Chobani yer arıyor

17 Eylül 2013 Salı

Amerika’daki Türk yoğurt devi Chobani, Türkiye’de yatırım yapmak için yer bakıyor. Chobani, AB ülkelerine Türkiye’den süt ve süt ürünü ihraç etmek istiyor

chobani-yer-ariyor

Amerika’daki yoğurt devi Chobani, Türkiye’de hayvancılık yapmak ve fabrika kurmak için yer bakıyor.  Chobani’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Ulukaya’nın abisi Muzaffer Ulukaya, “Türkiye’de aile olarak hayvan sağlığı, lojistik ve ihracat açısından dengeyi sağlayabileceğimiz bir yer arıyoruz. Özellikle pazara yakın olacak bu yerden AB ülkelerine süt, yoğurt ve peynir satmayı planlıyoruz” dedi.

Çiftçi aşiret
Büyük bir potansiyele sahip olduklarını belirten Muzaffer Ulukaya, “Ulukaya Ailesi’nin mensup olduğu 100 bin kişilik Şavak Aşireti’nin Tunceli, Erzincan, Erzurum, Elazığ, Adıyaman ve Mersin’de yaklaşık 200 bin küçükbaş hayvanı bulunuyor. Chobani hayvancılıktan vazgeçmeyen aşiretimiz için motivasyon kaynağı oldu. Gelenekseli kaybetmeden dünya çapında süt ve peynir üretmek istiyoruz” dedi.

Ulukaya Ailesi’nin Türkiye’deki işleriyle ilgili bilgi veren Muzaffer Ulukaya, şunları söyledi, “Aile olarak Van’da organik tarım yapan Altındere Tarım İşletmesi çiftliğimiz var. Bizde ayrı gayrı yok aile şirketiyiz. TİGEM’den 39 yıllığına aldığımız 62 bin dönümlük entegre et tesisinde İvesi ırkı koyun ve Jersey ırkı sığır yetiştiriyoruz. Daha önce Ceylanpınar TİGEM’i işletmiştik. Burada yetiştirdiğimiz tonlarca peyniri Şafak markasıyla Avrupa’ya sattık. Kriz döneminde yaklaşık 15 milyon euroluk ihracat gerçekleştirmiştik. Şimdi Ceylanpınar TİGEM’i tekrar almak istiyoruz.”

Çoban armağan vakfı
Chobani Amerika’da kurduğu Çoban Armağanı Vakfı’nı da İstanbul’a taşıyor. Chobani’nin kârının yüzde 10’unu alan vakıf, geçtiğimiz yıl kurban bayramında Somali’ye 1 milyon dolarlık bir bağışta bulunmuştu. Hamdi Ulukaya, ABD’deki Umut Köprüleri Projesi ile Türkiye’de Erzurum, Artvin, Samsun, Rize’de birer, Giresun’da da iki okulda annesi Emine Ulukaya adına modern kütüphane açtı.

Kaynak: Vatan / İlker Akgüngör


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri