“Dikkatli büyümemiz gerekiyor”

12 Ekim 2012 Cuma

Desa Genel Müdürü Burak Çelet, “2013’te yurt içinde agresif bir büyüme planımız yok. ‘Ne alırsan al 29 TL’ ürünleri satmadığımız için büyürken daha dikkatli davranmamız gerekiyor” dedi

dikkatli-buyumemiz-gerekiyor

2013 yılında yurt içinde agresif bir büyüme planlarının olmadığını söyleyen Desa’nın Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Burak Çelet, “Önümüzdeki yıl, 10 yeni mağaza açılışı hedefliyoruz. ‘Ne alırsan al 29 TL’ ürünleri satmadığımız için büyürken daha dikkatli davranmamız gerekiyor” dedi. Her pazarda, her ana caddede mağaza açmayı marka konumlandırması açısından doğru bulmadıklarını ifade eden Çelet, “Yeni mağazalarımızı bizim için doğru olan lokasyonlarda açacağız” diye konuştu.

Turquality’den destek
Desa’nın bugün 90 mağazaya sahip, hem üretici hem perakendeci bir deri firması olduğunu belirten Çelet, “Turquality kapsamında ikinci 5 yıllık desteği aldık. Deri sektörünü Turquality’de temsil eden tek firmayız” dedi.

Destek kapsamındaki ilk 5 yılda önemli düzenlemeler yaptıklarını ifade eden Çelet, şöyle devam etti: “Turquality kapsamına girdikten sonra logomuzu değiştirdik, markanın birçok ana unsurunu ve DNA’sını elden geçirdik. Mağaza konseptlerimiz ve ürün gamımız tekrar düzenlendi. İnsan kaynakları ve tasarım ekibi yenilendi. Uluslararası tasarımcılardan destek almaya başladık. Londra ofisimizi bir tasarım ofisi haline getirdik. Deri ürünlerine tekstil ürünlerini entegre ettik. Ofisimizi daha sonra İstanbul’a taşıdık. Önemli tasarımcılarla çok iyi bir ekip kurduk.”

En önemli noktalardan birisinin Turquality’nin tasarım desteği vermesi olduğunu söyleyen Çelet, “Tasarım desteği aldığınız taktirde maliyetin yüzde 50’ye yakın kısmını program ya da devlet karşılıyor. Keza reklam, kira giderleri gibi... Bunlar çok önemli yatırımlar” dedi.

“Doğu Avrupa kuzu derisi kullandık”
İnovasyona ağırlık verdiklerini belirten Burak Çelet, şunları söyledi: “Ar-ge yatırımlarını önemsiyoruz. Kaliteli de olsa deri, türü ve yapısına göre su alabilir. Mesela biz de bir ürünümüzde Doğu Avrupa’dan kuzu derisi kullandık. Ürünün iç kısmına su geçirmeyen astar koyduk. Ürün ters çevrildiğinde de kullanılabiliyor. Tersini de düzü kadar güzel tasarladık bu ürünü.”

2 bin çalışanı var
Bu yıl Desa’nın 40’ıncı yılını kutladıklarını söyleyen Burak Çelet, “2 bin çalışanı ve 110 milyon dolar civarında cirosuyla Desa, Türkiye’nin önemli bir perakendecisi. Desa’nın aynı zamanda Samsonite markasıyla da ortaklığı bulunuyor. Türkiye, Samsonite’ın dünyada örnek gösterdiği bir pazar” dedi.

“Londra, markamız için en doğru lokasyon”
Tesislerinde özel bir showroom alanları inşa ettiklerini belirten Burak Çelet, “Bu showroom’ların birinde mevcut sezon, diğerinde ise gelecek sezon ürünleri sergileniyor. Bir başka showroom’da da
outlet konseptimiz bulunuyor. Görsel düzenleme ve tasarım ekibimiz bu alanlarda gerçek mağazadaymış gibi ortak çalışma imkanı buldu. Perakendenin tüm ana fonksiyonlarını bu alanlarda uygulama imkanı bulduk” dedi.

Desa’nın Londra’da iki mağazasının bulunduğunu söyleyen Çelet, “Yurt dışında mağaza açmış olmak için mağaza açmak istemedik. Hakkını vermek için Londra’da mağaza açtık. Çünkü Londra, markamızı doğru bir şekilde test etmek için en doğru lokasyondu” diye konuştu.

Kaynak: Eylem Türk / Milliyet


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri