Tiryakinin cebinden 2 milyar TL çıkacak

03 Ocak 2013 Perşembe

Vergi düzenlemeleri nedeniyle beklenen zamlar gecikmedi. Üreticiler yeni fiyatlarını açıklamaya başladı. Dün 8 liradan satılan sigaranın fiyatı bugün 9 lira

tiryakinin-cebinden-2-milyar-tl-cikacak

Yeni yılda beklenen zamlar bir bir geliyor. Vergi düzenlemelerinin ardından büyük sigara üreticileri de maliyetlerdeki artışları fiyatlara yansıtmaya başladı. Daha önce 8 liraya satılan bazı sigaraların fiyatları yüzde 12.5 artışla 9 liraya, 7 liraya satılan bazı sigaraların fiyatları yüzde 14.3 artışla 8 liraya, 5.5 liraya satılan bazı sigaraların fiyatları yüzde 18.2 artışla 6.5 liraya çıkarıldı. Maliye’nin, vergi artışından beklediği gelirin 2 milyar lira civarında olduğu ifade edildi.

Çarpan etkisi yaratıldı
Sigarada ilk zam Philsa’dan geldi. Şirket ürünlerine yüzde 12-20 arasında zam yaptı. Tüm şirketlerin benzer oranda zam yapması halinde 2013’te enflasyona etkisinin 0.7-0.9 puan aralığında olması bekleniyor.

Maliye, bu yıl yeni düzenleme ile sigaraya çarpan etkili bir vergi sistemini devreye soktu. Sigarada nispi vergi ve maktu vergi olmak üzere ikili bir vergi sistemi var. Çarpan etkili maktu vergi Avrupa Birliği’nde de uygulanıyor. Çarpan etkisinin ise maktu verginin şirket kârından alınması nedeniyle ortaya çıktığı belirtiliyor. Yetkililer bu hesaba dayanarak 9 kuruşluk verginin 45 kuruşluk etkisi olduğunu belirtiyor. Bu mekanizmayı şirketlerin anladığını da ifade eden yetkililer bu nedenle zammın yüzde 18 civarında olması gerektiğini söylüyor.

Stokçunun elinde patladı
Maliye’nin nispi vergiyi 4 puan artıracağı beklentisiyle stok yapanlar ise hayal kırıklığına uğradı. Çünkü 4 puanlık artışta en az yüzde 30-35 zam yapılması gerekiyordu. Öte yandan Temmuz’da hem maktu vergi hem de asgari maktu artacak. Maktu verginin çarpan etkisi yine devreye girecek. Örneğin Ocak-Haziran arasında ÜFE yüzde 3 çıktı. 9 kuruşluk verginin artışı yüzde 3 olacak. 0.27 kuruşluk bir artış olacak. Ancak bu düz bir hesapla değil 1.35 kuruş olarak yansıyacak.

Sigara hangi ülkede ne kadar? (dolar)
Suriye 1.50
Irak 1.30
İran 1.70
Almanya 9.30
Rusya 1.86
Bulgaristan 3.60
Yunanistan 5.65
Türkiye 5.08

* Üst fiyat segmentindeki bir marka baz alınmıştır.

Kaynak: Neşe Karanfil / RadikalGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri