Gemi değil otomobil AVM’si

11 Ekim 2012 Perşembe

Anadolu Yakası’nın ilk oto AVM’si görücüye çıktı. 170 milyon lira yatırımla hayata geçirilen Otoworld Asya, gemi şeklindeki tasarımıyla dikkat çekiyor

gemi-degil-otomobil-avmsi

25 yıldır katı atık, tıbbi atık ve peyzaj alanlarında çalışmalar yapan Evra Group ve Has Şirketler Grubu yatırımlarını inşaat sektörüne yönlendirdi. İlk projesini 170 milyon lira yatırım bedeliyle Pendik’te hayata geçiren ortaklık, Anadolu Yakası’nın ilk oto AVM’si Otoworld Asya’yı görücüyü çıkardı.

Evra Group olarak daha öncede inşaat alanında çalışmalar yaptıklarını belirten Evra Group Başkanı Hasan Topaloğlu, otomotiv sektöründe hizmet veren üretici, distribütör ve 2’nci el galeri sahiplerinin yer alacağı Otoworld Asya projesi için sektörden olumlu görüş aldıklarını dile getirdi.

Proje ile Anadolu Yakası’nda önemli bir ihtiyacın karşılanacağını ifade eden Topaloğlu, “10 ay önce bu projeye inandık. Proje ile hem galerici esnafa yaz kış demeden hizmet sunabilecekleri bir mekân yarattık hem de araba ihtiyacı olan vatandaşa birçok firmanın yer aldığı, sosyal olanakların bulunduğu bir alan tasarladık” dedi.

Otoworld Asya’nın aynı zamanda bir yaşam alanı olacağını söyleyen Topaloğlu, “Projemiz zaten merkezi bir yerde konumlanıyor. Herkes rahatlıkla ulaşabilir. Trafik yoğunluğunun olmayacağı bir yerde olacak. İnsanlar keyifli bir yolculuk yapabilecek” dedi. Arazinin kendilerini ait olduğunu dile getiren Topaloğlu, “Bir buçuk ay önce inşaat ruhsatını aldık. Zemin ve hafriyat çalışmalarına başladık. Yaklaşık bir buçuk ay sonra da temel atma törenini gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Otoworld Asya için 10 firmayla yatırım amaçlı görüştüklerini belirten Topaloğlu, “Henüz kampanya başlamamasına rağmen, projede şimdiden yüzde 15 ön satış gerçekleştirdik. Anlaşma yaptığımız firmaların adını veremiyorum ama Türkiye’de sıfır araç satan 10 firmayla ön anlaşma yaptık” dedi.

150’ye yakın galericiyle görüştüklerini söyleyen Topaloğlu, “Rakamlarımız çok cüzi, muhtemelen anlaşma sağlanacak” dedi. Topaloğlu, 200 ile 600 metrekare arasında değişen büyüklüklere sahip mağazaların metrekare fiyatlarının 2 bin 400 ile 4 bin lira arasında olduğunu belirtti.

Reklam filminde Ahmet Özhan oynadı
Otoworld Asya’nın reklam filminde yer alan Türk sanat müziği sanatçısı Ahmet Özhan ise “Mesleğim dolayısıyla Türkiye’nin birçok yerini geziyorum. Ülkenin her tarafında büyük oluşumlar var. Otoworld Asya da zaten yapılması gereken bir yatırımdı” dedi.

Projede en çok estetiğe önem verdiğini dile getiren Özhan, “Projenin içine arabaların sıkıştırılıp, estetikten uzak bir görüntü elde edilebilirdi ancak bu artık yeterli değil. Estetik boyut çok önemli... Benim bu projede yer almamın en önemli sebebi de gemi estetiğidir” dedi. Esprili bir dille reklamda oynama sebebini açıklayan Özhan, “Ben küçükken deniz subayı olmak isterdim. O kıyafeti giymek için reklamda oynadığı samimiyetle söyleyebilirim” diye konuştu.

Iraklı yatırımcılardan yoğun İlgi
Irak’ta, Bağdat ve Basra’da katı atık alanında çalışmaları yaptıklarının anlatan Topaloğlu, şunları söyledi:  “Bir ay önce Bağdat’taydım. Iraklı yatırımcılar da projeyi çok beğendiler. Shams Alwatan’la ön anlaşma yaptık. Kendileri yatırımcı olarak projeden dükkan alacaklar. Hatta Bağdat’a da benzer bir projeyi yapmak istediler. Bu konudaki görüşmelerimizi önümüzdeki günlerde yapacağız. Türk firmaları Erbil’de birçok yatırım yaptı. Bu kalkınma Bağdat’ta da yapılabilir ve bu AVM örnek olur.”

Her güne bir mağaza
Pendik’te inşa edilen Otoworld Asya’da, 365 mağaza yer alıyor. Ticari alanların büyüklüklerinin 200 ile 600 metrekare arasında değiştiği proje, 22 bin 275 metrekarelik arsada, 95 bin metrekare inşaat alanında hayata geçiriliyor. Bin araçlık otopark kapasitesinin bulunduğu projede, eczaneden markete, saunadan restoranlara kadar birçok sosyal alana yer veriliyor.

Sabiha Gökçen Havaalanı’nın karşısında konumlanan Otoworld Asya, sahil yolu, E-5 ve TEM otoyollarının birleştiği noktada yer alıyor. İnşaat’ın Ekim 2012’de başlayacağı projenin teslim tarihi ise Aralık 2014 olarak planlanıyor.

Kaynak: Yavuz Karaman / Milliyet

 Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri