Dikkat, risk altındasınız!

07 Ağustos 2012 Salı

Her şeyin, hızla biri/birine benzeştiği, metalaştığı dünyamızda, bir adım önde olabilmek; öyle kolay değil bakalım!

Bütün danışmanlar, işletme guruları, icradan sorumlu profesyoneller, üst perdeden konuşan CEO’lar, akıl-ihsan isteyen ben gibi yazarlar; hep bir ağızdan haykırıyor:
- Farklılaşın!
İyi de nasıl?
Zor olan bu nitekim… Yoksa herkes tehlikenin farkında!
***
Geçenlerde çok sevdiğim bir genel müdür kardeşim ‘abi neler yapmalıyız?’ deyince, duraksadım. ‘Yapacak ne çok şey var oysa’ dediğimi hatırlıyorum. Bir de, bu konu ile ilgili yazımı. Ve sektöre karınca/kararınca armağan ettiğim kitapları… Üüüf, öyle çokmuş ki!
Uzun ince bir yol.
Ve sanki perakende aslında bir sırat…
Epeyce konuştuktan sonra ‘abi bir de bunları yazılı hale getirsek’ demez mi? Der elbet… Oturdum, üşenmedim yazdım, bir baktım ki, 7 dosya kâğıdı yazı olmuş.
Sordu:
- Bunları, hangi zaman diliminde yapacağız?
Kritik nokta da buydu zaten. Yapılacak öylesine çok şey var ki… Ama çok net bir durum var karşımızda:
- Hemen hemen hepsi, eş zamanlı olarak hayata geçecek!
Yiten zaman, geri gelmiyor…
***
‘Nerden geldik bu noktaya’ diyorsanız ve/veya ‘yazının başlığındaki risk konusu nerede’ diye düşündüyseniz; hemen şimdi:
Henry Mason’u okudum dün. Öyle net söylemiş ki, gözümüzün içine soka soka, ticari hayatta olan her kesime, inanılmaz bir mesaj vermiş. Hatırlatmasını en açık biçimde yapmış:
- Tüketicinin çok uzun ‘yüksek beklenti’ listesi var. Sayısız seçenek ve sınırsız bilgi karşısında; en iyisini, en ucuzunu, en yenisini, en komiğini, en lüksünü, en farklısını ya da kısaca ‘en iyi değeri’ bekliyor, hatta talep ediyor… En iyilerin gerisinde kalan her marka, risk altında!
Buyurun bakalım…
Kendinize, ailenize veya yakın çevrenize objektif olarak baktığınızda, yukarıda söylenenleri doğru bulmuyor musunuz?
Hem de nasıl!
Öyleyse; perakende dünyasına sunduğunuz/sunacağınız mal ve hizmetler bütününde, dikkat edilmesi gereken noktaları biliyorsunuz. Risk altında olup olmadığınızı da…
Bilmiyorsanız; vayy halinize!Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri