Google artık perakendeye de el atıyor

17 Şubat 2017 Cuma

Temel gıda ürünlerinden oyuncaklara kadar pek çok ürün Google Assistant aracılığıyla Google Home’dan satın alınabilecek

google-artik-perakendeye-de-el-atiyor

Google Home isimli akıllı ev asistanları üzerinden sesle komut vererek alışveriş yapma dönemini başlattı. Google bugün yayımladığı güncelleme ile Google Home aracılığıyla alışveriş yapmanın önünü açtı. Google Assistant sayesinde gerçekleşen yenilik aracılığıyla birkaç saniye içerisinde dışarıya çıkmadan alışveriş yapabilmek mümkün. Temel gıda ürünlerinden oyuncaklara kadar pek çok ürün Google Home aracılığıyla satın alınabilecek.

 

Pazar payını genişletme hedefinde

Google Home veya Google Assistant üzerinden sadece bir kez ödeme bilgilerinin kaydedilmesi yeterli. Ardından Home cihazına verilen bir komut ile siparişler tamamlanabiliyor. Siparişlerin ulaştırılmasında ise Google Express rol oynayacak. Google’ın açıklamasına göre 30 Nisan 2017’ye kadar yapılacak olan siparişlerde herhangi bir ek ücret veya üyelik talep edilmeyecek. Google bu sayede ilk etapta kullanıcıların yeni özelliği özgürce test etmesini istiyor.

 

Google Home, evin çok fonksiyonlu asistanı olmak için sürekli kendini geliştiriyor. Müzik çalan, evin ışıklarını ayarlayabilen, yemek yaparken tarifler öneren, çeviri yapabilen Google Home ile şimdi de alışveriş yapılabilecek. Google Assistant isimli özel bir yazılımla çalışan Home akıllı hoparlörleri sayesinde artık kullanıcılar seslerini kullanmaktan başka hiçbir şey yapmayarak ihtiyacı olan ürünleri kapılarına kadar teslim alabilecek. Bu yenilikçi özelliğiyle en yakın rakibi Amazon’un Alexa ve Echo isimli akıllı asistanlarına fark atan Google, pazar payını daha da genişletmeyi hedefliyor.

 

Her şey sesli bir şekilde halloluyor

Şu an için Türkçe desteklemeyen Google Home hoparlörüne “Google, nasıl alışveriş yaparım?” veya “Ok Google, sipariş ver” şeklinde komut verildiği takdirde istenilen ürünler internette aratılıyor. Daha sonra Google Home, bulduğu sonuçları sesli olarak sahibine okuyor.

 

Sistem ABD’de kullanılıyor, diğer ülkeler içinde aktifleşecek

Google Home ile yurt dışında aktif olarak kullanılan Google Express platformuna kayıtlı perakendeci marketlerden sipariş verilebilecek. Bu marketler arasında Whole Foods Market, Costco, Waygreens, PetSmart, Bed Bath&Beyond gibi 50’yi aşkın perakende marka yer alıyor. Şu anda sadece ABD’de kullanılabilen özelliğin diğer ülkeler için de aktifleştirilmesi bekleniyor.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri