Göç yolları belirlendi

25 Ekim 2013 Cuma

Metro Toptancı Market ve Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) “Palamutlar Nerede” projesini düzenledi

goc-yollari-belirlendi

Metro Toptancı Market ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı “Palamutlar Nerede?” isimli önemli bir sürdürülebilir balıkçılık projesine imza atıyor.

Balık türlerinin yok olmasına karşı çalışmalar ve kampanyalar yürüten Metro Toptancı Market ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV), 2012 yılı 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde bir araya geldi. Metro ve TÜDAV’ın hayata geçirdiği “Palamutlar Nerede” projesi 1 yılı aşkın bir süreyi geride bıraktı.

“Palamutlar Nerede?” projesinde bin 615 markalı palamut denize bırakıldı, balıkçılar tarafından yakalanan 26 palamut TÜDAV’a bildirildi.
 
1 yılı aşkın sürede toplam bin 615 palamut, İstanbul Boğazı, Rumeli Kavağı, Kilyos, Samsun açıkları, Giresun-Tirebolu ve Çeşme-Sakız Adası bölgeleri arasında markalanıp denize salındı. Bu palamutlardan 26 tanesi, markalandığı noktalardan değişik uzaklıklarda balıkçılar tarafından bulunup TÜDAV’a bildirildi. Samsun açıklarında markalanıp 324 kilometre uzaklıkta Bartın-Kuruçaşile mevkiinde bulunan ve yine Samsun açıklarında markalanıp 386 kilometre uzaklıkta Artvin-Hopa mevkiinde bulunan palamutlar en uzak mesafelerde yakalanan palamutlar oldu. İkinci yılın palamutları Beykoz dalyanında düzenlenen etkinlikle denize bırakıldı.

Proje vasıtasıyla Akdeniz ve Karadeniz ülkeleri arasında göç eden ve stokları bilinmeyen palamut balığının korunması için uluslararası bir koruma anlayışı geliştirilmesi amaçlanıyor. Projeyle, yeni bilgilere ulaşmak, sürdürülebilir avcılığa bilimsel katkıda bulunmak ve sadece avlayan değil, tüketenlere de bilgi aktarımında bulunmak hedefleniyor.

Projede deniz bırakılan bin 615 palamuttan 26 tanesi markalandığı noktalardan değişik km uzaklıklarda balıkçılar tarafından bulunarak Marka ID numarası, markalı palamutun bulunduğu yeri/tarihi, balığın boy ve ağırlık bilgileri fotoğraf ile birlikte TÜDAV adresine (P.K.10, Beykoz, Istanbul) gönderildi. Projeye katkı sağlayan bu kişilere Metro Toptancı Market tarafından hazırlanan özel ödüller dağıtıldı.

Ekim ve Kasım tarihlerinde Çanakkale, Saroz Körfezi, Çeşme ve İskenderun’da yeni markalama çalışmaları yapılacak. Böylece balığın sadece Karadeniz ve Marmara denizlerinde değil, Ege ve Akdeniz’deki göç yolları hakkında da bilgi edinilmesi amaçlanıyor.

Hedef 4 bin 500 palamut
3 yıl sürecek olan proje kapsamında toplam 4 bin 500 palamut markalanıp denize bırakılacak. Boyu ölçülen balıkların üzerindeki markada, TÜDAV’ın irtibat bilgileri ve marka numarası yer alıyor. Bu balıkları bulan kişi, kurum ve balıkçılar TÜDAV ile irtibata geçmeleri durumunda sembolik hediyelerle ödüllendiriliyor.

Proje bilgilerini tüm paydaşlara iletmek amacıyla 9 farklı dilde (Türkçe, İngilizce, Bulgarca, Ukraynaca, Gürcüce, Rumence, Rusça, Arapça ve Yunanca) posterler ve broşürler hazırlanıp ilgili fakültelere, enstitülere, balıkçı barınaklarına ve Tarım İl Müdürlüklerine dağıtıldı.

Stok değişimi belirlenecek
Projeyle Akdeniz ve Karadeniz’deki palamut balıklarının göç yolları güncellenecek, balığın ne zaman, hangi ülkenin sularını dolaştığı ortaya çıkarılacak, kirlenme, iklim değişikliği ve aşırı avcılık sonucu stoklarındaki değişim tahmin edilmeye çalışılacak.

Ayrıca araştırma sonuçlarını kapsayan ve palamut balığını anlatan bir kitabın çıkarılması da planlanıyor. Balığın korunması ve sürdürülebilir avcılığıyla ilgili, ulusal ve uluslararası birimlere av yasakları ve koruma tedbirlerinin bilimsel verilere göre konulması için tavsiyelerde bulunulacak.
Projeyle ilgili detaylara www.palamutlarnerede.org adresinden ulaşılabilirken,  gelişmeler, http://www.facebook.com/Palamutlarnerede adresinden ve http://www.facebook.com/tudav facebook sayfalarından takip edilebilecek.


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor
Firma Videosu Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri