Çizme'den Türkiye'ye hücum

16 Ekim 2012 Salı

Avrupa'daki ekonomik krizden kaçan lüks İtalyan markaları Türkiye'ye akın etmeye başladı. Fratelli Rossetti'den Ermanno Scervino'ya kadar 5 İtalyan marka Türkiye'de distribütör avında

cizmeden-turkiyeye-hucum

Avrupa'daki ekonomik kriz nedeniyle zor günler yaşayan İtalyan perakendeciler rotayı Avrupa'nın perakende yıldızı Türkiye'ye çevirdi. Kendi ülkelerinde çok meşhur olmalarına rağmen 'Made in Italy' logosunu yeni yeni yurt dışına açmaya başlayan İtalyanlar, Türkiye'de master franchise ve distribütör avına çıktı.


Fratelli Rossetti'den Ermanno Scervino'ya, Bagatt'tan Bottega Verde ve Thun'a kadar çok sayıda lüks İtalyan marka, özellikle İstanbul'da mağazalar açarak buradan çevre ülkelere girmeyi planlıyor.

Sıraya girdiler
Gelişen ekonomisi ve lüks tüketimin artmasıyla birlikte Türkiye, son yıllarda Avrupa'nın yatırım için en cazip ülkesi oldu. Pazara son giren Moncler'in ardından Fratelli Rossetti, Ermanno Scervino, Bagatt, Bottega Verde ve Thun'un Türkiye'ye girmesine İtalyan KB Retail ile işbirliği yaparak aracılık eden Tescilli Markalar Derneği (TMD) kurucu Başkanı Selçuk Güzenge, "İtalyan markalar kendi ülkelerinde çok meşhur olmalarına rağmen, 'Made In Italy' logosuyla yeni yeni dışarıya açılmaya başlıyor. Bunun nedeni de Avrupa'daki ekonomik kriz. Dışarıya müşteri bulmak için çıkan dev İtalyan markaları Türkiye'yi de bir basamak olarak kullanıyor" dedi.

İtalyan markalar Türkiye'de görüşmelere başladı. Türk yatırımcılardan da büyük ilgi gören bu markalar, master franchise ve distribütör adaylarında büyük sermaye ve deneyim arıyor. Son yıllarda Türkiye'de ayakkabı, çanta ve aksesuar satışlarında patlama var. Bu kategorilerde faaliyet gösteren Fratelli Rossetti, Bagatt ve Thun'a olan ilginin yüksek olduğu belirtiliyor. Ayrıca tasarım markası Ermanna Scervino da yoğun talep gören firmalar arasında.

İtalya'nın en köklü markaları
Ermanno Scervino: Kadın, erkek ve çocuk giyimde İtalya'nın önde gelen Floransalı lüks tasarım markası, dünya çapında büyük bir başarı gösteriyor. Şirket, 200'ün üzerinde mağazaya sahip.
Fratelli Rossetti: Dünya çapında tanınan İtalyan lüks ayakkabı markası.
Thun: Değişik konseptli ev ve hediyelik eşya satışı yapan Thun, önemli bir müşteri kitlesine sahip.
Bagatt: Milano başta olmak üzere zincir mağazalarıyla tüm dünyaya açılan, ayakkabı, çanta ve aksesuar markası.
Bottega Verde: Bir kozmetik markası. 7 milyondan fazla kullanıcıyla dünya genelinde 320 mağazaya sahip.

ABD'li Broks Brother da geliyor
Amerikan devlet adamlarının tercih ettiği yakası düğmeli gömleği ilk uygulayan dünyaca ünlü Amerikan markası Brooks Brother da Türkiye'ye giriyor. Aynı zamanda takım elbiseleri ve spor kıyafetleri de oldukça beğenilen marka, Türkiye'de distribütör arıyor.

Türkiye'ye gelen İtalyan markalar arasında bulunan Prada, Miu Miu, Armani, Fendi, Paul Shark, Patrizia Pepe, Loro Piana gibi firmaların pazardan oldukça memnun olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Özge Yavuz / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri