C&A Avrupa’ya “Geleceğin Şekillendiricisi” ödülü

09 Kasım 2012 Cuma

Organik pamuk ve organik tekstil alanında analiz ve sertifikalandırılmasında dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan “Textile Exchange”, C&A Avrupa’yı “Geleceğin Şekillendiricisi” ödülüne layık gördü

ca-avrupaya-gelecegin-sekillendiricisi-odulu

Dünyanın en büyük organik pamuk perakendecilerinden biri olan C&A, Textile Exchange tarafından aynı alanda ödüllendirilmiş, sürdürülebilir tekstil endüstrisine sahip çıkan dünya çapında 10 firma arasında yerini aldı.

C&A Sürdürülebilir İş Geliştirme Başkanı Phil Chamberlin konuya ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Geleceğin Şekillendiricisi ödülü bizim için çok şey ifade ediyor. 2004 yılında organik pamuk projesi olarak başlayan girişim o günden beri çok gelişti ve entegre sürdürülebilirlik stratejisine dönüşerek bugün şirketimizin tekstil değerlerini şekillendiren bir kavram haline geldi. Bu nedenle Textile Exchange C&A’yı ödüllendirirken, şirketin örneğin Hindistan gibi tarım bölgelerinde, sivil toplum örgütleriyle kurduğu yakın ilişkilerden övgüyle bahsediyor.”

C&A Avrupa geçtiğimiz yıllarda sürdürülebilir tarım yöntemleriyle üretilmiş pamuğu moda alanında en çok satan firma haline geldi. C&A şu anda dünyada 2’nci en büyük organik koton alıcısı konumunda yer alıyor. Chamberlain; “Textile Exchange’in de ön plana çıkardığı gibi, bu girişimimizin uzun ömürlü olmasına büyük önem veriyoruz. Organik pamuk konusundaki kararlılığımızın yalnızca böyle uzun dönemli bir strateji ile, tarım bölgelerindeki ekosistemin ve bu bölgelerde yaşayan çiftçilerin kalıcı olarak iyileşmesini sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

C&A’nın sürdürülebilir stratejisinde yalnızca azalan su kaynakları ve enerji tüketimi bulunmuyor. Aynı oranla insanların ve çevrenin de var olan sentetik kimyasallar ve tarım ilaçları kullanımından korunması, pamuk üretimindeki su kullanımının azaltılması ile pamuk üretiminde çalışan insanların yaşam koşullarının iyileştirilmesi de yer alıyor.

C&A, 20 Avrupa ülkesinde bin 500 mağaza ile hizmet veriyor. Bunların 29 tanesi Türkiye pazarında bulunuyor. Geçtiğimiz yıl açıklanan finansal verilerde şirketin 32 milyon adet ürün satarak satış rakamını 6,8 milyar Euro’dan fazla organik pamuk üretmiş olduğu açıklanmıştı. 2012 yılı içinde de bu rakamı ikiye katlayarak 60 milyon ürüne erişilmesi planlanıyor.

C&A 2020’ye kadar geleneksek yöntemlerle üretilmiş pamuktan imal edilen ürünlerin satışını tamamen durdurmayı hedefliyor. Phil Chamberlain amaçlarını şöyle özetliyor: “Tüm C&A koleksiyonu organik pamuktan ya da daha sürdürülebilir yöntemlerle elde edilmiş pamuktan üretilmiş olacak. Bu yalnızca sürdürülebilirlik stratejimizin bir parçası değil, aynı zamanda müşterilerimizin de isteklerine cevap verecek bir karar.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri