Dünya Perakende Kongresi’nde Teknosa’ya ödül!

21 Eylül 2012 Cuma

Dünya Perakende Kongresi’nde dün akşam, Dünya Perakende Ödülleri gala yemeği gerçekleştirildi. Yılın perakendecilerini içeren tüm kategorilerde Teknosa, “Yılın Gelişmekte olan Ülkeler Perakendecisi” seçildi

dunya-perakende-kongresinde-teknosaya-odul

Ahmet Oğuz TORAMAN / Londra
Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU / İstanbul

Perakende dünyasını yönlendirenlerin bir araya gelerek fikirlerini paylaştıkları, sektörün bugünü ve geleceği ile ilgili kararlar aldıkları Dünya Perakende Kongresi (World Retail Congress), bu yıl 19 – 21 Eylül günlerinde, Londra’da gerçekleştiriliyor. Perakende.org adına kongreyi izleyen Ahmet Oğuz Toraman, ilk günden bu yana önemli notlarını bizlere aktarıyor.

Dünya Perakende Kongresi’nde dün akşam (20 Eylül) Dünya Perakende Ödülleri gala yemeği gerçekleştirildi. Yılın perakendecilerini içeren tüm kategoriler içinden kazananlar anons edildi, bu yılın acemileri, Dünya Perakende Ünlüleri odasında özel bir öğlen yemeğinde ve tekrar Dünya Perakende Ödülleri’nde onure edildi.

Yılın Gelişmekte Olan Ülkeler Perakendecisi: Teknosa
’Dünya Perakende Ödülleri’nde dünyanın önde gelen perakendecileri ile yarışan ve bu yıl da finale kalarak, birinci olma başarısını gösteren Teknosa, global perakende sektörünün en itibarlı ödülünü almaya hak kazandı.
Teknosa, Dünya perakendecilik sektörünün ‘Oscar’ı olarak bilinen ‘Dünya Perakende Ödülleri’ne bu yıl damga vurdu. Geçtiğimiz yıllarda ‘Tasarım’ ve ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk’ kategorilerindeki projeleri ile finalist olmayı başaran Teknosa, bu yıl ise ‘Gelişen Pazar’ kategorisinde birinci olarak ödül almaya hak kazandı.

Dün (20 Eylül) Londra’da düzenlenen Dünya Perakende Ödülleri Töreni ve Gala Gecesi’nde ödüller sahiplerini bulurken, Türkiye’nin lider teknoloji perakende şirketi olarak uluslararası alanda Türkiye’yi başarıyla temsil eden Teknosa; Şili, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan ve Güney Afrikalı perakende şirketleriyle rekabet ederek, birinci oldu.

Dünyanın en iyi perakendecileri yarıştı
Sektörün en iyilerinin ödüllendirildiği organizasyonda, Teknosa daha önce de “Planet” konsepti ile “Tasarım” ve ”Kadın İçin Teknoloji” projesi ile “Sorumluluk Sahibi Perakendeci” kategorisinde finale kalmaya hak kazanmıştı. 

Beş ayrı kategoride düzenlenen Dünya Perakende Ödülleri’ne dünyanın farklı ülkelerinden yüzlerce perakendeci katıldı. Katılımcılar arasında yapılan detaylı inceleme sonrasında jüri tarafından açıklanan finalistler listesinde her kategoride 6 firma yer aldı. 

Teknosa’nın dünyanın önde gelen perakendecilerini geride bırakarak birinciliğe uzandığını söyleyen Teknosa Genel Müdürü Mehmet Nane, ”Bugün itibarıyla Türkiye’nin 75 ilinde 280 mağazada ’Herkes için Teknoloji’ felsefesiyle müşterilerimize Teknosa kalitesi ve hizmetini ulaştırmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin lider teknoloji perakende şirketi olarak yurtdışı yatırım planlarımızla bölgesel bir güç olmayı hedefliyoruz. 3 yıldır uluslararası arenada ülkemizi ve sektörü başarıyla temsil eden ve bu ödülün kazanılmasında emeği geçen tüm Teknosa çalışanlarını ve çalışma arkadaşlarımı tebrik ediyorum” dedi.

75 şehirde 280 mağaza
Teknoloji perakendecisi Teknosa, 2000 yılında 5 mağazayla başladığı yolculuğuna bugün 75 şehirde 280 mağaza ile devam ediyor. Satış sonrası “tekno asist”  programıyla müşterilerine özgün bir alışveriş deneyimi yaşatıyor. Teknosa, son 10 yılda satışlarda yüzde 43’lük bir büyümeyi ve yıllık 85 milyon müşteri ziyareti yakalamış durumda. Şu an yüzde 45 pazar payıyla pazar lideri olan Teknosa’nın 2011 net satışları 944 milyon dolar. 

Bu alanda yarışan diğer firmalar:
Koton, Türkiye
Max Retail, Birleşik Arap Emirlikleri
Mom & Me - Mahindra Retail Pvt Ltd, Hindistan
Mr Price Group Limited, Güney Afrika
SMU, Şili

Ödül alan diğer perakendeciler ve kategorileri ise şöyle:
Yılın Sorumlu Perakendeci Ödülü: Marks&Spencer ve Woolworths Güney Afrika
Yılın Mağaza Tasarım Ödülü: Fangsuo Commun, Guangzhou
Yılın Çoklu Kanal Perakendecisi Ödülü: Macy’s
Yılın Perakende Reklam Kampanyası Ödülü: John Lewis
Yılın Perakende Innovasyon Ödülü: C&A Brezilya  

Geleceğin mağazası ödülü Hong Kong Politeknik Üniversitesi’nin
Hong Kong Politeknik Üniversitesi, "Geleceğin Mağazasını Hayal Edin"  temalı yarışmada birincilik ödülünü havalandırdı. “Palais de Tresors” adlı oyuncak mağazası sunumlarıyla birinci oldular.

Juri Başkanı Bernie Brooks, “Her çocuk en iyisini hak eder” sloganıyla yarattıkları, mağaza teknoloji çözümleri, yaratıcı uygulamaları ve alışveriş kartlarıyla bir bütünleşik bir kampanyaları ile Hong Kong Politeknik Üniversitesi’nin büyük ödülü kazandığını söyledi.

Diğer üniversiteler:
Londra Moda Perakende Akademisi
New York Moda Enstitüsü
Mumbai Welingkar Yönetim Enstitüsü
Tokyo Keio Üniversitesi
Hong Kong Politeknik Üniversitesi

Arcadia ve J. Crew’dan perakende deneyimleri
Dün akşamın (20 Eylül) son oturumunda, 2012 Konferans Söyleşi çerçevesinde bir araya gelen
Arcadia Grup sahibi Sir Philip Green ve J. Crew Grup Başkanı Milliard “Mickey” Drexler,
perakende deneyimlerini izleyicilerle paylaştı. 

Jack Purcell, Timex, Thomas Mason, Red Wing ve Madewell gibi markaları bünyesinde barındıran J.Crew’un patronu Milliard “Mickey” Drexler ve BHS, Burton, Dorothy Perkins, Evans, Outfit, Topshop, Topman ve Wallis gibi markaları bünyesinde barındıran Arcadia’nın patronu Sir Philip Green’in sohbeti konferans izleyicileri tarafından büyük bir ilgi ile izlendi.

Amerikan J.Crew’ın İngiltere’de ilk mağazasının kontratının imzalandığı haberini izleyicilerle paylaşan Milliard “Mickey” Drexler, önümüzdeki yıllarda Avrupa’da mağaza açmaya devam edeceklerini söyledi.

Mağaza ve AVM’lerin geleceği nasıl olacak?
Dünya Perakende Kongresi’nin 3’üncü ve son günü, Başkan Ian McGarrigle’nin açılış konuşması ile başladı. Dünya Perakende Ödüllerini kazananlar ile ilgili bilgi veren McGarrigle, sözü “Yarının küresel şehirleri: Mağaza ve alışveriş merkezlerinin geleceği nasıl olacak?” temalı sunumu yapmak üzere
Terry Farrells & Partners Başkanı Sir Terry Farrell’ e devretti.

Sir Terry Farrell, perakendecilik ve şehircilik, şehir planlama ile ilgili bilgiler vererek Londra Belediye Başkanlığı için hazırladığı sunumu konferans katılımcılarıyla paylaştı.

Sonrasında, Alliance Boots Yönetim Kurulu Başkanı Stefano Pessina, “Küreselleşmeye karşı hızlanan eğilimler: Başarının garantisi nedir?” konulu sunumunu gerçekleştirdi. Stefano Pessina, 365 bin kişinin istihdam edildiği, 11 bin perakende satış noktası bulunan, 25 ülkede faaliyet gösteren 110 milyar cirosu ile ilaç dağıtım sektörü en büyük organizasyonu, başkanı olduğu Alliance’ın küresel başarı ise ile ilgili ipuçlarını izleyicilerle paylaştı.

Dünyanın en popüler perakendecileri
2012 Dünyanın En Popüler Perakendecileri Raporu’nu konferans katılımcılarıyla paylaşan OC&C Stratejik Danışmanlık Ortağı  Michael Jary, 6 küresel pazarda 15 bin tüketici ile gerçekleştirilen araştırma sonucunda ilk 10 markayı şu şekilde sıraladı:
1. Amazon
2. DM
3. Picard
4. Allegro
5. John Lewis
6. IKEA
7. Rossman
8. Thalia
9. Bol.com
10. Dawanda

Son oturum
“Gelecek için yol haritası: Perakende, sürdürülebilir bir geleceği nasıl inşa eder?” konulu konferansın son oturumunda National Retail Federation Başkanı Matthew Shay, John Lewis Başkanı Charlie Mayfield ve Coles Ceo’su Ian J. McLeod bir araya geldi.

Amerikan Ulusal Perakende Federasyonu Başkanı Matthew Shay, Amerika’da yaklaşan seçimlerin, vergi kesintilerinin, yükselen gelir vergilerinin tüketicilerde rahatsızlık yarattığını, buna bağlı olarak perakende satışlarda bir daralma yaşandığını belirterek, işsizlik sorununa henüz net bir çözüm geliştirilemediğini vurguladı.

John Lewis Başkanı Charlie Mayfield, kar marjlarının giderek azaldığını, perakende yatırımcılarının yatırımlarını hangi alana yapacakları konusunda her zamankinden daha temkinli olduğunu ama günümüz teknoloji dünyasında perakendecilerin online pazarlama konusunda kesinlikle yatırım yapmak zorunda olduğunu söyledi.

Avustralya’nın en büyük perakende zinciri Coles’un Ceo’su Ian McLeod, müşteri sadakatinin fiyat baskısı altında olduğunu belirterek, perakendecilerin çok her zamankinden daha çok müşteri tarafında olması gerektiğini söyledi.

Oturumun sonlanmasının ardından Dünya Perakende Konferansı Başkanı Ian McGarrigle katılımcılara teşekkür ederek, herkesi 7-9 Ekim günleri arasında Paris’te gerçekleştirilecek olan 2013 Dünya Perakende Konferansı’na davet etti ve konferansı kapattı.


Dünya Perakende Kongresi'nin ilk iki gününden aktardığımız notlara şu linklerden ulaşabilirsiniz:
http://www.perakende.org/organizasyon/dunya-perakende-kongresinden-ilk-gun-izlenimleri-1342789308h.html
http://www.perakende.org/organizasyon/dunya-perakende-kongresinde-2nci-gun-1342789329h.htmlGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri