AVM’lere “Event7” ile çekim gücü

12 Aralık 2013 Perşembe

Rekabetin zirveye çıktığı şu günlerde Event7, AVM’lere rakiplerinde sıyrılmanın ipuçlarını veriyor. Event7, AVM’lere kurduğu temalı sergiler, eğlence sistemleri, grafiti şov ve çeşitli etkinliklerle AVM’leri sadece alışveriş alanı olmaktan çıkarıp önemli bir çekim merkezine dönüştürüyor. Anadolu’daki AVM’lerin bu tip etkinlikleri yaptığı zaman sosyal sorumluk ve eğitim görevini de yerine getirdiğini ifade eden Yeditepe Grubu İcra Kurulu Üyesi M. Onur Karadağ, kendi ekipmanlarına sahip oldukları için fiyatların düşük olduğunu ifade etti

avmlere-event7-ile-cekim-gucu

Murat Küçük

Yeditepe Group’u tanıyabilir miyiz?
Yeditepe Grup birçok alanda faaliyet gösteren bir şirketler topluluğu. Sigortacılık, denizcilik ve iştirak şirketleri, gıda şirketleri, eğlence, temalı park ve event alanlarında çalışıyoruz. Faaliyetlerimizi kurumsal bir yapı içerisinde yurtdışı iştiraklerimizle birlikte sürdürüyoruz. “GamePlus”, “FunPlus”, “GP simulation” isimlerinde eğlence alanında hizmet veren işletmelerimiz var. Bunlar çocuk oyunu alanında ve 5D sinema simülasyon alanında hizmetler veriyor. Bir diğer önemli iş kolumuz özel yatırımcılara ve belediyelere temalı parklar oluşturmak. Proje, temalandırma, kurulum ve işletme aşmasına kadar hepsini organize eden bir ekibimiz var. Event7 ajansımız ise sadece AVM’lere etkinlik üretmek amacıyla kuruldu.

Event işinde önemli yatırımlar yaptınız. Genel olarak sunduğunuz hizmetleri öğrenebilir miyiz?
AVM’lerde günümüzde önemli bir rekabet var. Her AVM kendince bu rekabetten pay almaya çalışıyor. Birçok marka bütün AVM’lerde aynı ve ürünler ile yer alıyor. Bir AVM’nin diğerine göre öne çıkması için farklı çalışmalar yapması gerekiyor. Eğlence konseptinde farklı format ve seçenekler sunmak, öne çıkmak için iyi bir seçenek olabiliyor. Yeditepe Group bünyesinde faaliyet gösteren Yeditepe Entertainment, Türkiye’de daha önce hiç uygulanmamış kalıcı konseptleri AVM yatırımcılarına sunuyor. Jetonlu çocuk oyunu alanları artık çocukların dikkatini çekmiyor. AVM’ler ancak yeni seçeneklerle müşteri çekebiliyor. Etkinlik şirketimiz olan Event7 ile “AVM’ler ne yaparsa daha çok müşteriyi çekebilirler?” sorusunun yanıtını arıyoruz. Bütün ön hazırlık çalışmalarımızı tamamladıktan sonra 2013 Temmuz’u itibariyle sahaya indik. Fakat planlama sürecimiz daha eskiye dayanıyor. 2014 yılı itibariyle birçok AVM’de yer alacağız. AVM’ler bütçelerini 1 yıl önceden belirliyor. Biz kurulduğumuzda 2013 bütçeleri çoktan belirlenmişti. Biz 2014 bütçelerinde yer almak için onlara çalışmalarımızı sunduk. Bu yönde birçok AVM’den olumlu dönüşler aldık. Bizi piyasadaki firmalardan ayıran en önemli özellik, sunduğumuz ürünlerin birçoğunun kendi ürünümüz olması. Yurtdışından kiralama yöntemiyle getirmiyoruz. Bu sayede AVM’lere en ekonomik seçenekleri sunuyoruz. Hizmetlerimizi, “temalı sergiler”, “eğlence sistemleri”, “grafiti şov” ve “AVM etkinlikleri” olarak 4 ana grupta sunuyoruz. Temalı sergilerde, hayvanat bahçesi konsepti, nesli tükenmiş hayvanlar konsepti, örümcekler ve böcekler konsepti, kelebekler konsepti ve dinozorlar konsepti olarak 5 farklı seçenek sunuyoruz. Eğlence sistemlerinde ‘tubby jump’ ve ‘cambaz kids’ oyunlarıyla çocukları AVM’lere çekiyoruz. Güvenlik önlemlerinin üst seviyede olduğu dikey ve yatay parkurlarda, çocuklar tırmanma becerilerini geliştiriyor. Bu platformları hem AVM’lerin içine hem de otopark ve bahçelerine kurabiliyoruz. Graffiti’yi ise aslında bir sanat dalı olarak görüyoruz. Bu işi Türkiye’de çok iyi yapan bir grup ile 2015 senesine kadar anlaşmamız var. Birçok zemin üzerine yapılabilen graffiti sanatını AVM’lere taşıyacağız. İstenildiği takdirde AVM’yi grafiti sanatı ile temalandırıyoruz. Ayrıca grafiti tablolarla AVM’lere sergiler kurabiliyoruz. AVM etkinliklerinde ise tiyatro, masal günü ve ahşap oyunlar düzenliyoruz.

Bu etkinlikler Anadolu’daki AVM’lerde nasıl bir etki yaratacak? 
Dinozor konsepti İstanbul’da birçok AVM’de yapıldı. İstanbul’daki AVM’lerin bütçeleri bu iş için çok uygun. Fakat Anadolu’daki AVM’lerde henüz bu tip etkinlikler pek yapılmadı. Biz Event7 ile Anadolu’daki AVM’lerin bütçelerine de uygun seçenekler sunuyoruz. Mesela Kayseri, Malatya ve Gaziantep gibi şehirlere bu konseptler hiç gitmedi ve buralardaki AVM’lerde dinozorlarla ilgili hiçbir etkinlik yapılmadı. Bu etkinlik o şehirlerde yer aldığı zaman o AVM’lere hem bir marka değeri katacak hem de âdeta bir sosyal sorumluluk projesi gibi olacak. Okullar bu AVM’leri ziyaret ettiği zaman o AVM’ler eğitime de katkı yapmış olacak.

“Sadece AVM’ler için varız”

Organizasyon çalışmalarının yapılma sıklıkları nasıl olmalı? Sizin AVM’lere sunduğunuz genel iddianız nedir?
Etkinlik işleri yapılma biçimine göre birtakım sınıflandırmalara tabi. Üç noktada topluyoruz. Sadece AVM’ler için varız, daha önce yapılmamış büyük organizasyonlar yapıyoruz ve bunları çok uygun maliyetlerle sunuyoruz. Firmalar bizim yaptığımız organizasyonları yurtdışından getirmeye kalksalar 2 katını öderler. Biz daha uygun imkânlarla çok daha kaliteli ürün ve hizmetler sunuyoruz.

Türkiye perakende sektörüne baktığınızda, geleceği nasıl yorumluyorsunuz?
Türkiye’deki markalar gelişim sürecini tamamladı. Önümüzdeki 5 yıla baktığımızda açılacak çok AVM yok. Bundan sonra girişimciye düşen görev, kurulan dernekler ve federasyon aracılığıyla buradaki dinamikliği kaybetmeden Türkiye modelini komşu ülkelere taşımak. Ülkemizde çok büyük bir yapılaşma oldu. Markalar çok fazla şubeleşti ve dinamik perakende pazarı kuruldu. Bu şekli, “kopyala yapıştır” mantığıyla diğer ülkelere yayma zamanı geldi. Bu açıdan baktığımızda Türk markalarının önü çok açık. Bunu iyi bir fırsat olarak görmeliyiz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri