Çiğköfte kriterleri belirlendi

14 Ocak 2013 Pazartesi

Çiğköftede kullanılan hammadde içeriğinde bulunan katkı maddelerinin, devletçe müsaade edilen miktarın çok üstünde kullanılması halk sağlığını önemli ölçüde tehdit ediyor. Piyasada hijyen kurallarına riayet etmeyen, ürün içeriği bakımından insan sağlığına zarar veren maddeler kullanan, çok sayıda merdiven altı firmanın olması TSE ve Tatlıses Çiğköfte yetkililerini harekete geçirdi. Üreticiler artık bu kapsamda oluşturulan “Çiğköfte Kriteri”ne ayak uydurmak zorunda kalacak

cigkofte-kriterleri-belirlendi

Ülkemizde her kesimden insanın severek tükettiği çiğköfteye et aroması verebilmek için monosodyumglutamat içeren bulyonlar ve renk verebilmek için ise boya maddeleri kullanan üreticiler halk sağlığına önemli ölçüde zarar veriyor. Merdiven altı üreticilere dur demek için harekete geçen Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve Tatlıses Çiğköfte ortak çalışma sonucunda çiğköfte kriterlerini oluşturdu.

Bunların dışında kullanılan her şey yabancı madde
Çiğköfte kriterine göre “Çiğköfte, esmer ince bulgur, et suyu, kırmızı biber, soğan, sarımsak, çeşitli baharatlar, domates salçası, biber salçası, şeker, sirke, nar ekşisi, ceviz ve bitkisel sıvı yağların birkaçı veya hepsinin belirli kıvama gelinceye kadar ısıl işlem uygulanmadan elle veya makine ile yoğrulup getirilmiş mamul”dür. Çiğköfte imalatında kullanılmasına müsaade edilen ürünlerin dışında, gözle görülebilen her türlü ürün “yabancı madde” olarak kabul edilecek. Bununla birlikte kriter, bulgurun su kaldırma kapasitesinden faydalanarak çiğköftenin içine yüksek oranda su koyup halka çiğköftenin kilo fiyatıyla su satan üreticiyede dur diyor, üretici artık çiğköfteye yüksek oranlarda su katamayacak.

Tatlıses Gıda Fabrika Müdürü Elif Attepe, “İSO 9001, 22001, 14001 ve OHSAS olmak üzere 4 sertifikaya sahip olan Tatlıses Çiğköfte olarak GİMDES ve HEDEM’den helal sertifikası almaya hak kazanan tek çiğ köfte markasıyız. TSE ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar doğrultusunda sağlıksız çiğ köfte üretimine engel olmak için her türlü çabayı göstererek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik ve TSE ile ‘çiğköfte kriteri’ oluşturduk” açıklamasında bulundu.


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri