AVM’lere farklı çözüm önerisi

06 Mart 2013 Çarşamba

ECE Türkiye Genel Müdürü Andreas Hohlmann, son 10 yıldır özellikle İstanbul’da birbiri ardına açılan AVM’lerin bazılarının kapanması üzerine farklı bir çözüm önerisi sundu. Hohlmann, yeni AVM yatırımlarını desteklediklerini ancak mevcut olanların iyileştirilmesinden yana olduklarını söyledi

avmlere-farkli-cozum-onerisi

Türkiye’de 25 sene içerisinde AVM’lere 40 milyar dolar yatırım yapıldı. Bu yatırımların 13 milyar doları yabancı yatırımcı tarafından gerçekleştirildi. Gelişmekte olan bir pazar olarak Türkiye yeni AVM’ler için umut vaat ediyor. Diğer taraftan yan yana açılan, isabetli marka karması yapamayan AVM’ler istedikleri müşteri yoğunluğunu yakalayamıyor.

ECE Türkiye Uluslararası Perakende Kiralama Günü’nde söz alan ECE Türkiye Genel Müdürü Andreas Hohlmann, Türkiye’deki mevcut AVM’lerin durumuna dair değerlendirmelerde bulundu. Hohlmann’ın dikkat çektiği önemli hususlardan biri yeni AVM projelerinin yanı sıra mevcut olanların iyileştirilmesi gerektiğiydi. Bazı lokasyonlarda çok fazla alışveriş merkezinin olduğunu belirten Hohlmann, Türkiye’nin hâlâ ciddi bir potansiyeli olduğunu ve ECE olarak Türkiye’ye yatırım yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Hohlmann; “Alışveriş merkezlerinin yan yana olması kimsenin işine yaramaz. Yeni projeler yapmak lazım ama mevcut projeleri daha iyi büyütmeliyiz.  Genel olarak Türkiye’de arz fazlası olduğunu düşünmüyoruz. Türkiye’de 350 kadar zincir marka var. Almanya’da bu rakam 750-800 civarında.” dedi.

Türkiye’de başarılı olmak için uzun vadeli yatırımın gerekliliğine işaret eden Hohlmann, Asya Yakası’nda birçok yerin AVM olarak açıklandığına dikkat çekti ve ekledi: “ECE ve Akasya Grupları, 2015 yılında açılması planlanan Akasya Park Ümraniye Alışveriş Merkezi projesini gerçekleştirme kararı aldı. ECE Türkiye ve proje ortakları Yeni Gimat AŞ ve Migros, ANKAmall Alışveriş Merkezi’ni, artan rekabete karşı konumlandırmak ve var olan çekim gücünü artırmak amacıyla kapsamlı olarak yenileme kararı aldı.”

LCW Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük de Türkiye’deki perakende sektörüne değindi. “Alışveriş merkezlerini yan yana, arka arkaya yaparak ülkenin parasını ziyan etmeyelim. Kötü yönetilen alışveriş merkezleri var. Kiralıyoruz alışveriş merkezinde bir yer sonra muhatap bulamıyoruz. Zamanında açılan alışveriş merkezleri parmakla gösteriliyor” diyen Küçük, 2002 yılının sektör için milat olduğunu söyledi.

Küçük’ün verdiği bilgilere göre, 2002’den itibaren yaşanan siyasi ve ekonomik istikrarla beraber yurt içinde ve yurt dışında alışveriş merkezlerine yatırım yapılmaya başlandı. Perakende sektörü 10 yıl içinde yüzde 40-50 büyüyerek yoluna devam etti. Türkiye’nin 2023 vizyonunda perakendecilere de görev düştüğünü belirten Küçük, sektörden 50 milyar dolarlık ihracat beklendiğini ifade etti. Türkiye’nin Avrupa’da kısa sürede marka olabilecek tek sektörün perakendecilik olduğunu vurgulayan Küçük, 2011’de gelen ek verginin yurt dışında rekabette sektörün rekabet gücünü yavaşlattığını ifade etti.

Kaynak: Rahime Sezgin / ZamanGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri