AVM'lerde yüksek gerilim

27 Ocak 2014 Pazartesi

AVM'lerin perakendecilere gönderdiği yüksek elektrik faturaları sektörü karıştırdı. Her AVM'yi tek tek inceleyen Tescilli Markalar Derneği'nin Başkanı Tahsin Özlenir, "En düşük birim fiyatla en yükseği arasında yüzde 30 fark var. AVM'ler iyi yönetilemiyor" dedi

avmlerde-yuksek-gerilim

Perakendecilerle alışveriş merkezi (AVM) yönetimleri arasında yaşanan tartışmalara bugüne kadar hiç gündeme gelmeyen bir konu daha eklendi. Kurdaki artış nedeniyle AVM'lere ödedikleri kira ve ortak giderleri son 3 ayda yüzde 25 artan perakendeciler, bugünlerde bütün gider kalemlerini tek tek masaya yatırıyor. Özellikle elektrik maliyetlerinde önemli sıkıntılar olduğunu tespit eden perakendeciler, AVM yönetimlerinin kendilerine gönderdikleri faturalardaki birim fiyatlar arasında ciddi uçurum olduğunu ileri sürdü.

Aradaki fark yüzde 30
Araştırmayı yürüten Tescilli Markalar Derneği (TMD) Başkanı Tahsin Özlenir, "Son günlerde elektriğe gelebilecek zamlar gündemdeyken TMD olarak araştırma yaptık ve çok çarpıcı neticelerle karşılaştık. AVM'ler bir elektrik dağıtım firmasıyla toplu anlaşma yapıyor ve perakendecilere fatura ediyor. Elektrikte en düşük birim fiyatla en yükseği arasında yüzde 30 gibi büyük bir fark var" dedi. Özlenir, küçük bir cadde mağazası için bile bir elektrik firması ile anlaşma yaptıklarında birim fiyat olarak KDV dahil 0.3375 gibi bir fiyat elde edebilmelerine rağmen, AVM'lerin 0.3748'e varan rakamlarda anlaşmalar yaptığını belirtti.

Yönetimler duyarsız
Özlenir, "X AVM'ye 100 metrekarelik mağaza için 100 TL fatura ödüyoruz. Y'ye aynı metrekare için ödedeğimiz rakam 130 TL. Neden her AVM elektrik dağıtım firmasıyla aynı anlaşmayı yapmıyor? AVM yöneticileri kendilerinin ödemedikleri giderler konusunda oldukça duyarsız" diye konuştu.

'Yönetimler denetlenmeli'
Tahsin Özlenir, Türkiye'deki AVM'lerin iyi yönetilemediğini savundu. Elektrikten güvenlik ve temizliğe kadar her AVM'nin kendilerine farklı fiyat verdiğini belirten Özlenir, şöyle konuştu: "AVM'lerin bağlı olduğu derneğe yazı gönderdik. Ancak kendileri durumun farkında bile değil. AVM yönetimleri bize ödediğimiz paranın nereye gittiğini asla açıklamıyor. O nedenle nasıl şirketler bağımsız denetim kuruluşları tarafından denetleniyorsa, AVM yönetimlerinin de denetlenmesi şart. Üzerinde çalışılan Perakende Yasa Taslağı'na eklenmesi için bu konuyu rapor olarak bakanlığa sunduk."

'Döviz alıp tl ödüyorlar'
Döviz kurundaki artış nedeniyle kiralarda kuru sabitleyen AVM yönetimlerinin ortak giderde ise herhangi bir adım atmadığı belirtiliyor. Esse'nin sahibi Semih Şeftali, "Ortak gider kurdan dolayı arttı. Güvenlik görevlisinden elektrik faturasına her şey TL ile ödenirken, ortak gider bizden neden dolar ya da euroyla alınıyor, anlamak zor. Bu kanayan bir yara" dedi. İpekyol-Miroglio Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın ise, genel giderlerin TL'ye dönmesi gerektiğini söyledi. Ayaydın, "Yeni çıkacak olan AVM Yasası'nda bu konu mutlaka ele alınmalı" şeklinde konuştu.

Sabah
 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri