Asaş Group’tan su sektörüne 20 milyon dolarlık yatırım

11 Ekim 2012 Perşembe

İzmit’te faaliyet gösteren Gürpınar Su’yu satın alarak iyileştirme çalışmalarına başlayan firma, her yıl yüzde 10 büyüyen su sektöründe ilk beşe girmek için çalışmalarını sürdürüyor

asas-grouptan-su-sektorune-20-milyon-dolarlik-yatirim

Otomotivden enerjiye, denizcilikten hizmet sektörüne kadar 16 farklı şirketi tek çatı altında buluşturan Asaş Group, gıda sektöründeki ilk yatırımını 20 milyon dolar harcayarak su sektörüne yaptı. İzmit’te faaliyet gösteren Gürpınar Su’yu satın alarak iyileştirme çalışmalarına başlayan firma, her yıl yüzde 10 büyüyen su sektöründe ilk beşe girmek için çalışmalarını sürdürüyor.

2009 yılının Ağustos ayında satın aldıkları fabrikanın ihtiyaca cevap verebilecek kapasitede bir tesis olmadığını, bu nedenle sürekli iyileştirme çalışmaları gerçekleştirdiklerini ifade eden Asaş Kaynak Suları Sanayi yöneticilerinden Erhan Akkaş, sadece damacana ve bardak su üreten firmada pet yatırımları da gerçekleştirdiklerini kaydetti.

0.20, 0.25 ve 0.30 litre bardak su, 0.50, 1.5, 5, 10 ve19 litre dönüşümsüz PET ve 19 litre PC damacana ürün portföyüne sahip olduklarını belirten Akkaş, “Ağırlıklı olarak zincir hipermarketlerle çalışıyoruz. Hatta bazılarına kendi isimleriyle pet su da üretiyoruz. Bunun için gerekli tüm altyapı mevcut. Üretimde iyi bir ekibimiz var, satış ve pazarlama kadrosunda da ciddi yapılanmaya gittik. Hedefimiz tüm tüketiciye ulaşmak” diye konuştu.

İkinci marka yolda
Samanlı Dağları’ndan çıkartılan Gürpınar doğal kaynak suyunun Türk halkının damağına hitap eden yumuşak bir su olduğunu iddia eden Erhan Akkaş, bu suyun mineral açıdan da son derece zengin olduğunu öne sürdü. Önümüzdeki süreçte üretim portföyüne ikinci markayı katacaklarını açıklayan Akkaş, şöyle konuştu: “Daha üst segment olacak olan markayı piyasaya 0.25 ve 1 litrelik olarak cam şişede de sunmayı düşünüyoruz. Bu ürüne daha da prestij katacaktır. Su sektörü Türkiye’de her yıl yüzde 10 oranında büyüyor. Tabi büyürken sektöre sürekli yeni isimler katılıyor. İlk etapta herkes suyu maliyetsiz bir yatırım alanı olarak görüyor, iştahı kabarıyor. Ancak, pet yatırımlarına geldiğinizde durumun hiç de öyle olmadığını görüyorsunuz.  Zaten sektörde yatırım yapmayan kendini yenilemeyen firmaların bir süre sonra yok olacağını düşünüyorum. Şu anda sektörde 325 tane oyuncu var ve bu çok ciddi bir rakam.”

“İhracata önem vereceğiz”
Başta Almanya olmak üzere Libya, Malta, İngiltere’ye ihracat yaptıklarını dile getiren Erhan Akkaş, ihracatın yurt içindeki rekabeti aşmak adına önemli olduğunu savundu. Özellikle Dubai, Katar ve İsrail’den önemli taleplerle karşılaştıklarını kaydeden Akkaş, “Tüm dünyada insanların su alışkanlıkları farklı. Buna göre çözümler üretmelisiniz. Örneğin halkımız daha yumuşak su içerken, Almanlar sert ve minerali daha yoğun suyu tercih ediyor. Bu talepleri karşılayacak kaynaklarımız mevcut. Suyun yanında maden suyuna da girmeyi de hedefliyoruz. Şu anda su sektöründeki hacmimiz 60 milyon TL. Ama kaynağımızın çok önemli bir kısmını da hala kullanmadık” açıklamasını yaptı.

Kaynak: KobidenGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri