 21,5 GWh kazanç 8,6 MW gücünde bir rüzgar santralinin yıllık enerji üretimine eşdeğerdir, bu da ortalama 3 adet rüzgar türbinine denk gelmektedir.

Geri dönüşüm süreci ile birlikte pazarda ikinci el, kontrolsüz piyasaya sürülmüş, piyasaya sürenin belli olmadığı ve risk içeren ürünlerin de satışı engelleniyor ve böylelikle tüketicilerin güvenilir olmayan ürün kullanımının da önüne geçiliyor. Kayıtlı bir şekilde yapılan geri dönüşüm faaliyetleri ile geri dönüşüm sonrasında oluşan demir, bakır, alüminyum ve plastiklerin de ikincil hammadde olarak ekonomiye kazandırılması sağlanıyor.

Geri kazanımlar elde ediliyor
Geri Dönüşüm Tesislerinde işlenen ürünlerden elde edilen malzemelerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan çevre izin ve lisans almış firmalara gönderilerek geri kazanıldığını söyleyen Arçelik AŞ Sürdürülebilirlik ve Resmi İlişkiler DirektörüFatih Özkadı: “Böylece bu malzemeler, Avrupa Birliği içinde son dönemde gündemde olan özkaynak verimliliği (Resource Efficiency) kavramına uygun olarak yeniden değerlendirilerek ekonomiye kazandırılmaktadır.” dedi.

Özkadı sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle çok eski buzdolapları, yüksek enerji tüketimi nedeniyle ülkemizin elektrik şebekesine yük oluşturmaktadır.Kullanılmışürünlerin yönetmelik kapsamında toplanıp, geri dönüştürülmesiyle ülkemizin enerji verimliliğine de önemli bir katkımız oluyor. Atık elektrikli ve elektronik eşyalarda bulunan, ozon tabakasına zarar veren ve sera etkisine katkı potansiyeli 15’in üzerinde olan zararlı gazlarıtesiste toplayarak bertaraf edilmesi için çevre izin ve lisanslı tesislere gönderiyoruz. Bu zararlı gazların atmosfere salınmasını engelleyerek, ozon tabakasına vereceği zararı önlüyor ve çevrenin korunmasına katkı sağlıyoruz.”


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri