Gayrimenkul pazarının yeni oyuncuları yolda

14 Ağustos 2013 Çarşamba

Jones Lang LaSalle araştırma departmanı tarafından hazırlanan ve Türkiye’de perakende, ofis, lojistik ve otel sektörünün değerlendirildiği “Türkiye Gayrimenkul Pazarı Görünümü 2013” ilk yarı raporu açıklandı. Raporda gayrimenkul pazarına yılın ikinci yarısında, yeni ofis binaları, perakendeciler, kullanıcılar, oteller ve alışveriş merkezleri gibi yeni oyuncuların pazara gireceği ve yeni oyuncularla birlikte sektörde bir hareketlilik oluşacağı vurgulanıyor

gayrimenkul-pazarinin-yeni-oyunculari-yolda

“Türkiye Gayrimenkul Pazarı Görünümü 2013” ilk yarı raporuna göre gayrimenkul yatırım pazarı geçtiğimiz 6-8 aylık süreçte tamamlanan işlemler ile önemli ölçüde likidite kazandı. Perakende pazarının hareketliliği, pazara yeni markaların girişi ile devam ediyor ve bu sürecin Zorlu Center’in açılışı ile devam etmesi bekleniyor. Yılın ilk yarısında pazara giren ofis arzı, geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında 6 kat arttı ve şu an inşaat halinde olan, pazara girecek güçlü bir arz bulunuyor. Lojistik pazarındaki kullanıcı taleplerinin oldukça güçlü olduğu görülüyor ve gerçekleşen kiralama işlem hacminin 2011 yılı seviyelerini yakalaması bekleniyor.

Perakende pazarı görünümü
“Türkiye Gayrimenkul Pazarı Görünümü 2013” ilk yarı raporuna göre,  perakende pazarının hareketliliği,  pazara yeni markaların girişi ile devam ediyor, bu sürecin Zorlu Center’in açılışı ile devam etmesi bekleniyor. Jones Lang LaSalle Türkiye Başkanı Avi Alkaş, “Son 6-8 aylık süreçte tamamlanan önemli işlemlerle, Türkiye perakende yatırım piyasası likitide anlamında önemli bir kazanım yaşadı. İlk yarı yıl itibarıyla Türkiye’deki toplam kiralanabilir alan (TKA), 2012 yılı sonuna kıyasla 22 alışveriş merkezinde 581 bin metrekarelik bir artış göstererek, 336 alışveriş merkezinde 8.9 milyon metrekareye ulaştı. 2016 yılı sonuna kadar inşaatı tamamlanması beklenen toplam 88 alışveriş merkezinin yaklaşık 3.1 milyon metrekarelik toplam kiralanabilir alan sunması bekleniyor; inşaat halinde olan projelerin tamamlanmasıyla, toplam kiralanabilir alanın 424 alışveriş merkezinde 12 milyon metrekareye ulaşacağı tahmin ediliyor. İstanbul dışında özellikle Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Muğla, Konya ve Kocaeli illerine gelecek olan perakende arzının güçlü olduğu görülüyor.

Türkiye’nin güçlü nüfus yapısı ile satın alma gücünde beklenen önemli artış, perakende talebi beklentilerini orta ve uzun vadede olumlu yönde etkileyen başlıca faktörler arasında yer alıyor. Alışveriş Merkezi ve Perakendeciler Derneği’ne göre güçlü nüfus verileri, perakende satışlarına, bir önceki yılın yüzde 6.7 artışına kıyasla Mayıs 2013 itibarıyla yüzde 11.8’lik bir büyüme olarak yansıdı.

Büyüme potansiyelinin bilincinde olan uluslararası perakende zincirleri, küresel krize karşın agresif büyüme planlarını sürdürdü. Ancak bu zincirler büyümelerini sürdürürken bazı perakendeciler ve özellikle mega mağaza kiracıları istenilen ciro rakamlarına ulaşabilmek için mevcut konumlarında mağaza alanlarını küçültmeyi tercih ediyor. Bu yıl Türkiye pazarına giren uluslararası markalar arasında ShakeShack, Magrabi Optik, FatBurger ve Conforama yer alıyor. Özellikle Zorlu Alışveriş Merkezi açılışı ile birlikte bu markaların daha da artması bekleniyor.

Kira oranlarına bakıldığında 2011’in ilk çeyreğinden bu yana AVM’lerdeki birincil kira rakamları metrekare başına aylık 80 euro seviyesinde sabit kaldı. Artan arz ve perakendecilerin verimlilik konusundaki hassasiyeti nedeniyle kira oranının 2013 yılında da 80 euro seviyesinde kalacağı öngörülüyor. Ancak, perakende caddelerindeki kira seviyeleri 2011’in ilk yarısından bu yana sınırlı arza ve artan talebe bağlı olarak önemli derecede yükseldi. 2012 sonu itibarıyla İstiklal ve Bağdat Caddeleri’nde 200 euro ve Nişantaşı bölgesinde 190 euro seviyesinde olan birincil kira yılın ilk yarısında aynı seviyede kaldı” açıklamasında bulundu.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri