Erzincan’dan Amerika’ya uzanan yolculuk

10 Aralık 2013 Salı

ABD’nin Erzincanlı yoğurt kralı Ulukaya, Amerikan futbol ligi finali Super Bowl’a en az 4 milyon dolarlık reklam verecek

erzincandan-amerikaya-uzanan-yolculuk

ABD’nin ‘yoğurt kralı’ Hamdi Ulukaya (42), ‘Amerikan futbolu’ liginin şampiyonluk maçı Super Bowl’u fethetmeye hazırlanıyor. Bowl kelimesi İngilizce çanak, kase anlamına geliyor. ABD’de hayatı durduran Super Bowl’un isminin ilhamı ise prestijli üniversite Yale’in çanak şeklindeki Amerikan futbolu stadı Yale Bowl’dan.

Erzincanlı Hamdi Ulukaya, 2005’te krediyle küçük bir yoğurt fabrikası alarak kurduğu Chobani ile şu an ABD’nin en büyük yoğurt üreticisi haline geldi.

Reklam bedeli 4 milyon dolar
Ulukaya, ABD’de nefesler tutularak izlenen Super Bowl karşılaşması sırasında ilk kez Chobani yoğurdunun reklamını yayınlatacak. Fox Sports kanalında yayınlanacak olan karşılaşmada 30 saniyelik bir reklamın bedelinin 4 milyon doları bulacağı tahmin ediliyor.

Chobani’nin reklamınınsa 30 saniyeden uzun olacağı belirtiliyor. ABD’de yoğurtta pazar lideri olmasına karşın Chobani markasını Amerikalıların üçte biri tanıyor. Şirket Super Bowl ile birlikte agresif bir tanıtım atağına kalkacak. Super Bowl karşılaşması, 2 Şubat’ta New Jersey’de oynanacak.
1994 yılında ABD’ye dil öğrenmek için giden Ulukaya, adeta Amerikan rüyasının simgesi oldu. Chobani ile 1 milyar dolarlık ciroya ulaşan ve yoğurdun Steve Jobs’ı olarak tanınan Hamdi Ulukaya, bu yıl dünyada yılın girişimcisi seçildi.

Dev fabrika Idoha’da
Hamdi Ulukaya Chobani’yi ‘Yunan yoğurdu’ olarak pazarlıyor. Bunu da, “Yunan yoğurdu Türk yoğurdundan farklı. Bizim süzme yoğurda benziyor ama daha sulu ve tatlı. Ayrıca onlar bu pazarı oluşturmuş, insanlar Yunan yoğurdu diye bir şeyle tanışmışken aynı ürünü başka bir isimle lanse etmek iş anlamında büyük hata olurdu. Yunanlılar, ‘Bir Türk geldi ve bizi geçti’ diye epey üzüldüler” sözleriyle açıklıyor.

Chobani Idaho’da dünyadaki en büyük yoğurt fabrikasında üretim yapıyor.

Kaynak: MilliyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri