Online alışverişte tatmin zor maliyet yüksek

27 Aralık 2013 Cuma

Online ticaret firmaları genel olarak tatmini zor olan müşterilere ve yüksek maliyetli işlere sahip

online-alisveriste-tatmin-zor-maliyet-yuksek

Süleyman Tunay Özer

Online alışveriş rahatlığı, bu işi yerine getiren firmalara ek maliyet çıkarıyor. İlk olarak 2008 yılında Berlin'de kurulan Zalando, online alışveriş konusunda Avrupa’da önemli bir yere sahip olsa da diğer firmalar gibi ürün geri iadelerinden oldukça zarar görüyor.

Bir ürünün denemeden alınması, iade için en geçerli sebepler arasında. Yapılan araştırmalar, online perakendecilerin sattıkları malların bazı müşteriler tarafından yarısının iade edildiğini gösteriyor. Ayrıca bu iadelerden 13-37 TL arasında zarar edildiği de yapılan araştırmalarda gözler önüne seriliyor.

Avrupa Birliği bu konuyla ilgili sebep göstermeden 14 günde iadeyi yasal kıldığı halde, Amerika yasaları bu kadar cömert değil. Fakat buna rağmen Amerikan sermayeli şirketler bile hala ağır iade masraflarıyla yüz yüze kalıyor.

Alışveriş merkezlerinden yapılan alışverişler gibi online kıyafet satıcıları da aslında iadelere bağımlı hale gelmiş müşterilerden çekiniyor. Hatta bu duruma şöyle örnek veriliyor, Almanya’da genç kızlar Zalando’dan aldıkları kıyafetlerle partilere katılıp, hafta sonu eğlencelerde kıyafetleriyle övünüp sonrada tekrar iade ediyor.

Frankfurt Ekonomi ve işletme üniversitesinden Christian Schultzen’in yaptığı araştırma, seri iadelerin çarpıcı sonuçlarını ortaya çıkartıyor. Schulze, büyük bir online satış firması için Almanyada yapılan 5.9 milyon işlemi ve son beş yıldı en az 5 işlem yapan 166 bin müşteriyi araştırdı. Araştırma sonucunda müşterilerin yüzde 5’inin aldıkları ürünlerin yüzde 80’ini, yüzde 1’inin de aldıkları ürünlerin yüzde 90’ını geri gönderdikleri sonucuna ulaştı.

Bu sonuçlar, eğer iadelerin maliyetleri olmasa satıcı firmaların yüzde 50 daha fazla kâr elde edeceğini gösteriyor.

Kaynak: The EconomistGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri