Atlantis, yurt dışına odaklandı

07 Aralık 2012 Cuma

Altın ve mücevherat markası Karakaş Atlantis, 2011 yılında 297 milyon TL ciro yapan, 2012 yılında 500 milyon TL ciro hedefleyen ve 2 bini aşkın çeşit ürünüyle hizmet veriyor. Temmuz sonunda halka arz olan Karakaş Atlantis’in hedefi, yurt dışında da söz sahibi olmak

atlantis-yurt-disina-odaklandi

43 yıldır kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren Karakaş Atlantis, 2 bini aşkın ürünüyle Türkiye genelindeki bin 300 kuyumcuya toptan satış yapan bir marka. Yurt içinde 10 satış bölge müdürlüğü ile hizmet veren firma aynı zamanda Dubai, Fransa ve İsrail’e de ihracat yapıyor.

Coğrafi açıdan Türkiye’nin yüzde 70’ine hakim olan Atlantis, Ege, Marmara, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri’nde faaliyet gösteriyor. Bilezik üretiminde Türkiye’nin yüzde 18’lik Pazar payına sahip olan, alyans üretiminde ise Türkiye’de ilk 3’de yer alan Atlantis, tüm üretimini İzmir’deki kendi üretim tesisinden karşılıyor ve Türkiye geneline dağılmış 150 kişiye istihdam sağlıyor.

Kuyumcularda bulunan ürünlerin büyük bir çoğunluğunu kendi üretimiyle temin eden Atlantis bünyesindeki ürün gamı ise 22 ayar fantezi takı ve bilezik, 14 ayar fantezi ve muhtelif takı, alyans, elmas, pırlanta ve ziynet. Ürün çeşitliliğinin 2 binin üzerinde olduğu Atlantis’te ürünlerin fiyat aralıkları ise 100 TL ile 650 bin TL arasında değişiyor.

Türkiye’nin tüm bölgelerinde yoğun olarak yer aldıklarını belirten Karakaş Atlantis Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Karakaş, “Bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özelliklerimiz, müşterilerimiz ile iyi iletişimimiz, bölge müdürlüğümüzün farklı ekiplerle Türkiye’ye yayılmış olması, sık sık yaptığımız bölgesel fuarlar, etkinlikler ve son zamanlarda bankalarla kuyumculara destek çalışmalarımız olarak belirtebiliriz” diyor.

Halka arza 56 milyon TL talep
2010 yılında 151 milyon TL, 2011 yılında 297 milyon TL ciro yapan Karakaş Atlantis, Temmuz ayı sonunda halka arz oldu ve talep topladı. Karakaş, “Halka arz sürecine hazırlıklarımız son 3 seneye dayanıyor. Kurumsal ve finansal olarak yapılan hazırlıklar sonrasında halka arz için ilk başvurumuzu SPK’ya yaptık ve ciddi bir hazırlık sürecine girdik. Kurumların talep ettiği bütün hazırlıkları şirket çalışanlarımızın gösterdiği yüksek gayretleriyle bitirdikten sonra Karakaş Atlantis markamızın halka arzını başarılı bir şekilde sonuçlandırdık. 2,5 TL sabit fiyat ile 42 milyon TL yapılan halka arza 56 milyon TL talep geldi. Ayrıca 4 bin 651 adet yatırımcıya sahip olduğumuz bu halka arz çalışması, son zamanlarda gerçekleştirilen en başarılı halka arz olması ile bizleri çok mutlu etti” şeklinde konuştu.

Halka arza karar verilmesinin nedenlerini anlatan Karakaş: “Kararımızın en önemli nedenlerini şirketimizin kurumsallaşması, marka değerinin artması, sermaye ve finans piyasalarında daha güçlü bir aktör olma isteği şeklinde belirtebiliriz. Halka arz ile birlikte kuyumculuk sektöründe hızlı yükselişimize devam etmeyi planlıyoruz. Müşteri memnuniyeti odaklı oluşturduğumuz şirket politikalarımız ile önümüzdeki dönemlerde Karakaş Atlantis olarak her zaman hedeflerimizi yükselterek ilerleyeceğimize inanıyoruz” dedi.

“2013 yılında altın yükselecek, rekabet artacak”
Sektörün en önemli sorununun, sektördeki birçok firmanın halen kayıt dışı olması ve çalışması olarak belirten Kamil Karakaş: “Devletin kayıt dışı çalışmaları önlemek adına sektöre el atması gerektiğine inanıyoruz. Kuyumcu odalarının verimli çalışamaması ve sektörü ellerinde tutamaması da başka bir sorun olarak gözüküyor. Bilezik ve alyans dışında takı sektöründe yurt içi markaların az olması da sektörümüzün eksiklikleri arasında sayılabilir.

Ancak Atlantis olarak bizim 2013 yılı öngörülerimiz ve inancımız, bankaların altın sektöründeki faaliyetlerini biraz daha artırarak kayıt içi ekonomiye katkıda bulunacakları, altının yükseleceği ve rekabetin artacağı yönünde” dedi.

Karakaş Atlantis 2012 ilk 6 ay ihracat rakamları şöyle: Dubai 14 milyon 776 bin 26 dolar, İsrail 514 bin 732 dolar, Fransa 1 milyon 57 dolar.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri