Bebek ürünlerinde kanserojen madde

27 Mayıs 2013 Pazartesi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın İstanbul’da bebek ve çocuk ürünlerine yönelik gerçekleştirdiği denetimlerde sağlığa zararlı maddeler tespit edildi

bebek-urunlerinde-kanserojen-madde

Başta mama önlükleri, alıştırma külotları, banyo malzemeleri, yatak çarşafları, alt değiştirme minderleri olmak üzere yaklaşık bin 500 ürünün incelendiği denetimlerde 13 markada risk olduğu belirlendi. Bu markalara ait ürünlerden numune alınarak teste tabi tutuldu. Mama önlüğü, alt değiştirme minderi ve alıştırma külotları üreten 4 farklı markanın 500 ürününde izin verilen limitlerin üzerinde kimyasal fitalat maddesi tespit edildi. Sağlıksız ürünlerin piyasadan toplatılması ve bertarafı ile ilgili idari işlemler başlatıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetimlerle ilgili sonuçları yazılı açıklama yaparak kamuoyuyla paylaştı. Açıklamaya göre 2011’de tehlikeli kimyasal madde içeren ürünlere yönelik denetimi kapsayan tebliğin yayınlanmasının ardından sahada yoğun çalışmalar yapıldı. Denetimler bu yıl daha da yoğunlaştı.

Şubat ayında yapılan boyun kordon ve bağcıkları yönündeki denetimlerde 471 adet çocuk giysisinden 66 adedi güvensiz bulundu. Bu giysilerin ciddi boğulma riski oluşturduğu belirtildi. Mart ayında 0-3 yaş bebek ayakkabıları ve bebek giysilerinde kimyasal riskler yönünden denetim yapıldı, 17 farklı marka ayakkabının 6 modelinde, 10 farklı bebek giysisinin ise 4 modelinde limitlerin üzerinde fitalat tespit edildi. Nisan ayında 3-12 yaş çocuk ayakkabılarında kimyasal riskler incelendi. Bu kapsamda 36 ayakkabı azo boyar ve fitalat testlerinden geçirildi ve güvenli oldukları tespit edildi. Yine Nisan’da tekerlekli çocuk arabaları ve yürüteçler denetlendi. 150 adet çocuk arabasının tamamının güvenli olduğu, 62 adet yürüteçten 1 tanesinin ise güvensiz olduğu tespit edildi.

Denetim sonuçlarını değerlendiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, politikalarının ‘güvensiz ürüne karşı sıfır tolerans’, amaçlarının ise ‘sadece güvenli ürünlerin dolaştığı bir piyasa’ oluşturmak olduğunu kaydetti. Yazıcı, “Tek bir güvensiz ürünün dahi piyasada bulunmasını kabul edilemez bir durum olarak görüyoruz. Hem tüketici hem de üretici örgütleriyle işbirliği halinde çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ZamanGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri