Katkısız lezzetler

02 Ağustos 2012 Perşembe

Etin bu kadar pahalı olduğu bir ülkede sütün ucuz olma imkânı var mı? Tabii ki hayır… Peki, sütün bu kadar pahalı olduğu bir ülkede peynirin ucuz olma ihtimali var mı? Tabii ki hayır… O zaman, birazdan vereceğim tarif ile hem bundan sonra alacağınız peynire dikkat edeceksiniz hem de evinizde katkısız peynir yapmış olacaksınız

 

1- 1 kilogram sütü bir taşım kaynatın ve soğumaya bırakın.
2- Yaklaşık 10 dakika sonra içine 1 limon sıkın, 15 dakika kadar bekleyin. Süte ne oldu? Neee! Amanın kesildi mi? Tabi ki kesilecek, kesilecek ki peynir oluşsun.
3- Şimdi temiz bir tülbentten sütü süzün. Tülbendin üzerinde peynir pıhtılarının kaldığını göreceksiniz. Alt tarafa akan ise namı-diğer ‘peynir altı suyu’ yani önemli bir şey…
4- Artık elimizde 1 top peynir kaldı. Bunu lavabonun üzerine bağlayın ki içindeki su süzülsün. İşte bu noktada peynirin kaç lira olması gerektiğini anlamış olmanız gerekir. Çünkü 1 litre sütten yaklaşık 150 gram peynir çıktı. Hesap edin sütün fiyatı ortada, peynirin gramajı ortada; peki, nasıl oluyor da piyasada sütten ucuz peynirler var? O sütten ucuz peynirlerde, suyu içinde tutan bazı kimyasallar var ki bu kimyasalı içinde barındıran peynirin ne protein değeri yönünden faydası ne de lezzet yönünden istediğimiz var.
5- Birkaç saat sonra elimizde yumruk büyüklüğünde bir peynirimiz oldu. Bu peyniri bir karıştırma kabına alın içine ince ince fesleğen, yine ince kıyılmış biberiye ve biraz da ceviz kırarak peynirle birlikte karıştırın. Son olarak aynı tülbendin içine peyniri basıp dolaba kaldırın.
6- Birkaç gün dinlendirip servise hazır hale getirebilirsiniz. Artık elinizde katkısız saf ve bir o kadar lezzetli bir peynir oldu. Peynirin adı ne derseniz, aslında lor peyniri ama siz daha havalı bir isim isterseniz, İtalyanlar buna ‘Ricotto Peyniri’ diyorlar. Önümüzdeki günlerde peynir mayasıyla yapılan birçok peynirin de tarifini vereceğim. Mozerella bile yapacağız birlikte. 
7- Pazar sabahlarının vazgeçilmez misafiridir sucuk. Gerçi bu aralar fiyatından dolayı misafir olmaktan öte geçemiyor ama olsun biz bu hafta sucuk yapacağız ve hatta bu sucuğu da eşe dosta dağıtacağız. Düşünün ne havamız olacak. Hazırsanız başlayalım!

Malzemeler
-2 kilogram dana kıyması
-1 çorba kaşığı kırmızı toz biber
-1 çorba kaşığı yenibahar
-1 çorba kaşığı karabiber
-1 çorba kaşığı kişniş
-Azıcık karanfil tozu
-1 baş sarımsak (tuzla dövülmüş)
-Tuz
-2 metre kuru bağırsak

8-Sucuk yapmaya başlamadan önce kendinizi iyi hazırlayın çünkü bir bütün bir pazar gününüzü bu işe adayacaksınız. Cumartesi akşamından kasabınıza uğrayın ama daha öncesinde eğer imkânımız olursa yukarıda yazdığım baharatları da beraberinizde götürün.
9-Kasabınıza girdiğinizde ondan önce ‘1,5 kilogram döş ile 5 gram kol ya da buttan yağsız bir parça isteyin. Bu etleri 1 kere kıyma makinesinden çektirin. Daha sonra baharatları karıştırıp 1 kere daha çektirin. Büyük ihtimalle kasabınız bu işleme izin vermeyecektir ama siz yine de şansınızı deneyin. Eğer başarılı olamazsanız kıymayı 2 kere çektirip baharatları evde yoğurun.
10- Kıymayı eve getirdiğinizde iyice yoğurun ve üzerini streç ile kaplayıp dolapta 1 gün bekletin. Ertesi gün kıymayı dışarı çıkartın. Mısır Çarşısı’ndan (birçok baharatçıda da bulabilirsiniz) aldığınız kuru bağırsakları ılık suda 15 dakika bekletin. Bağırsağın ağzını musluğa hortum gibi geçirin ve içine biraz su doldurun diğer tarından çıkmasını sağlayın ki içi de temizlensin.
11-Bağırsağı bir huninin ağzına toplayarak geçirilen uç kısmına keten ip ile düğüm atın ve huninin içine kıymayı basmaya başlayın. İstediğiniz boya gelen sucuğa 2 santimetre önceden yani kıymanın üzerinden bir kere daha düğüm atın. Yalnız dikkat edin içinde hiç hava kalmaması gerekiyor.
12-Daha sonra kuruması için serin bir yere asın. İlk 3 gün asılan sucuklar günde 1 kere suya daldırılıp çıkartılır. Damak zevkine göre baharat ve sarımsak miktarı artırılıp, çoğaltılabilir.

Bu kadar zahmetten sonra herhalde başında düşündüğünüz sucuk yapıp eşime dostuma dağıtırım zihniyeti değişmiştir. Boş verin, kimseye vermeyin sucuğunuzu, ancak size kadar zaten.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri