Arzum’a yeni ortak

19 Kasım 2013 Salı

SDA International elektrikli küçük ev aletleri sektörünün önde gelen üreticilerinden Arzum'un yeni ortağı oldu

arzuma-yeni-ortak

Mediterra Capital Partners, iştiraki olan SDA International ile Türkiye’de önemli bir alım yaparak, elektrikli küçük ev aletleri sektörünün önde gelen üreticilerinden Arzum Elektrikli Ev Aletleri şirketinin yeni ortağı oldu. Mediterra, 2008 yılından itibaren Arzum hisselerinin yüzde 49’unu bünyesinde bulunduran Ashmore Group iştiraki Turkish Household Appliance’dan Arzum hisse payını satın aldı.

Pazar payını artıracağız
Mediterra Capital Kurucu Ortağı Ahmet Faralyalı, “Arzum sektörün lideri konumunda. Önümüzdeki dönemde ürün gamını daha da genişleterek ve e-ticaretteki hızlı büyümede liderlik yaparak pazar payını arttıracağız. Stratejik satın almalar yolu ile yeni büyüme kulvarları da açacağız” dedi.

Faralyalı şöyle konuştu, “Ashmore’un ortak olduğu dönemde Arzum cirosunu ikiye katlamayı başarmış. Ashmore ve Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı ile birlikte, sektörün en kuvvetli yönetici ekibini oluşturmuşlar. Bu noktada bayrağı devretmeleri bence çok normal.”

Uluslar arası pazara çıkacağız
Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı ise Ashmore ile yaptıkları ortaklıktaki ana hedeflerinin şirketlerini kurumsallaştırmak, uluslararası pazara çıkmarmak ve Arzum markasını borsaya taşımak olduğunu ifade etti.

Kolbaşı, “Geçtiğimiz 5 yılda, kurumsallaşmak ve uluslararası pazara çıkmak hedeflerimize ilişkin olarak somut adımlar attık. Yeni ortağımız Mediterra ile önümüzdeki dönemde Arzum’u global bir marka yapmayı ve borsaya taşımayı arzu ediyoruz. Arzum, son yıllarda Türkiye pazarında lider. Bir sonraki aşamada, gerek tasarımı gerek teknolojisi ile yepyeni ürünleri tüketicilerle buluşturarak uluslararası pazarlarda da benzer başarıları yakalamayı arzu ediyoruz. Sonrasında da hedefimiz, zamanı geldiğinde yarattığımız değeri borsada diğer yatırımcılarla paylaşmak. Mediterra’nın genç ancak çok tecrübeli bir ekibi var. 25 yatırımda yönetim kurulu üyeliği tecrübeleri var, 12’si Türkiye’de 13’ü Türkiye dışında olmak üzere. Gerek uluslararası pazarlarda büyüme konusunda, gerekse strateji ve finansal yönetim konusunda katkı sağlamalarını bekliyorum” diye konuştu.

5 yılda ciroyu ikiye katladı
Girişim sermayesi fonlarının genelde kendilerine beş yıllık hedefler koyduklarını belirten Murat Kolbaşı, “Biz de 2008-2013 yılları arasındaki ortaklığımız süresince, Ashmore ile birlikte ciromuzu ikiye katladık ve Arzum’u marka olarak daha iyi bir yere taşıdık. İleriye dönük olarak, önümüzdeki süreçte Mediterra’nın bilgi ve tecrübelerinden de faydalanarak ikinci bir başarı hikayesi yazmayı arzu ediyoruz” dedi. Kolbaşı’nın paylaştığı bilgilere göre Arzum, 2012 yılsonu verilerine göre, yüzde 15 pazar payı ile lider konumda bulunuyor ve Türkiye dışında 4 kıtaya yayılan 30’a yakın ülkede yer alıyor.

Kaynak: DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri