Danimarkalı Ecco, kısa sürede 30 mağazaya ulaşacak

03 Mart 2014 Pazartesi

Türkiye pazarına İstanbul’dan giren Danimarkalı ayakkabı markası Ecco, kısa sürede 30 mağazaya ulaşmayı planlıyor. Güneydoğu’da üretime de sıcak bakıyor

danimarkali-ecco-kisa-surede-30-magazaya-ulasacak

Türkiye 75 milyonluk nüfusu ile ayakkabı markalarının iştahını kabartıyor. Kişi başına yılda ortalama iki çift ayakkabının satıldığı ülkemizde bu sayı Avrupa ile kıyaslandığında çok düşük. Mesela Almanya’da ortalama 8-9 çift. Türkiye’de pazar bu nedenle büyük büyüme potansiyeli taşıyor. Pazardaki büyüme potansiyelini gören Danimarkalı ayakkabı üreticisi Ecco, Türkiye pazarına 5 mağaza ile giriyor. Ecco, dünyanın en büyük ikinci büyük ayakkabı üreticisi. Son yıllarda çift haneli büyümelere imza atarak cirolarını 1.2 milyar euro’ya çıkarmış.

20 milyon adet sattı
2013’de sattıkları ayakkabı adedi 20 milyon çift. 90 ülkede bin 200 mono-brand mağazaları, 57 ulustan 20 bin çalışanları var. Danimarka’daki fabrikada tüketicinin gün içinde ayakkabıyı daha rahat taşıyabilmesi için Ar-Ge çalışmaları ve deneyleri yapılıyor. Örneğin, BIOM denilen modelin tabanı için 2.5 milyon euro Ar-Ge harcaması yapılmış. Ayakkabı tabanı yaklaşık 1 litre ter çekme özelliğine sahip. Akşam olunca tabandaki deri plakayı çıkarıp havalandırıyorsunuz. Yorgunluk önleyici teknolojiler, giderek hafifleyen ağırlıklar, bunlar zaten ayakkabıda aranan özellikler.

Ecco Türkiye’nin CEO’su Deniz Erda, mottolarının, “Ayakkabı, ayağı takip etmeli” ilkesine dayandığını söylüyor. Ecco Türkiye’deki ilk mağazasını İstanbul Marmara Forum ve İstanbul Forum AVM’lerde açacak. Mall of İstanbul, yeni yapılan Özdilek AVM de sırada. Bu yıl toplam 5 mağazaya ulaşacaklar. Bir adım sonrasında Türkiye’de üretim de mümkün. Hatta bunun için uygun coğrafya da şimdiden belli. Deniz Erda, “Mutlaka Güneydoğu olacak” diyor.

İstanbul’da 15 mağaza açacak
Deniz Erda, 15 yıl boyunca Mavi Jeans’te üst düzey yöneticilik yapmış bir isim. Ayrıldığında Mavi Jeans’te genel müdürlük yapıyordu. Şimdi ise Ecco Türkiye’nin başında. Grubun Orta Doğu Pazarlama Direktörü Aija Kranklina da Türkiye’deki operasyonla yakından ilgileniyor. Ecco’nun hedefi İstanbul’da 3 yılda 15 mağazaya çıkmak. Ardından da Ankara, İzmir, Bodrum ve Antalya ile 5 yılda 30 mağazaya ulaşmak.

Güneydoğu’da üretim yapılabilir
Ecco, aynı zamanda deri de üreten bir şirket. Ancak deri, üretim miktarına yetmiyor. Aralarında Brezilya’nın da olduğu 11 ülkeden deri alıyorlar. Güneydoğu, hayvancılığa bağlı olarak deri işinde öne çıkabilecek bir bölge olarak düşünülüyor. Ecco, kendi tabakhaneleri ve fabrikaları ile kendi ineğinden müşteriye kadar zincirin her halkasını kontrol etmeyi tercih etmiş tek ayakkabı üreticisi.

5 ülkede fabrikaları bulunuyor
Ecco, 50 yıllık bir ayakkabı markası. Başlangıçtan itibaren konfor ve rahatlığa oynamış bir konsept. Son yıllarda yaşam alışkanlıklarında rahatlığın ön plana çıkması markanın yıldızını parlatmış. Ecco’nun kuruluşu her markanın bir girişimcinin hayallerinden doğduğunu gösteren örneklerden. 1960’lı yıllar, Danimarkalı girişimci Karl Toosbuy, kendi işini kurmak istiyor. Ayakkabı tutkunu... Eğitimini ayakkabı üzerine yapıyor. Devamlı ve güvenli işinden vazgeçerek, evini satıyor ve Danimarka’nın batı kıyısındaki Bredebro’ya taşınıyor. Eşi Birte ve 5 yaşındaki kızı Hanna ile birlikte küçük bir ev kiralıyor. İlk üretim tesisini kuruyor. Küçük ekibiyle birlikte bir dizi yenilikçi ürün geliştiriyor. Ürünleri hızla tanınmaya başlıyor. Karl Toosbuy ayakkabının ayağa tam uyum sağlaması gerektiğini fark eden ilk ayakkabı üreticisi. Bugün Endonezya, Çin, Slovakya, Portekiz, Tayland’da fabrikaları, Hollanda’da tabakhaneleri var. Dünyanın en büyük 5 deri üreticisinden biri. Şirketin başında ise Karl Toosbuy’ın kızı Hanna Kasprak var. Danimarka’nın en zengin kadını olan Hanna Kasprak, önümüzdeki aylarda İstanbul’u ziyaret edecek, hem mağazaları, hem şehri gezecek.

Kaynaj: Songül Hatısaru / MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri