Merterli tekstilci sevindirecek

24 Ağustos 2012 Cuma

Merter Platformu öncülüğünde tekstil üreticileri yoksul vatandaşlar için mağazalar zinciri kuruyor. 81 ilde açılacak 100 mağazada Collezione, Kiğılı, Leke Jeans gibi markaların ürünleri ücretsiz dağıtılacak

merterli-tekstilci-sevindirecek

Merter Platformu, dezavantajlı bölgelerde yaşayan vatandaşların ücretsiz kıyafet temin edeceği mağazalar zinciri kuruyor. Kızılay'la ortak yürütülen Sevgi Mağazaları adındaki projeye Laleli, Zeytinburnu, Osmanbey, Bursa gibi Türkiye'nin diğer tekstil ve hazır giyim üretim merkezlerindeki şirketler de katılıyor.

Ünlü markalar bedava
Sevgi Mağazaları'nda dış giyimden ayakkabıya tüm ihtiyaçları karşılamayı amaçladıklarını belirten Merter Platformu Başkanı Cengiz Acar, "İlk etapta Türkiye genelinde 100 mağaza açmayı planlıyoruz. İlk mağazamız eylülde İstanbul Güngören'de açılacak. Bir mağazanın maliyeti 50 bin TL olarak hesaplandı" diyor. Acar, her mağazada en az bir maaşlı eleman da çalışacağı için projenin istihdam ayağı da olacağını vurguluyor. Sevgi Mağazaları'nda Türkiye'nin önde gelen tüm markalarının ürünleri bedava ihtiyaç sahiplerine sunulacak.

Cengiz Acar, Kiğılı'dan Collezione'ye kadar birçok markanın projeye dahil olduğunu belirterek, "Bu proje sadece markaları kapsamıyor. Sevgi Mağazaları için üretilecek ürünler ayrı bir banttan çıkıyor. Kumaşçı bu ürünler için bedava mal veriyor, aksesuarcı düğmeden para almıyor, boyahane keza öyle. Dolayısıyla tüm tekstil ve hazır giyim sektörü dezavantajlı, varoşlarda yaşayan ve alım gücü olmayan bu vatandaşlarımız için bir araya geldik" şeklinde konuşuyor.

Öte yandan mağazaların açılacağı dükkânların bir kısmı sanayicinin cebinden çıkan parayla kiralanacak. Özellikle Anadolu'daki mağazalar için yerel yönetimlerden destek istediklerini söylüyor Acar. Kaymakamlıkların elindeki varlıkların tahsisi için birçok ilçede görüşme yapmışlar. "Genellikle olumlu yaklaşıyorlar, ancak henüz sonuç aldığımız bir yer yok" diyor Acar.

400 STK birleştirilecek
Merter Platformu, Ekim ayında yapılacak önemli bir buluşma için hummalı bir hazırlık içinde. Platform Türkiye'deki 400 sosyal sorumluluk derneğini tek çatı altında toplayan bir konfederasyon kurmaya hazırlanıyor. Türkiye Sosyal Sorumluluk Konfederasyonu adını alacak girişim ilk toplantısını Ekim ayında yapacak. Cengiz Acar, "Hedefimiz Türkiye'de sosyal sorumluluk bakanlığı kurulması. Dünya çapında bir konfederasyon için Avrupa ve Rusya'da görüşmeler yapıyoruz" diyor.

Van'da test ettik
Van'a deprem sonrasında 50 bin parça kıyafet göndererek sistemi test ettiklerini anlatan Acar, her mağazaya ayda ortalama 3 bin parçalık kota koyacaklarını söylüyor. Projeye ayakkabı ve çorapçıları da katmaya çalıştıklarını vurgulayan Cengiz Acar, "Hepimiz köy çocuklarıyız. Kimse o yılları unutmadı. O yıllardan buralara gelmiş sanayicileriz" diyor.

Kaynak: Yasemin Salih / SabahGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri