Gıda perakendesi önemli istihdam kapısı

03 Şubat 2014 Pazartesi

Geçtiğimiz yıl, gıda market zincirleri için yoğun geçti. Yabancı satın almalar, birleşme ve büyümeler gündemdeydi. Yenibiris.com verilerine göre sektördeki iş ilanları son 6 ayda, 2013’ün ilk 6 ayına göre yüzde 25 oranında arttı. Sektörde en çok satış danışmanı aranıyor

gida-perakendesi-onemli-istihdam-kapisi

Türkiye’de 100’den fazla (10 ve üzeri şubeye sahip ve içinde gıda ürünleri bulunan) market zincirinin faaliyet gösterdiği düşünülüyor. Ekonomik durgunluk dönemlerinde bile büyüme gösteren gıda market zincirlerinin istihdamda da önemi büyük. Yenibiris.com’da son 6 ayda sadece bu sektörde görsel vitrin düzenlemeden, bayii ilişkilerine, dağıtım-tiraj planlamasından kalite kontrole kadar 173 alanda iş ilanı bulmak mümkün.

En çok satış danışmanı aranıyor
Yenibiris.com verilerine göre market ve gıda zincileri gibi perakende mağazalarında bu dönemde yaklaşık 7 bin 500 kişi iş bulacak. En çok aranan pozisyonlar ise kasiyer ve satış danışmanı. Sektörün çalışma temposu ve mesaisi oldukça yoğun olduğu için öncelikle adaylarda aranan özelliklerin başında yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilen, vardiya ve mesai saatlerine uygunluk ve takım çalışmasına yatkınlık geliyor.

En çok ilan verilen pozisyon
Satış Danışmanı
Kasiyer
Mağaza Müdürü
Depo Elemanı
Kasap
Muhasebe Elemanı
Reyon Görevlisi
Misafir Karşılama Elemanı
Satış Destek Elemanı
Montaj Elemanı

Hangi şirket kaç kişiyi alacak
CarrefourSA: Toplam 8 bin çalışanlı CarrefourSA’da bu yıl bin kişilik işe alım planlanıyor. İK Direktörü Asena Yalınız “2016 yılı itibarıyla çalışan sayımızı 8 bin yeni istihdamla toplamda 15 bin kişiye ulaştırarak dev bir aile olacağız. Perakendeci olarak finanstan satışa, pazarlamadan hukuka, veterinerlikten mimarlığa farklı iş kollarını bünyemizde bulundurduğumuz için farklı alanlarda uzmanlık sahibi ve sektörde çalışmaya hevesli kişilere ihtiyaç duyuyoruz. Büyüme planlarına paralel olarak başta mağazalarımızdaki pozisyonlar olmak üzere ihtiyaç doğrultusunda işe alım yapacağız. Perakende, genç ve dinamik bir sektör. Gerek sosyal medya üzerinden gerekse genç yetenek programları ile doğru insanlara ulaşarak insan kaynağımızı güçlendirmek istiyoruz” diyor. Yönetici, yarı zamanlı kasiyerlik gibi pozisyonlara öğrencilerin çok talep gösterdiğini ekliyor. 

Migros Grubu: 19 bin çalışana sahip kurumda yaş ortalaması 29. İK Direktörü Olcay Yılmaz Nomak “Migros Grubu kadrosuna 2013 yılında sezonluk dâhil 3 bin yeni istihdam ekledik. Bu yıl da benzer büyümeyi sürdüreceğiz” diyor ve öncelikli mağaza yönetici adayı alımı yapacaklarını vurguluyor. Perakendeyi deneyimlemek isteyen gençlere yönelik programları olduğu söyleyen yönetici, “Geçen yıl hayata geçirdiğimiz PT Mağaza Yöneticilik Programımız ile haftanın 6 günü yarı zamanlı yönetici olarak çalışabilecek perakende alanında kariyer yapmak isteyen üniversite son sınıf öğrencilerine ulaşmayı hedefliyoruz. Ayrıca haftada 3 gün genel merkezimizdeki farklı birimlerde görevlendirilmek üzere üniversite son sınıf öğrencilerini uzun dönemli proje stajyeri olarak almayı planlıyoruz” diyor.

Kipa: 8 bin 499’u tam süreli, 751’i kısmı süreli çalışan olmak üzere 9 bin 200 kişi çalışıyor. Kipa’da öğrencilere iş imkânı sunuluyor. İK Direktörü Remzi Kıraç on yılı aşkın süredir yeni mezunlar için program yürüttüklerini ve geçen yıl aralık ayında değerlendirme sürecini başarıyla geçen 7 kişinin istihdam edildiğini söylüyor. Ayrıca,  perakende ve pazarlama bölümlerinde okuyan meslek lisesi öğrencilerine staj imkânı veren Kipa’nın yarı zamanlı çalışanlarının çoğunluğunu öğrenciler oluşturuyor.

Özhan: Özhan Marketler Zinciri’nin 680 çalışanı var. Bu yıl 150-200 kişilik işe alım planlayan kurumun İK Müdürü Cengiz Çatalkaya, “Ağırlıklı olarak şarküteri, reyon ve kasa gibi mağaza içi pozisyonlara yönelik bir personel alım sürecimiz olacak. Tam zamanlı pozisyonlarda uzaktan öğrenimle veya açıköğretim fakültesinde okuyan öğrencilere kadrolarımızda yer veriyoruz. Okullarını bitirene kadar iş tecrübesi kazanmış ve yönetici pozisyonu için yetişmiş oluyorlar” diyor. Çatalkaya, özellikle iktisadi idari bilimler öğrencilerini, perakendeye paralel bir eğitim aldıkları için tercih edebildiklerini ekliyor.

Kaynak: Yenibiris.com / Nur GünGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri