Barilla yüzde 2 büyürken karbon ayak izini yüzde 23 azalttı

31 Mayıs 2016 Salı

Türkiye’deki Bolu fabrikası da dahil olmak üzere, toplam 29 tesisinde ürettiği ürünleriyle, her gün 100’ü aşkın ülkede 50 milyon insana ulaşan Barilla Grubu, 2015 Faaliyet Raporu’nu yayımladı

barilla-yuzde-2-buyurken-karbon-ayak-izini-yuzde-23-azaltti

İtalyan gıda devi Barilla, global ortamdaki büyümesini sürdürürken, karbon ayak izini de küçültüyor. “Sizin için iyi, Gezegen için iyi” stratejisi ile her gün 100’ü aşkın ülkede 50 milyon insana ulaşan Barilla Grubu, mali ve sürdürülebilirlik raporlarını açıkladı. Global hacim olarak 2014’e kıyasla geçen yıl yüzde 2 büyüme yakalayarak 3,383 milyar avro ciroya imza atan şirket, cironun yaklaşık yüzde 4’ü oranında 147 milyon avro tutarında da yatırım gerçekleştirdi. Sürdürülebilir tarım projelerini destekleyen Barilla, tüm dünyada sürdürülebilir buğday alımını yüzde 50 artırırken, su tüketimini yüzde 19, karbon salımını ise yüzde 23 oranında azalttı.


Barilla’nın 2012 yılında çevresel, finansal ve endüstriyel yönetim alanında hayata geçirdiği “Sizin için iyi, Gezegen için iyi” stratejisinin başarısını kanıtlayarak ekonomik verilere ve sürdürülebilirlik sonuçlarına yansıdığını belirten Barilla Yönetim Kurulu Başkanı Guido Barilla: “Barilla olarak kar odaklı bir şirket değiliz. Halka açık bir şirket olmamamıza rağmen, halka açık bir şirket gibi tüm üretim süreçlerimizi ve finansal sonuçlarımızı şeffaf bir şekilde paylaşıyoruz. Zor bir ortama rağmen, 2015 yılında şirketimiz küresel olarak büyümesini sürdürdü. İtalya’da ise pazar ortalamasından daha yüksek bir performans sergiledik. Barilla Grubu olarak makarna tüketiminin yüksek olduğu gelişen pazarlarda büyümeye ve ürünlerimizle fırsatlardan yararlanmaya kararlıyız. Bu kararlılığımızın temel hedefi, Akdeniz yaşam tarzından esinlenerek lezzetli, sağlıklı, keyifli bir beslenme tarzını teşvik etmek ve herkesin gıdaya eşit erişim hakkına sahip olmasını sağlamak.” açıklamasını yaptı.


2015 yılı cirosu 3,383 milyar avroya yükseldi
Performans açısından başarılı bir yılı geride bırakan Barilla’nın 2015 yılı cirosu, faiz etkisinden arındırılmış olarak yüzde 2 artış göstererek 3,383 milyar avroya yükseldi. Faiz, vergi ve amortisman öncesi kâr (FAVÖK) cironun ortalama yüzde 13’ünü oluşturdu. 2014 yılında 427 milyon avro olan bu rakam, 440 milyon Euro’ya yükseldi. Kalite ve çalışmalarında teknolojiye önemli yatırım gerçekleştiren Barilla Grubu’nun 2015 yılındaki yatırım harcamaları cironun yaklaşık yüzde 4’ü oranında 147 milyon Euro olarak gerçekleşti. Grubun 2014 yılında 250 milyon Euro olan borçlanması 170 milyon Euro’ya gerilerken, satış hacimleri ise 2014 seviyesini korudu.


Bir önceki yılın sonuçlarını değerlendiren CEO Claudio Colzani: “Operasyonel ve finansal performansımızdan çok memnunuz. Ancak, insanların, gezegenin ve toplumun esenliğine katma değer sunabilmek de en az bunlar kadar önemli. Yaptıklarımızın karşılık bulması, itibar endeksindeki konumumuz, PETA gibi sivil kuruluşlar tarafından takdir edilmemiz, sağlıklı ve yenilikçi ürünlerle tüketicilerimize vaatlerimizi yerine getirebiliyor olmamız, gurur verici olmanın ötesinde yolumuzun doğruluğunu da teyit ediyor. Bunlar karlılıktan çok daha önemli bizim için.” dedi.


Barilla’dan 3 boyutlu makarna yazıcısı
Sektörünün yenilikçilik alanında referans noktası olan Barilla’nın basın toplantısında öne çıkan çarpıcı başlıklardan bir diğeri ise 3 boyutlu makarna yazıcısı oldu. Sektördeki 140 yıla yakın deneyimini, yüksek teknoloji ile birleştiren Barilla’nın makarna baskısı yapabilen 3 boyutlu yazıcısı ile makarna severler artık kendi tasarımlarını yapabilecek. Henüz gelişme aşamasında olan proje sayesinde makarna severler tasarladığı makarnaları hafıza kartı ile Barilla restoranlarına getirip, birkaç dakika sonra pişirilmeye hazır olarak teslim alabilecek. Barilla’nın gelecek vizyonunun paylaşıldığı toplantıda ayrıca, Barilla Gıda ve Beslenme Vakfı (BCFN) “Eating Planet – Gıda ve Sürdürülebilirlik: Geleceğimizi İnşa Ederken” kitabının dünya lansmanı da gerçekleştirildi. İnsanların dengeli diyet ve bilinçli yiyecek tercihleriyle çevresel etkileri azaltılabileceklerini ortaya koyan kitap, pek çok hastalığın sürdürülebilir beslenme ile önlenebileceğini, çevreye de zarar vermeyecek sağlıklı bir yaşam tarzının Akdeniz diyeti ile mümkün olabileceğine dikkat çekiyor.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri