ABD’li devden şok Türkiye kararı

21 Mart 2013 Perşembe

Türkiye'de son dönemde daha yüksek sesle dile getirilmeye başlanan şirket değerlerinin aşırı yükseldiğiyle ilgili eleştiriler sürerken, dünya çapında 14 milyar dolarlık fon yöneten ve bir dönem unlu mamul markası Uno’yu da alıp satan ABD'li özel sermaye fonu Advent International Türkiye'deki ofisini kapatma kararı aldı

abdli-devden-sok-turkiye-karari

Türkiye'de şimdiye kadar üç büyük yatırım gerçekleştiren ve Advent International, bu kapsamda ekmek ve unlu mamuller üreticisi Uno, otomobil filolarını yöneten InterCity ve mobilya sektörü için üretim yapan Roma Plastik şirketlerine yatırım yapıp daha sonra satışını gerçekleştirmişti. 2001 yılında Türkiye'ye yatırım yapmak için çalışmalarına başlayan şirket, 2010 yılında ülkedeki yüksek potansiyele istinaden Türkiye ofisini açmış ve operasyonlarını buradan yönetmeye başlamıştı.

Avrupa’dan yöneteceğiz
Şirket sözcüsü yaptığı açıklamada, “Dinamik bir yatırım şirketi olarak getiri cazibesi yüksek olan alanlara yatırım yapmayı amaçlıyoruz. Bu nedenle de kaynaklarımızı bir yatırıma yönlendirmeden önce sıkı bir değerlendirme sürecini takip edip, satın alıp işlettiğimiz şirkette tatmin edici kârlar elde etme amacı güdüyoruz. Bu değerlendirmeler ışığında yaptığımız son stratejik gözden geçirmede Türkiye'deki ofisimizi kapatma kararı aldık. Bu ülkedeki faaliyetlerimizi sektörel bakış açısıyla Avrupa'daki faaliyet gösterdiğimiz diğer ülkelerdeki ofislerden yürüteceğiz” dedi.

Türkiye’de şirketler pahalı
Advent'ten gelen açıklamada, Türkiye pazarında oluşan rekabet dolayısıyla şirket değerlerinin beklentilerin üzerinde oluştuğuna da vurgu yapıldı. Açıklama şöyle devam etti: “Türkiye'de hala büyük potansiyel var. Ancak, yoğun rekabetin yaşandığı bu pazarda son yıllarda doğru fiyatlarda yeterince satın alma fırsatı göremedik. Bu nedenle kaynaklarımızı mevcut şartlar altında bu piyasaya tahsis etmenin rasyonel olmadığını düşünüyoruz. Geçen 12 yılda Türkiye konusunda önemli bir birikim sağladık. Bundan sonra sektör odaklı bir bakış açısıyla bu pazara yaklaşacağız. Bu nedenle İstanbul'daki ofisimizi mart sonu itibariyle kapatıyoruz.”

Kaynak: Emek Kaplangil / HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri