Hamburger

06 Mart 2013 Çarşamba

Herkese hitap eden birkaç burger yapmam gerekiyor. Ben de sabah giriyorum mutfağa onlarca burger denemesi yapıyorum. Belki 100 kişiye değişik burgerler tattırdım, menüme en iyi burgeri koyayım diye. Tam pes edecekken birden fikrim geldi

Herkese hitap edecek burger yapmaktansa herkes kendi burgerini kendisi yapsın, Amerikan sistemi. Ben işi çözdüm, bugün de bütün sırlarıyla size anlatacağım. Bu pazar çocukları  burger yemeye dışarıya götürmeyin, çağırın arkadaşlarını da hem onlara hem de akşam maçı izlemeye gelen  misafirlere bir burger ziyafeti çekin. En güzel burgeri yaptınız, ama bir tarafı eksik kaldı. Nedir eksik kalan peki? Tarifime geçmeden önce biraz ukalalık yapabilmeniz için burgerin nerden gelip nereye gittiğini anlatmak istiyorum; çünkü herkesi şaşırtacak bir yolculuğu var.

Hamburgerin atası bugün çok bilinmese de steak tartar denilen Tatar bifteğidir. Tarihte Tatarlar etleri ince ince kıyarlar ve bir beze sararak atların eğerlerinin altına koyarlarmış. Sürtünmeden ve ısıdan et zamanla pişer ve yemek yiyecekleri saate içine soğan ve bulabilirlese 1 yumurta kırarak yerlermiş. Zamanla bu Tatar bifteği İngiltere’ye kadar gitmiş. 1700’lü yıllarda İngiltere’den Amerika’ya göç edenler tarafından bu kültür Amerika’ya taşınmış. Bu tarihten sonra Tatar bifteği  şekil değiştirmiş. Biraz pişmiş, üzerine domuz butundan yapılan bir salam konulmuş, içine karıştırılan yumurta pişirilerek üzerine konmuş. Kısacası bugünkü hamburger halini almaya başlamış. Yani hamburgerin ana vatanı Orta Asya. Bize hiç de uzak değil, hatta teğet geçmiş bile diyebiliriz.

Biz dönelim konumuza, önce ekmeğinden başlayalım. Aslında ekmeğin dışı çıtır içi yumuşak olması gerekiyor. Hatta en güzeli sizin yapmanız ama sizi bu kadar yormaya içim el vermiyor. Markete gidin ve susamlı büyükçe hamburger ekmekleri alın. Uno’nun ekmekleri bu iş için ideal olabilir. Hazır marketteyken birkaç tane göbek marul alın; ama alırken dikkat edin dolgun ve sert olsun.

Eğer evde mayonez yoksa mayonez ve Alman tipi kornişon turşusu alın. Eğer üzerine peynir koyacaksak dilimli burger peyniri ya da Chedar peyniri de alıp doğru kasaba geçin. Kasabımızdan 1 kilogram kadar orta yağlı döş kıyması biraz da antirikot isteyin ve kıyma makinasının aynasını değiştirmesini rica edin. Yani kıymanın çıktığ kısmı kalın delikleri olan 4,5 numaralı olanı takmasını isteyin ve kıymayı 1 kere çektirin. Çekilmiş kıymayı eve gelince hiç bekletmeden sadece tuz ve karabiberle birazcık yoğurun ve hemen dolaba kaldırın.

Göbek marulumuzu sirkeli suda iyice yıkayıp çok ince doğrayın. Suyu süzülmesi için delikli bir kapta dolaba kadırın. Islak marullar dolapta suyu süzülürken daha da sertleşecek çıtır çıtır olacak. Bir diş sarımsağı havanda tuz ile dövün ve 1 çay bardağı kadar mayonez ile karıştırın. Suyu süzülmüş marulları bu mayonez ile karıştırın. Şekli güzel olsun diye dolaptan kıymayı çıkartın ve eğer bulabilirseniz yuvarlak bir borunun içine basın. Boru bulamazsanız 150 gram kadar kıymayı eliniz ile yuvarlayıp en az 1 saat dolapta dinlendirin yoksa pişerken dağılır.

Döküm tava ya da elektirikli ızgarada her tarafı 5’er dakika olacak şekilde pişirin. Bu arada eğer kıymayı yağsız yaparsanız etinizi zor pişer ve kuru olur. O yüzden orta yağlı olmasına dikkat edin. Hemen köftenin yanında ekmekleri de kızartın. Evde varsa altına barbekü sos sürün, eğer yoksa gelin Bebek’e ben size kendi yaptığım barbekü sostan vereyim. Üzerine daha önce yaptığımız mayonezli maruldan dışına taşarcasına bir avuç koyun. Bu arada köftemiz pişmeye yakın bir hale geldi, o zaman üzerine 2 dilim chedar peyniri koyun erisin. Pişen köfteyi marulun üzerine alın, üzerine lira şeklinde kesimiş domates koyun. Hafif tatlı turşuları da koyduktan sonra ekmeğin üzerini kapatın.

Şimdi sıra yemeğe geldi. Elinizle üzerine bastırın hem hamburger küçülsün hem de köftenin yağı suyu ekmeğe geçsin. Daha sonra afiyetle yiyebilirsiniz. İsterseniz hayal gücünüzü de kullanarak köftenin üzerine karemelize soğan, sote mantar, değişik peynirler, pastırma, füme et de koyarak hamburger konusunda uzman olduğunuzu gösterebilirsiniz.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri