Mert İthalat gelişimini sürdürüyor

18 Ocak 2013 Cuma

Şarj edebilir pil teknolojisinde satış adetleri ve cirosu bakımından dünyanın 2’nci büyük pil üreticisi GP’nin 13 yıldır Türkiye distribütörlüğünü yapan Mert İthalat, uzun yıllardan bu yana Türkiye’de üretimi olmayan pil, şarj cihazı, adaptör, el feneri gibi ürünlerin pazarlamasını yapıyor. Kalite, güven ve memnuniyet esasına dayalı bir anlayışa sahip olduklarını belirten Mert İthalat Pazarlama Müdürü Fikret Altay, şirketin başarısının kaliteye verilen önemden geldiğini söylüyor

mert-ithalat-gelisimini-surduruyor

Uğur Tatlı

23 yıllık geçmişe sahip olan Mert İthalat’ın gelişim sürecini bizimle paylaşır mısınız?
Mert İthalat olarak 23 senelik tecrübemizle Türkiye’de üretimi olmayan her türlü pil, endüstriyel pil, bakımsız kuru akü, invertör, şarj cihazı, adaptör, el feneri, ışıldak gibi ürünlerin pazarlamasını yapıyoruz. Dünyanın en büyük pil üreticilerinden GP, kurşun asit akümülatörde kalitesiyle ön planda olan Gaston firmalarının Türkiye distribütörlüğünü üstleniyoruz. 90’lı yıllardan bu yana yerel ve ulusal zincir mağazalarda ürünlerimiz satılıyor. Her zaman müşterilerimiz ile kalite, güven ve memnuniyete dayalı bir ilişki kurmayı ilke edindik. Ayrıca firmamız 2005 yılında kurulan Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’nin (TAP) kurucu üyeleri arasında yer alıyor.  TAP ile atık pillerin geri toplanması, bertaraf edilmesi ve bu konuda halkımızın bilinçlendirilmesi sağlanıyor. Ayrıca firmamız, İkitelli İstoç’ta toplam bin metrekare merkez ve deposu, Eminönü’nde 5 kat üzerine kurulu 200 metrekarelik satış ve pazarlama ofisi ile müşterilerine hizmet veriyor. 

Bünyenizde yer alan markaların en önemlisi hiç kuşkusuz ki GP Batteries… GP ile hangi ürün gruplarında kaç yıldır iş ortalığı yapıyorsunuz?
GP (Gold Peak) firması ile uzun yıllar süren bir iş birlikteliğimiz bulunuyor. 1999 yılından bu yana da GP’nin Türkiye distribütörüyüz. GP markasıyla pil, pil şarj cihazları, aydınlatma ve aksesuar ürünlerinin dağıtımını yapıyoruz.

Bir markanın kalıcı bir değer olarak uzun yıllar ayakta kalmasını sağlayan en önemli unsur müşteri memnuniyetini sağlaması şüphesiz… Bu bağlamda satış ve satış sonrası süreçte ne tür hizmetler veriyorsunuz?
Daha öncede belirttiğim gibi firmamız müşterileri ile kalite, güven ve memnuniyet esasına dayalı bir ilişki kurmayı ilke ediniyor. Bu bağlamda Mert İthalat’ın başarısı kaliteye verdiği önemden geliyor. Satış ve satış sonrası konusunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın garanti kapsamı dışında olan ürünlerimiz için bile firmamız 2 yıl garanti kapsamındaymış gibi hizmet veriyor. Satılan ürün oranına göre müşterilerimizin teknik servisimize gönderdiği ürünlerin oranı minimum düzeyde seyrederken, teknik servisimiz gelen bir ürünü bir hafta içinde çözüme ulaştırmaya çalışıyor.

7 farklı marka

Peki, GP’nin dışında bünyenizde yer alan markalar neler?
Bünyemizde GP’nin dışında Ataba, Atex, Lightex, Supex, Techil ve Gaston olmak üzere 7 marka bulunuyor. Ataba markasıyla; el feneri, invertör, konvertör, şarj cihazı, kurşun asit akülerin satışını yapıyoruz. Lightex’le ledli el feneri ve ışıldaklar, Supex markasıyla kurşun asit aküler ve şarj cihazları, Techil’le el fenerleri ve Gaston markasıyla asit akülerin satışını gerçekleştiriyoruz.

İthal ettiğiniz ürünler genellikle hangi sektörlerde kullanılıyor?
Ürünlerimiz endüstriyel ve kişisel birçok alanda kullanılabiliyor. Taşınabilir enerjinin gerektiği her sektörde varız.

Satışını yaptığınız ürünlere hangi satış kanallarından ulaşılıyor?
Müşterilerimiz, ulusal ve yerel elektronik, gıda ve yapı marketleri ile elektrik, fotoğraf ve kırtasiye satış kanallarıyla ürünlerimize ulaşıyor.

İthalatçı kimliğinizin yanında üretim yapmayı da düşünüyor musunuz?
Bu konuda devam eden fizibilite çalışmalarımız bulunuyor. Yakın zamanda böyle bir atılım yapabiliriz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri