Bir başarı hikayesi: Schafer

27 Ocak 2015 Salı

2009 yılında Alman Schafer’ın 80 ülkedeki isim hakkını alan Aslan Ticaret, yaptığı yatırımlarla Schafer’ı dünyanın önemli zücaciye markaları arasına sokmayı başardı. Dünyanın önemli noktalarında mağazalar açan ve ürün gamını 4 bine çıkaran Schafer, sosyal sorumluluk projeleriyle de Türkiye’nin takdirini kazanıyor. Büyük bir başarının hikayesi olan Schafer’ın geleceği ikinci nesil tarafından başarıyla yazılmaya devam ediyor. Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aslan ile enine boyuna Schafer’ın yolculuğunu konuştuk

bir-basari-hikayesi-schafer

Schafer’dan önceki süreç bugün gelinen noktanın temelini oluşturuyor. Bu süreci bizimle paylaşır mısınız?

Ticari hayatımız, babam Tuncay Aslan’ın 1980 yılında kurduğu mutfak gereçleri satışı yapan Aslan Ticaret’le başladı. Firmamız zamanla büyüme göstererek büyük markaların önce şehir, sonra bölge ve en sonunda da Türkiye distribütörlüğünü üstlendi. Arzum, Tefal gibi meşhur 20’ye yakın markanın Türkiye dağıtım operasyonu yıllar boyunca Aslan Ticaret tarafından başarıyla yürütüldü. O dönemler arzın düşük, talebin fazla, doğal olarak da kârlılığın yüksek olduğu yıllardı. Satış konusunda önemli rakamlara ulaşmayı başaran firmamız bu alanda önemli bir şirket oldu.

Schafer’ın hikâyesi nasıl başladı?

2004 yılında sadece çelik grubunda faaliyet gösteren Schafer’ın Türkiye hakları tarafımızca satın alındı. O dönem Schafer sadece çelik grubunda bulunuyordu. Ülkemizde çatal-bıçak grubu genelde yemek takımı ile birlikte satılıyordu. Biz satış oranımızı yükseltmek için ürün gamını genişlettik ve sofra ürünlerinin tamamını Schafer ürünleri arasına ekledik. Bunun sonucunda Türkiye’de çok iyi satış rakamlarına ulaştık. Bu durum zamanla öyle bir hale geldi ki biz Türkiye’de, Schafer’ın toplam iş hacmini yakaladık. 2009 yılında, 80 ülkede Schafer’ın isim hakkını satın aldık. Böylece Schafer’ın merkez operasyonu Türkiye oldu.

Dünyaya mutfağına giren Türk markası

İsim haklarını aldıktan sonra hangi yatırımları yaptınız? Ürün çeşitliliği genişletildi mi?

Öncelikle ürünlerimizi bayilere doğrudan sunduk. Ürün gamımıza ciddi yatırım yaptık. Bizden önce 40 çeşit olan ürün kalemini 5 ana kategoride 4 binin üzerine çıkardık. Dizi ve TV programlarına sponsor olarak geniş kitlelere ulaştık. Sektörde reklama en çok yatırım yapan firmalardan birisi olmanın faydalarını ihracatta fazlasıyla gördük. Özellikle Ortadoğu, Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetler hızlı ilerlediğimiz noktalar. Reklama yatırım yapan firmalar, Türkiye’nin Amerika’dan sonra ikinci büyük dizi ihraç eden ülkesi olması sebebiyle faydayı çok net görüyorlar.

Schafer’ın kendi mağazalarını kurması nasıl başladı? Şu an kaç mağazanız var?

2012 yılıyla birlikte ailenin ikinci kuşağı yani ben şirketin içinde yer almaya başladım. Müşterilerimizden de mağazalaşma konusunda ciddi bir talep geldi. 18 ay gibi bir sürede, yurt içinde Aslan Ticaret olarak 17 tane mağaza açtık. Yurt dışında da franchise sistemiyle 11 mağazaya ulaştık. Kosova, İran Irak, Azerbaycan, Ukrayna ve Arnavutluk’ta mağazalarımız müşterilerimize hizmet sunuyor. Bunun haricinde Kazakistan, Polonya ve Rusya ile görüşmelerimiz devam ediyor. Yurt dışında tüm ürünlerin bir arada sunulduğu bir konsept yok. Biz oralarda dikkat çekiyoruz. AVM’lerden önemli teklifler alıyoruz. Yurtdışında züccaciye alışverişleri genelde kategori mağazaları veya süpermarketlerden yapılıyor. Özellikle perakendenin gelişmediği ülkelerde durum tamamen böyle ilerliyor. Schafer olarak buralarda konsept mağaza yatırımları ile mutfak ihtiyaçlarının tek bir noktadan karşılanmasını amaçlıyoruz. Türkiye’de mağaza açarken ise bayilerimize zarar vermemeye dikkat ediyoruz. Bayilerimiz bizi Türkiye’nin her yerinde temsil ediyor. Onların kanalıyla Türkiye’deki tüm ilçelerde varlığımızı sürdürüyoruz.

Schafer’ın yeni merkez binası hakkında da bizi bilgilendirir misiniz? Burada kaç kişilik bir ekip görev alıyor?

2014 yıllarının sonuna geldiğimizde 250’in üzerinde çalışanımızla yeni merkez binamızda faaliyet gösteriyoruz. Son 2 yıldır en büyük yatırımlarımızdan birisi bu oldu, içerisinde çalışanlarımız için bir Cafe’den tutun da mağazalar için züccaciye uzmanları yetiştireceğimiz Schafer Akademi’ye kadar entegre bir genel müdürlük binası oldu. Yeni açılacak mağazalarımızın hazırlıkları burada yürütülecek. Kalemliğinden tutun da kepengine kadar gerçeğiyle birebir bir mağaza yaptık ve tüm eğitimler&görseller burada öğretilecek. Burası bir Schafer mağazasıyla birebir aynı özellikleri taşıyor. Yeni bir mağaza açılacağı zaman, o mağazada görev alacak kadro burada belirli bir zaman bir personel gibi çalışacak. Personel adaylarımız, eğitimleri uzman kişilerden alacak. Her eğitimi farklı kişiden alacakları için ilgileri de üst seviyede kalacak. Başka şehirdeki arkadaşlarımızı da burada ağırlayacağız. Böylece hem iyi bir personel kazanacağız hem de şirket kültürünü öğreteceğiz.

Ürünlerinizin hepsi Türkiye’de mi üretiliyor?

Schafer ürün gruplarının yüzde 70’e yakını Türkiye’de üretiliyor. Bunun dışındakiler ürünün muhteviyatına göre en uygun ülkelerden tedarik ediliyor. Silikon gruplar Güney Kore’den, bazı özel tencereler Avrupa’dan, steak çatal-bıçak takımları Amerika Birleşik Devletleri’nden, porselenler Polonya’dan, kemik tozu bazlı ürünler Bangladeş’ten temin ediliyor.

“5 yıl boyunca takım parçası tedarik edebiliyoruz”

Bu işte müşteriye güven verebilmek nereden geçiyor?

Zücaciye sektöründe önemli olan satmak değil sattıktan sonra müşteriye her zaman çözüm sunabilmek. Bunu bizim sektörümüzde layıkıyla yapan 2-3 firma var. Bunlardan birisi de Schafer. Bir ürünün bizden mağazaya ulaşması, mağazanın rafında beklemesi, satıldıktan sonra çeyizde kalması ve açılıp kullanılması yaklaşık 2 sene sürüyor. Yemek takımı kullanılmaya başlandıktan sonra bir parçanın kırılması sonucunda o parçanın tedarik edilmesi gerekiyor. Yoksa koca yemek takımının hiçbir anlamı kalmaz, takım bozulur ve tüketici mağdur olur. Biz 5 yıl için tedarik sözü veriyoruz. Bu gerçekten çok zor bir iş. Bu sektöre çok yatırımcı girdi ama bu zorlukları gördükten sonra çok azı bu işi sürdürdü.

İnternet kanalında satışınız var mı?

E-ticaret mağazamız Schafer’in en büyük mağazası olacak. Şu an orada bir düzenleme yapıyoruz. Bayilerimizde yer alan ürünlerimizi orada satıyorduk fakat şimdi Schafer adıyla ürettiğimiz tüm ürünler orada satışa sunulacak. Bayi ürünleri de mağaza ürünleri de orada yer alacak. Ayrıca zincir perakendecilere verdiğimiz tekil ürünler de internet üzerinden müşterilerimizin beğenisine sunulacak. Fiyatlar mağaza ve bayilerle aynı tutulacak. Oranın cazibesi kampanya ve hediyelerle artırılacak.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri