Et ve Süt Kurumu'nun etine kasaplardan talep var

06 Ekim 2017 Cuma

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, Et ve Süt Kurumu'nun büyük marketlerde reyon kiralayacağı ve buralarda vatandaşa uygun fiyata et satışı yapacağının açıklanması, İstanbul kasaplarını hareketlendirdi

et-ve-sut-kurumunun-etine-kasaplardan-talep-var

Bakanlığın ithal et getirip marketlerdeki reyonlarda satacağını anımsatan İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Bilgin Şahin, oda olarak bu işe talip olduklarını belirtti. İstanbul'da yaklaşık 3 bin kasap bulunduğuna dikkati çeken Şahin: "Binlerce ürünü satan müesseseler değil de tek kalem ürünü et olan bize bu hakkın verilmesini talep ediyoruz. Bize ucuza et verdiler de satmadık mı? Et ve Süt Kurumu'nun paketlenmiş etlerini biz de reyonlarımızda iskontoyla satmaya, vatandaşımıza hizmet etmeye hazırız. Türkiye'deki tüm kasaplar bu hizmeti yerine getirmek için hazır. Yeter ki tek kalem et satan iş yerlerimizi ayakta tutalım. Küçük esnafımızın batmaması, bitmemesi için bu ihalenin bize verilmesini istiyoruz." diye konuştu.

 

Kasapların ucuz yerli et bulamadıklarını vurgulayan Şahin, bu nedenle kendilerinin "pahacı, kötü esnaf" konumuna düştüklerini anlattı.

 

Şahin: “Bizim İstanbul'da bin üyemiz var. Ticaret odası ve ticaret borsasının üyeleriyle İstanbul'da 2 bin 500-3 bine yakın kasap bulunuyor. Bu eti bize versinler. Ayrı ayrı kiralık reyon tutmalarına da gerek yok. Halkımıza nasıl ucuz et yedirtebileceksek buna canı gönülden çalışmak isteriz." ifadelerini kullandı.

 

"Çözüm buzağı ithalinde"

İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Şahin, vatandaşa ucuz et sunmanın farklı yönlerinin de bulunduğunu anlatarak, daha önce sundukları projelerde, üretim ile tüketim arasındaki farkın nasıl kapatılacağını gösterdiklerini aktardı. Şahin, et fiyatlarının kalıcı olarak düşmesini sağlayacak en önemli unsurun, ülkedeki et üretiminin artırılması olduğunu dile getirerek, bunun da özel sektöre buzağı ithal yetkisi verilmesiyle gerçekleşebileceğini söyledi.

 

Vergiden muaf ithal buzağı getirilmesi gerektiğini aktaran Şahin, bununla hayvan sayısının artacağını ve böylelikle et fiyatlarının da düşeceğini savundu.

 

Ülkenin et ihtiyacı kalmadığında ithal ete de artık ihtiyacın kalmayacağını belirten Şahin, o zaman dışarıya bağımlılığın da sona ereceğini kaydetti.

 

Kaynak: AAGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri