AVM’lerin yıldızı sönüyor mu?

06 Şubat 2013 Çarşamba

İngiliz Financial Times’ın haberine göre, ülkedeki AVM’lerin yüzde 15’i önümüzdeki 5 yıl içerisinde kepenk kapatmak zorunda kalacak. Son açıklanan rakamlara göre, ABD’de bir tüketicinin cebinde çıkan her 10 doların 1 doları sanal mağazalarda harcanıyor

avmlerin-yildizi-sonuyor-mu

Financial Times, e-ticarette gerçekleştirilen atılımlarda daha da şiddetlenen rekabet ortamının özellikle ABD’de sayısı bin 300’ün üzerinde seyreden ve büyüklüğü 42 bin metrekarenin üzerindeki Regional Mall adı verilen AVM’ler için büyük tehdit oluşturduğunu yazdı.

İngiltere’nin 1 numaralı gayrimenkul danışmanlık şirketi Savills’in ABD birimi yöneticilerinden Gerry Mason, “Bu AVM’lerden 200’ü kapanacak. Olması gerekenden yüzde 15-20 civarında fazla büyümüş durumdayız. Çok fazla mağaza var” diye konuştu.

Kredi piyasası yatırımcıları, AVM’lere sırtını dönmeye başladı. Yatırımcıların sektörün geleceğine yönelik endişelerindeki artış, perakende gayrimenkullerinin, ticari mortgage teminatlı menkul değerler (CMBS) havuzundaki payının son 3 yıldır gerilemesine neden oldu. Perakende alanındaki gayrimenkullerin, toplam ticari gayrimenkullere sağlanan mortgagelar içindeki payı 2010 yılında yüzde 56 olan perakende bonolarının payı, 2011’de yüzde 42’ye, 2012’de ise yüzde 36’ya düştü.

Financial Times, bu rakamın bugün yüzde 30’larda seyrettiğini yazdı. RBS’in CMBS uzmanı Richard Hill, “Yatırımcılar uzun dönemde perakende alanında yaşanabilecek negatif gelişmelerden zarar görmekten endişe ediyor” dedi.

Orta büyüklükteki AVM’lerin geleceğinden endişe eden uzmanlar, uluslararası markaların mağazalarının yer aldığı alışveriş alanı, hipermarket, sinema salonu, çocuklar için özel eğlence alanı, bowling salonu, buz pisti ve yemek alanlarına sahip olan mega AVM’lerin tüketici için ‘al beni’sini hiçbir zaman kaybetmeyeceğine inanıyor.

ABD’de kişi başına düşen AVM alanı 2.3 metrekare
McKinsey danışmanlık firmasının 2010 raporuna göre ABD’de kişi başına düşen AVM alanı 2.3 metrekareye denk geliyor. 2051 yılına kadar ABD nüfusunun yüzde 33 oranında artacağı öngörüsüyle hareket edildiğinde, hiç yeni AVM inşa edilmemesi halinde, kişi başına düşen AVM alanının 1.6 metrekareye denk geleceği ifade ediliyor. Bu rakam, ülkenin 1980’lerde sahip olduğu kişi başına düşen AVM alanına eşit.

Öte yandan Alışveriş Merkezi ve Perakendeciler Derneği’nin son verilerine göre, bin kişiye düşen kiralanabilir AVM alanı Norveç’te 734, İngiltere’de 230, İtalya’da 150, Çek Cumhuriyeti’nde 143 metrekareyken, Türkiye’de bu rakam 67.7 metrekare civarında.

Kaynak: Evrim Sel / VatanGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri