Devler 2012 ve 2013’ü yorumluyor 2

08 Şubat 2013 Cuma

Önemli ekonomik gelişmelerin yaşandığı bir yılı daha geride bıraktık. Türkiye ekonomisinin lokomotifi perakendeciler, 2012 yılını hem kendi şirketleri hem de genel piyasa açısından değerlendirdi. 2012 yılının inişli çıkışlı performansına rağmen hedefleri tutturan perakendeciler ve AVM’ler 2013’e daha umutla bakıyor. İlk bölümümü dün yayınladığımız haberimize bugün devam ediyoruz

devler-2012-ve-2013u-yorumluyor-2

Murat KÜÇÜK, Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU, Uğur TATLI

Türkiye, perakende piyasasında hareketli bir yılı geride bırakırken, dünya piyasalarında beklentilerin yükseldiği yeni bir yıla girdi. Global krize rağmen 2012 yılında Türkiye ekonomisinde iyimser hava hakim olurken, Amerikan derecelendirme kuruluşu Fitch, 18 yıl sonra Türkiye’nin notunu “yatırım yapılabilir” ülke konumuna yükseltti.

Perakende’nin devleri, 2012 yılında genel anlamda hedeflerine ulaşmayı başardı. Sektöre yön veren marketlerin ortak özelliği yükselen pazar payı, artan şube sayısı ve genişletilmiş ürün yelpazesi oldu. Perakende’nin önemli aktörleri yerel zincirler ise ulusal olma yönünde önemli adımlar atarken, küresel krizden etkilenmeme adına temkinli olmayı sürdürdü.

2012 yılını başarılı bitiren üreticiler,  teknolojik yatırımlara odaklanırken, 2013’te de yatırımlara devam ve dış pazarda hâkimiyet mesajı verdi. Günlük hayatın vazgeçilmezi AVM’ler, kiralanabilir alanlar ve cirolar bakımından bir önceki yıla göre büyük bir artış gösterdi. Batman, Mardin, Düzce gibi şehirlerde ilk kez AVM açıldı.

Türkiye perakende sektörünün önemli oyuncularının ortak görüşü ise Türkiye perakende sektörünün 2012 yılını genel anlamda iyi geçirdiği ve 2013 yılında yatırımların ve buna bağlı büyümenin süreceği.

Haberin dün yayınlanan 1'inci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Keskinoğlu
Keskinoğlu büyük düşünüyor

Keskinoğlu’nun 2011’de başlattığı 67 milyon TL’lik yatırımın bir bölümünü 2012’de tamamladıklarını hatırlatan Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Grup Başkanı Keskin Keskinoğlu, “30 milyon TL yatırımla hayata geçirdiğimiz pastörize yumurta üretim tesisimizi ve piliç eti ürünlerinde besin değerini korumak için şoklama süresini yüzde 60 kısaltan soğuk hava depomu açtık. Yine bu yıl içerisinde şarküteri ürün gurubumuza yüzde yüz tavuk etinden ürettiğimiz Bembeyaz ürün gurubumuzu da ekledik. Bu sene içerisinde ihracatımıza da ağırlık verdik. AB’ye ihracat için tüm hazırlıklarımızı tamamladık ve Yunanistan ile 2 milyon euro’luk yumurta ihracatı anlaşması imzalayarak AB’ye yumurta ihracatını başlattık” diye konuştu.

2012’yi yüzde 20 büyüme ve 900 milyon TL ciroyla kapatacaklarını belirten Keskinoğlu, 2013 hedefleriyle ilgili şunları söyledi: “Keskinoğlu Şirketler Grubu olarak 2013 yılı içerisinde ihracattaki payımızı artırmayı hedefliyoruz. Bu yıl içerisinde toplam ihracat rakamımızı yüzde 10-20 artırarak 110-120 milyon dolar seviyelerine yükseltmeyi, ayrıca ciromuzu 1 milyar TL’nin üzerine çıkarmayı ve 2013’te AB ülkelerine piliç eti ihracatı yapmayı planlıyoruz.”

Koroplast
Koroplast, sektöründe yüzde 15 büyüyecek

“Koroplast olarak yenilikçi yaklaşımımızı ürünlerimize yansıttığımız, başarılı bir yılı geride bıraktık” diyen Koroplast Pazarlama Müdürü Lizi M. Yılmaz, 2012 yılında vanilya kokulu çöp torbası, doğa dostu polietilen streç film, kendinden kesimli pişirme kağıdı, büyük boy fırın torbası gibi yeni ürünler sunduklarını, 2013’e de doğa dostu bir ürün olan polietilen streç filmleri ile giriş yaptıklarını anlattı.

Yılmaz, “Çöp torbası penetrasyonumuz geçen yıla oranla yüzde 20, buzdolabı poşeti penetrasyonumuz ise yüzde 7 artış gösterdi. TNS tarafından gerçekleştirilen iş yeri çöp torbası kullanım alışkanlıkları 2012 araştırma sonuçlarına baktığımızda ise çöp torbası kullanan iş yerlerinde yüzde 74 ile en çok kullanılan markanın Koroplast olduğunu görüyoruz. Marka bilinirliğinde ise yüzde 94 gibi yüksek bir oranla en üst sırada yer alıyoruz. 2012 yılında gerçekleştirilen Nielsen perakendeci araştırma sonuçlarında; bütün kategorilerde pazar lideri olduğumuz görülüyor. 2012 yılının ilk yarıyıl Nielsen sonuçlarına göre; Koroplast ürünlerinin pazar payına bakacak olduğumuzda, çöp poşetinde yüzde 37 ve buzdolabı poşetinde yüzde 42’lik bir pazar payına sahibiz. Diğer kategorilerde ise yani; streç filmde yüzde 32, alüminyum folyoda yüzde 29, pişirme kağıdında yüzde 46, fırın torbasında da yüzde 29’luk pazar payımız bulunuyor” dedi.

Önümüzdeki dönemde de tüketicilerin hayatını kolaylaştıracak çözümler sunmak üzere yeniliklere imza atmaya devam edeceklerini belirten Yılmaz, bu yıl çöp torbası ve mutfak yardımcı ürünleri sektöründe yüzde 15 oranında büyümeyi hedeflediklerini de kaydetti.

Marmarabirlik
“Olumsuz senaryolara gerek yok”

Marmarabirlik Pazarlama ve Satış Müdürü Tuncay Kural, 2012 yılını tahsilâtların zor, vadelerin uzun olduğu bir yıl olarak tanımlayarak, “Önemli olan satış noktalarının kapandığı veya satın alındığı, raftan ürün akışının yavaş olduğu bir yıl yaşadık. Gıdacılar için çok önemli olan ramazan ayının beklendiği gibi geçmemesine rağmen, hedeflerimizin yüzde 90’ını tutturduğumuzu söyleyebiliriz” diye konuştu.

2013 yılının kendileri açısından 2012 yılından farklı geçmeyeceğinin altını çizen Kural, sözlerini şöyle sürdürdü: “Felaket senaryoları çizmeye gerek yok, olumsuz bir tablo çizip insanları pozisyon almaya sevk etmek kimseye bir şey kazandırmaz. Türk ekonomisine güvenimiz tam. Nüfusta bir azalma, işsizlik oranlarında bir artış olmadığına göre, doğru ürün, doğru noktaya, reel bir fiyatla sunulduğunda tüketiciler tarafından talep göreceğini düşünüyoruz.”

Migros
Migros, 3 bin kişiyi işe alacak

Migros’un 2012’de hanelere erişimini belirgin oranda artırdığının altını çizen Migros Ticaret AŞ Genel Müdürü Özgür Tort, “Bu artış sadece yeni açılan mağazalarımızın bize getirdiği ilave müşteriden değil, aynı zamanda mevcut mağazalarımızın da müşteri sayısını artırmayı başarması ile gerçekleşti. Temel gıdalarda ve en yüksek talep gören taze ürünlerde üreticilerimizle birlikte çok önemli ek bir çaba gösterdik. Fiyatlarımızda kalıcı bir reel düşüş sağladık. Migros ve Tansaş markalı yoğurt, toz şeker, un, yağ, süt gibi ürünlerde Türkiye’nin en ucuzuyuz. Bu ürünlerin tonaj olarak satışı 3 katına çıktı” ifadelerini kullandı. Yılda 250 milyon müşteriye hizmet verdiklerini belirten Tort, 2012 yılını 890 mağazayla kapadıklarını dile getirdi.

2013’te daha fazla noktada daha çok tüketiciye ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden Tort, “Bunun için de bir yandan mağaza sayımızı artırırken diğer yandan da Migros’u farklı kılan unsurları geliştirmeye devam edeceğiz. Hayatın içinden, tüketicinin günlük hayatını ve alışveriş ortamını kolaylaştıran uygulamalarımızı yaygınlaştıracağız. Sadece Migros’ta bulunan ve mağazalarımızda yer alan ürünlerin yüzde 20’sini oluşturan et, balık, unlu mamuller gibi taze gıdalar, meyve-sebze ve tedarikçilerimizle el ele vererek tüketiciye sunduğumuz Migros markalı ürünlerle yarattığımız fark bu süreçte en büyük kuvvetlerimizden biri olacak” açıklamasında bulundu.

2013’te bin mağaza hedefine ulaşacaklarını söyleyen Tort, “Bu süreçte 2013 yılında 3 bin kişiyi daha işe almayı hedefliyoruz. Migros’un öncü oyuncu olarak yer aldığı gıda perakendesinin önümüzdeki dönemde hem perakende sektöründe hem de genel ekonomik yapı içinde ağırlığını artıracağını bekliyoruz. Bu çerçevede tüm planlarımızı, Türkiye’nin 2023 hedefi ve vizyonu çerçevesinde gözden geçiriyoruz. Bu anlamda her gelen yıl çok büyük önem taşıyor, her yılı çok iyi değerlendirmemiz gerektiğinin bilincindeyiz” diye konuştu.

Perfetti Van Melle Türkiye
Perfetti, iç piyasaya ağırlık verecek

2012 yılında Perfetti Van Melle’in yüzde 10 üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiğini ifade eden Perfetti Van Melle Türkiye Pazarlama Direktörü Serkan Ergün, Nielsen verilerine göre, Perfetti Van Melle’nin toplam sakız pazarındaki yüzde 34 olan pazar payının, Vivident’in başını çektiği “tatlandırıcılı sakızlar” kategorisinde yüzde 47’lere kadar ulaştığına dikkati çekti. Bu oranların Vivident’i tatlandırıcılı sakız kategorisinde liderliğe ulaştırdığını ve pazarın 1 numarası haline getirdiğini söyleyen Ergün, 500 milyon TL ile 2012 yılını kapattıklarını belirtti.

Perfetti Van Melle’in 2013 hedeflerine dikkati çeken Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki yıl temel kaldıraç işlevini yine iç piyasadaki çalışmalarımız oluşturacak. Gerek toplam sakız, gerekse şekerleme pazarında alt kategoriler arasında çok büyük oynamalar beklemezken, firma payımızı 1-1,5 puan kadar artırmayı hedefliyoruz. Elbette ki yerel ve ulusal zincirlerdeki konsolidasyon süreci tarafımızdan da yakından takip edilecek. Bu çerçevede yeni oluşumların ve satın almaların boyutu, yukarıda bahsettiğim hedeflerin gerçekleştirilmesinde sadece bizim değil, tüm sektör oyuncuları için belirleyici olacak. Yeni ürün çalışmaları ise geçmişteki gibi devam edecek.”

Sırmagrup
250 milyon TL’lik ciro yapan Sırma, Afrika’ya açılıyor

Sırmagrup Yönetim Kurulu Başkanı Davut Dişli, 2012 yılında su ve maden suyu sektörünün yüzde 10, Sırmagrup’un ise yüzde 20 büyüme gösterdiğini ifade etti. 2012 için belirledikleri 250 milyon TL’lik ciro hedefini yakaladıklarını söyleyen Dişli, sektörde lider konumlarını koruduklarını belirtti. Davut Dişli, Sırmagrup’un 2012 yılı kapsamında yeni çıkardığı Exclusive seri cam şişe su, maden suyu, Schorle ve limonata ürünlerinde de pazar payını ciddi anlamda geliştirdiğini söyledi.

Gelecek yıl su ve maden suyu sektöründe büyümenin aynı hızla devam edeceğinin önemini vurgulayan Dişli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sırmagrup olarak sektörden daha hızlı olan firma büyüme oranlarımız 2013’te de devam edecek. 2013 yılı ciro hedefimiz 300 milyon TL. İç piyasadaki 2013 yılı büyüme hedefimiz yüzde 20 oranında. Dış piyasa da Sırmagrup olarak bizim için çok önemli. Bu anlamda yeni açılımlar için görüşmelerimiz devam ediyor. Özellikle ihracat rotamıza Afrika ülkelerini dahil etmeyi amaçlıyoruz. Bu bölgede çok ciddi bir pazar var ve biz Sırmagrup olarak bu pazarın ihtiyaçlarını karşılayabileceğimizi düşünüyoruz. Sırmagrup olarak ekiplerimiz, Gana’da fuar katılımcısı olarak o bölgedeki kontaklarımızı güçlendiriyor. İhracat gerçekleştirdiğimiz ülke sayısını 36 ülkeden 2013 yılında 50 ülkeye çıkarmayı hedefliyoruz.”

Sunar
Sunar’ın 2013 rotası ihracat

“2012 yılı genel olarak Sunar Grup şirketleri açısından meyvelerin hasat yılı olarak geçti” diyen Sunar Grup CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Çomu, 2010 ve 2011 yılında başlayan kapasite artırımı çalışmalarının 2012 yılında tamamlandığını belirtti. Sunar Grup olarak 2013 yılında ihracata dönük bir büyüme stratejisi kararı aldıklarını aktaran Çomu, Sunar Grubu’nun hem mevcut ülkelerdeki pazar payını artırmayı hem de yeni ülkelere açılmayı hedeflediğini söyledi.

2012 yılında bir önceki yıla göre büyüme yakaladıklarını anlatan ve 2013 yılının Türkiye için atılım yılı olacağını söyleyen Çomu, “Uluslararası değerlendirme şirketlerinin Türkiye ekonomisine bakışlarının pozitife dönmesinin yanında, bütün dünya ülkeleri Türk ekonomisini dünyada önde giden 3-4 ekonomiden biri olarak artık kabul etti. Bu Türkiye’ye hem yatırım hem de kaynak noktasında fırsat tanıyacağı gibi Türkiye’de üretilen ürünlerin yurt dışında kabul edilmesini ve benimsenmesini de kolaylaştıracak. Sunar Grup, 2013 yılında ihracata dönük bir büyüme stratejisi kararı aldı. 2013 yılında yeni yılın başlangıcı ile birlikte bu strateji ve plan doğrultusunda pazarda çok daha etkin olacağız” diye konuştu.

Tekzen
2013 Tekzen’in hamle yılı olacak

Avrupa Yapı Marketleri Organizasyonu’nun açıkladığı verilere göre yapı marketlerin 2012’de negatif büyüme gösterdiğini ifade eden Tekzen Vazifeli Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Işıkgece, 2012‘de Tekzen’in ilerlemesini sürdürdüğünü belirtti. Işıkgece konu hakkında şunları söyledi: “2012 bizim için verimli bir yıldı. Yılsonu itibarıyla da 43 ilde 88 mağazaya ulaştık. ‘Her ilde bir Tekzen’ sloganımız doğrultusunda, mağaza açmaya devam edeceğiz. 2013’ün ilk aylarında Ordu’nun Fatsa ilçesi ve Yozgat öncelikli rotamız. 2012’in son günlerinde Romanya’dan sonra Irak Erbil’de mağaza açtık. Eğer işler düşündüğümüz gibi giderse, Irak’ta 2 mağaza daha açmayı planlıyoruz. Irak’tan sonra önümüzdeki aylarda Gürcistan ve KKTC’de bölgelerinde de mağaza açmayı hedefliyoruz. Yüzde 100 yerli sermaye kotasında, marka değerini çoğaltarak yurt dışında yer almamız, bizim için gurur verici.”

Tesco Kipa
Tesco Kipa, İstanbul’a yoğunlaşacak

Tesco Kipa adına 2012’yi hareketli bir yıl olarak yorumlayan Tesco Kipa CEO’su Jeff Adams, “İzmir başta olmak üzere Ege Bölgesi’nde, sahil şeridinde, İstanbul’da ve Trakya’da varlığımızı artırdık. 2012 mali yılına başlarken, süpermarket formatında daha çok büyüyeceğimizi söylemiştik, yeni süpermarketler açtık. Yoğun bir refit programıyla mağazalarımızı müşterilerimiz için daha çekici kılmaya çalıştık” dedi.

2013 hedefleri arasında İstanbul’da büyüme planları yaptıklarını belirten Adams, “Geçtiğimiz yıl küçük formatlarla büyüme stratejimizi başlattığımız İstanbul’da daha fazla mağaza açarak 2013’te de devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Adams, çeşitli sosyal sorumluluk çalışmalarını bu yıl da sürdüreceklerini sözlerine ekledi.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri