Üreticinin yeni gözdesi

28 Mart 2013 Perşembe

Rengi ve tadıyla diğer domates türlerinden ayrılan ve “Kahverengi domates” olarak da bilinen Kumato domatesin diğer türlere göre daha fazla gelir getirdiği, yapılan üretimin yüzde 90’ının ihraç edildiği bildirildi

ureticinin-yeni-gozdesi

Dünyada ilk kez İspanya’da yetiştirildiği belirtilen Kumato domates 2009 yılından itibaren Türkiye'de üretilmeye başlandı. Örtü altı sebze üretiminde Türkiye'nin önemli merkezlerinden Kumluca'da bazı çiftçiler, diğer domates türlerine göre kazancının yüksek olması dolayısıyla bu türün üretimini tercih ediyor. Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan, yaptığı açıklamada, kahverengi domates üretiminin hızla artığını söyledi. Kayhan, bu türün içeriğinde antioksidan özelliği bulunan likopen vitamininin diğerlerine göre daha fazla olmasından dolayı bazı tüketiciler tarafından özellikle tercih edildiğini belirtti.

Kumluca ve yöresindeki çiftçiler tarafından bu yıl yaklaşık 150 dekarda kahverengi domates üretildiğini bildiren Kayhan, elde edilen yaklaşık 2 bin 500 ton ürünün yüzde 90'ının başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere bazı ülkelere ihraç edildiğini anlattı. Üretim için bölge ikliminin müsait olduğunu vurgulayan Kayhan, çiftçileri alternatif ürünler üretmeleri için teşvik ettiklerini kaydetti.

İlçede yeni üretilmeye başlayan kahverengi domatesin de alternatif ürünlerden biri olduğunu bildiren Kayhan, şunları söyledi: “Kahverengi domates diğer türlere göre rengi ve tadıyla farklı, likopen vitamini daha yüksek. Diğer çeşitlerin fiyatı ortalama 1,20 lira olmasına rağmen bunun kilogram fiyatı 4 liraya kadar çıkabiliyor. Bu nedenle çiftçilerimize alternatif bu türü yetiştirmelerini tavsiye ediyoruz. Çünkü bu ürünün pazar sorunu yok. Önemli kısmı ihraç ediliyor.”

Kaynak: Sabah


Fotogaleri Bulunamadı!

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri