Perakende devi Walmart, Migros’a talip

13 Aralık 2012 Perşembe

Financial Times gazetesi dünyanın en büyük perakendecisi Walmart’ın Migros’u satın almak üzere görüşmelere başladığını yazdı. Olası anlaşma şirketin değerini 4 milyar doların üzerine çıkaracak

perakende-devi-walmart-migrosa-talip

Walmart’ın henüz resmi bir teklifte bulunmadığı ancak geçtiğimiz günlerde bazı Migros yöneticileriyle görüşmelerde bulundukları aktarıldı. Walmart’ın Türkiye’de 888 mağazası bulunan Migros ile ilgilenmesinin gelişmekte olan pazarlara girmeye çalışması olarak yorumlandı.

Migros hisselerinin yüzde 51’i 2008’de Londra merkezli BC Partners tarafından satın alınmış, şirketin elindeki hisse oranı daha sonra yüzde 80’e çıkmıştı. İngiliz fon girişim şirketi BC Partners genellikle satın aldığı varlıkları 3-5 sene elinde tuttuktan sonra satışa çıkartıyor. BC Parners tarafından satın alındığı dönemde Migros’un 14 bin 800 çalışanı bulunuyordu.

Carrefour ve Tesco da ilgileniyor
Öte yandan haberde, Fransız Carrefour ve İngiliz Tesco’nun da Migros ile ilgilendiği yazıldı.  Carrefour’un Türkiye pazarından çıkmasına alternatif olarak geçtiğimiz aylarda BC Partners’la Türkiye’deki faaliyetleri ile Migros’u birleştirme adına görüştüğü belirtildi. 

444 milyar dolar gelir
1962 yılında kurulan dünyanın en büyük perakende şirketi Wall Mart'ın bünyesinde 2 milyondan fazla kişi çalışıyor. 208 milyar dolar piyasa değerine sahip olan şirket, Forbes'un en büyük şirketler sıralamasında da 16'ıncı konumda bulunuyor. Ciro bazıında dünya ikincisi olan Walmart, aynı zamanda dünyanın en güçlü 24'üncü markası. 27 ülkede faaliyet gösteren Walmart'ın 2012 sonu itibarıyla 444 milyar dolar gelire ulaşması bekleniyor.

Kaynak: HürriyetGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri