Fora Zeytin satılıyor

26 Aralık 2013 Perşembe

Erol Evcil'in toplam 150 milyon dolarlık kredi borçlarına karşılık 1994'de Balıkesir'deki zeytin işleme tesislerini devralarak zeytinciliğe başlayan İş Bankası bu işi bırakıyor. Alınan bilgilere göre BDDK'nın bankalara finans işi ile ilgili olmayan varlıklarını satma yönünde düzenlemeler getirmesi bu satıştaki en büyük etken

fora-zeytin-satiliyor

BDDK’nın yaptığı düzenlemelerin getirdiği baskı sonucunda İş Bankası Fora markası adı altında zeytin satan Ant Gıda AŞ isimli şirketinin satışı için Merkür Maden Endüstri ve Pazarlama AŞ ve Merpa Metal Maden Endüstri isimli şirketle anlaştı. Ant Gıda, Merpa Metal ve Merkür Maden şirketleri Ant Gıda’nın bu iki şirkete devredilmesi için Rekabet Kurumu’na başvurdu. Merpa Maden Endüstri ve Pazarlama şirketinin sahiplerinden biri ise otomobil satışlarındaki faaliyetleriyle bilinen Mermerler Ailesi’nden Mehmet Mermer.

Performansla alakası yok
Ant Gıda Genel Müdürü Muammer Güngör satın almaya ilgili olarak kendilerine verilmiş bir bilgi olmadığını söyledi. Güler yaptığı açıklamada, “5 yıldır alıcılarla görüşülüyor. İş Yatırım vasıtasıyla bu görüşmeler sürüyor. Satışın şirketin performansıyla alakası yok” diyor. Güler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun bankalara kendi işleriyle ilgili olmayan iştiraklerinden çıkması yönünde düzenlemesi olduğunu belirten Güler satışın Ant Gıda’nın bankanın portföyüne bu anlamda uygun olmadığı için satılmış olabileceğini belirtiyor.

Ant Gıda üretim kapasitesini yılda 10 bin ton ürün işleme kapasitesine ulaşarak, Kanada'dan Almanya'ya, Katar'dan Çin'e kadar birçok ülkeye ihracat yapıyor. Aktif büyüklüğü 2011'de bir önceki yıla göre yüzde 23 artarak 161 milyar 669 milyon liraya ulaşan İş Bankası, bankacılığın yanında cam üretimi, sağlık ve liman hizmetleri ile zeytincilik sektörlerindeki faaliyetleriyle de dikkati çekiyor.
1994 yılında Erol Evcil'in Eze Zeytincilik adına kendilerinden aldığı 150 milyon dolarlık krediyi ödememesi üzerine Balıkesir'in Havran ilçesindeki zeytin işleme tesisine el koyarak zeytinciliğe başlayan Banka, Ant Gıda AŞ çatısı altında sofralık zeytin başta olmak üzere zeytin ürünleri üretimini sürdürüyor.

Yüzde 20’sini ihraç ediyor
“Fora”, “Seleköy”, “Deste” ve “Yazma” markalarıyla 220 çeşit zeytin ürünü üreterek pazarda söz sahibi olan İş Bankası iştiraki Ant Gıda AŞ, yılda işlediği 10 bin ton zeytinin yüzde 80'ini iç pazara sunarken, yüzde 20'lik bölümü aralarında Kanada, Almanya, Hollanda, Avustralya, Bulgaristan, Romanya, Irak, Katar ve Çin'in de bulunduğu ülkelere ithal ediyor.

Kaynak: Hürriyet / Can MumayGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri