Everfresh Genel Müdürü Çınar Helvacıoğlu

06 Eylül 2011 Salı

Everfresh, ithalatı olmayan muzu Türkiye’ye 20 yıl önce getiren ilk firma. Dünya meyve lideri Dole ile yapmış olduğu işbirliği sayesinde muzun yanı sıra kivi, ananas, mango gibi egzotik meyveleri de Türk tüketicisinin beğenisine sunan Everfresh, yapmış olduğu sosyal sorumluluk projeleriyle de dikkat çekiyor. Everfresh Genel Müdürü Çınar Helvacıoğlu, hedeflerinin Türk meyvesini farklı pazarlara sunmak olduğunu belirtiyor

everfresh-genel-muduru-cinar-helvacioglu

 

Uğur TATLI

1980’lerden bugüne kadar gelen Everfresh markası nasıl doğdu? Çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Çalışmalarımıza Türkiye’nin serbest ticarete açıldığı 1980’lerin ikinci yarısında başladık. Şirketin kurucusu Fadin Aras, daha önce herhangi bir ithalatı olmayan muzu Türkiye’ye getiren ilk kişi. Bu bağlamda o yıllarda muz, serbest ticaretin sembolü haline geldi. 20 yılı aşkın süredir de dünya meyve lideri Dole’un Türkiye mümessilliğini yapıyoruz. Çalışmalarımıza aralıksız bir şekilde devam ediyoruz. Başta Dole muzları olmak üzere elma, kivi, ananas, mango gibi birçok egzotik meyveyi de Türk tüketicisinin beğenisine sunduk.

Uluslararası firmalarla da ortak çalışmalar içinde olduğunuzu görüyoruz. Bu bağlamda dünya meyve lideri Dole Yaş Meyveleri ile yapmış olduğunuz işbirliği hakkında bilgi verebilir misiniz?
Dole ile 20 yıl öncesine dayanan işbirliğimiz ve ortaklığımız halen devam ediyor. Belirttiğiniz gibi Dole dünyanın en büyük meyve-sebze üreticisi konumumda ve kategori olarak baktığımızda da dünya muz pazarının lideri. Biz Everfresh olarak Türkiye’de Dole’un tek yetkili mümessiliyiz ve pazarın ihtiyaçları doğrultusunda doğru zamanda, doğru ürünleri tüketicilerin beğenisine sunuyoruz.

Hangi bölgelerde faaliyetlerinizi sürdürüyorsunuz?
İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Mersin ve Samsun başta olmak üzere hallerde kendimize ait satış noktalarımız ve soğuk hava depolarımız var. İstanbul, Mersin ve Samsun olarak da depolama ve sarartma tesislerimiz mevcut. Bu bölgeler aracılığıyla civar kentlerde ulaştığımız çok sayıda da alt bayimiz bulunuyor. Örneğin Samsun o kadar önemli bir nokta ki bütün Karadeniz Bölgesi’ndeki alt bayilere ürün tedarik ediyor. Aynı şekilde Mersin, Akdeniz Bölgesi’ne; Ankara, İç Anadolu Bölgesi’ne ürün tedarik ediyor. Bu bayi ağımızı her geçen gün büyütüyoruz. Özellikle de ulusal ve yerel zincir marketlerdeki  ağırlığımızı her geçen gün artırıyoruz. Migros, Tesco Kipa, Real gibi büyük market zincirlerinin raflarında Dole markası olarak varız.

Yaş meyve sektöründe hangi ürünleri tüketicilere sunuyorsunuz ve hangi ürünlerle fark yaratıyorsunuz?
Dole ile çalışmamızın avantajı, Dole’un dünya çapında en ideal iklim, toprak, verimlilik gibi unsurları göz önüne alıp her ülkede farklı ürüne yaptığı yatırımlar. Örnek olarak muz sadece dünyanın en iyisi olduğu herkesçe kabul edilen Ekvator’dan geliyor. Pazar lideri olduğumuz diğer ürünlere baktığımızda; ananas Kosta Rika’dan, yeşil ve kırmızı elma, kivi çeşitlerimiz Şili’den, üzümlerimiz Güney Afrika’dan  geliyor. Hem Dole’un üstün kalite standardı hem de doğal ortamdan alınan en verimli  ürünler olması ve bu ürünlerin Everfresh olarak iç piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda, doğru  zamanda tüketicinin beğenisine sunulması neticesinde her zaman tercih sebebi oluyoruz. 

‘Aşıklar’ 5 ayda talep görmeye başladı

Türk tüketicisinin beğenisine son olarak sunduğunuz Amanti adlı markanızdan da bahsedebilir misiniz?
Dole, hem fiyat hem de kalite olarak en üst kategoride yer alan bir ürün. Bu markaya ek olarak Dole markasının dışında aynı kalitede olan Amanti markasını yarattık. Amanti İtalyanca ‘âşıklar’ anlamında gelen sevgi dolu bir sözcük. Biz Dole ile yaşadığımız yılların tecrübesinden sonra kendimize ait bir markamızın olmasını istedik. Yine Ekvator’dan geliyor. 5 ay gibi kısa bir sürede ismen talep edilen bir ürün olmayı başardık. Zaman içinde Amanti markasını diğer meyve çeşitlerinde de göreceksiniz. En önemli amacımız Amanti’yi meyve-sebze ihracatında kullanacağımız bir marka haline getirmek. Bunun için yurt içi üreticiler ile  görüşmelerimiz devam ediyor. Uluslararası tecrübe ve bilgi birikimimiz ile çok farklı pazarlara Türk meyve ve sebzesini sevdirmeyi hedefliyoruz.

Türkiye’deki yaş meyve sektöründe pazarlama bölümü olan tek şirket olduğunuzu belirtiyorsunuz. Bu durum size ne tür avantajlar sağlıyor?
1980’li yılların sonundan itibaren satışlarımızda pazarlamaya yönelik bir stratejimiz oldu. Markette kampanyalar, satış noktalarında tüketiciyle buluşmalar gibi önemli çalışmalar yaptık. Bu sayede tüketicinin hem markamıza hem de satış noktasına olan sadakatini kazanmış olduk. Yaptığımız tüm pazarlama çalışmaları sonucunda önce Dole ve son dönemlerde de Amanti, bilinen markalar haline geldi.

 

 

Everfresh olarak sosyal sorumluluk kapsamında birçok çalışmaya imza attığınızı görüyoruz. Kısaca bu çalışmalardan bahseder misiniz?
Everfresh ve Dole olarak gerek yurt içi gerekse yurt dışında sosyal sorumlulukla ilgili birçok çalışma gerçekleştirdik. Değişik marketlerde yapmış olduğumuz kampanyalardan elde edilen gelirler sonucunda Türkiye Kanser Derneği’ne bir kimya laboratuarı yaptırdık. Aile Eğitim Derneği ile devamlı temasta olup çocuklar ve yaşlılara verilmesi için meyve tedarik ediyoruz. Aynı zamanda şu anda sponsoru olduğumuz ve yakın zamanda dünya çapında ses getirecek bir proje olan Yasuni projesine de destek oluyoruz. Bir Güney Amerika ülkesi olan Ekvator’da dünyanın ‘akciğeri’ sayılan Yasuni bölgesindeki Amazon ormanlarının altında çok ciddi bir miktarda petrol rezervi bulundu. Ekvator hükümeti de bu petrolü çıkartıp dünyanın doğal dengesini bozmamak için tüm dünyadan yardım istedi. Biz de bu oluşuma Amanti markamız ile destek verdik. Yasuni projesi ile Ekvator’daki Amazon ormanlarındaki oksijeni korumaya yönelik çalışmalarımız devam edecek. İnsani yardımlarımızın yanı sıra Darıca Hayvanat Bahçesi’ndeki bakıma ihtiyacı olan hayvanlar için de belirli dönemlerde meyve yolluyoruz.

2011 yılı hedefleriniz nelerdir?
Bu yıla daha önce yoğun olmadığımız yerel marketlere önem vererek başladık. 27-28 Nisan günlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Yerel Zincirler Buluşuyor’ organizasyonunda stant açarak, Anadolu’nun her yerinden farklı market sahipleri ve satın almacıları ile buluşma imkanı yakaladık. Satış ekibimizi de bu yoğun tempoya ayak uyduracak şekilde yeniden yapılandırdık. Geçen bir kaç ayda aldığımız sonuçlar gelecek için son derece umut verici. Ayrıca hepsi Dole markası olmak üzere daha önceden getirmediğimiz değişik ürünleri iç piyasada üretimin aktif olmadığı dönemlerde tüketicilerin beğenisine sunmaya başladık. Bu sayede hem ürünlerin sürekliliği hem de yerli üreticilerimizin korunmasını hedefledik. Aldığımız olumlu tepkiler ile hem bu ürünlerde hem de daha farklı ürünlerde bizi daha fazla göreceğinizi şimdiden söyleyebilirim.


Bu röportaj Market dergisinden alınmıştır.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri