Engin Yıldırım

Engin Yıldırım

Danışman
PerAVM Gayrimenkul & AVM Danışmanlık Genel Müdürü

Avm sektöründe 20 yıl

11 Mayıs 2015 Pazartesi

Türkiye’de AVM sektörünün ilk yıllarında başladı kariyer yolculuğum. İlk çalıştığım proje Anadolu Yakası’nın ilk alışveriş merkezi ve Türkiye'nin de en başarılı alışveriş merkezlerinden biri olan Capitol AVM oldu.

Capitol bir nevi okul görevi gördü benim için ve kariyerime AVM sektöründe devam etme kararı vermemi sağladı. Capitol'de çalışmaya başladığımda Türkiye'de az sayıda AVM vardı. O günden bugüne Türkiye'de AVM'ler ciddi mesafe kat etti. Günümüzde ise açılacak AVM'ler ile birlikte 400'e yakın alışveriş merkezinde söz ediliyor.

2015 yılı itibariyle, sayı ve kişi başına düşen kiralanabilir alan sayısı en yüksek şehir başta İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa olarak sıralanıyor. Avrupa’da bin kişi başına düşen kiralanabilir alan 196 metrekareyken, Türkiye ortalaması 128 metrekare. Türkiye’de henüz alışveriş merkezi olmayan 24 şehir bulunuyor. En yoğun pazarlar olarak öne çıkan İstanbul ve Ankara’da bin kişi başına düşen kiralanabilir alan sırasıyla 268 ve 267 metrekare.  Bir başka deyişle en yoğun pazarlar olan İstanbul ve Ankara bile Avrupa ortalamasının altında kalıyor. 20 yılda birçok önemli AVM projesinde görev aldım. Genelde inşaat döneminde başladığım için her aşamasında bulundum, sistemi kurdum, kiraladım ve yönettim. Türkiye'de var olan her AVM konseptinde görev aldım. Her koşulda hedefim, gemiyi limana ulaştırmak oldu.

Yeni yöneticilere başarı için çok çalışmayı, verimliliği esas almayı, ekip çalışmasını, proje geliştirmeyi, sosyal yönetici olmayı, empati kurmayı, kendilerini geliştirmeyi, sevdikleri işi yapmalarını, doğru iş bağlantıları kurmalarını ve sabırlı olmalarını tavsiye ediyorum. Kariyer hayatımda çeşitli ödüller aldım. Bence ödüllerden de önemli olan kalıcı eserler bırakmak, bilgiyi paylaşmak, ekipler yetiştirmek ve yol göstermek. Edindiğim tecrübeler ışığında hedeflerim, planlarım, projelerim' ile kariyer yolculuğuma devam ediyorum.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri