Hayat Kimya’dan bir ilk

14 Mayıs 2013 Salı

Hayat Kimya, üretim ve yönetim faaliyetlerindeki enerji verimliliği uygulamalarıyla ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi (EYS) Sertifikası’nı almaya hak kazanan ilk Türk firması oldu

hayat-kimyadan-bir-ilk

Enerji Yönetim Sistemi sertifikasına Türkiye’de ilk kez akredite sertifikayla sahip olan şirket, ölçüm noktalarının fazlalığı, enerji akışının sürekli izlendiği sistemi, raporlaması ve enerji üzerine sürekli yatırım yaptığı çalışmalarıyla değerlendirildi. Kendi içinde enerji üreten sistemi “trijenarasyon”la enerji maliyetlerini aşağı çeken Hayat Kimya, Tüv Thüringen adlı Alman akreditasyon kuruluşunun da işletme modeliyle beğenisini kazandı.

Hayat Kimya Ar-Ge Direktörü Ahmet Nezir Işıklar, “Hayat Kimya bünyesinde 2010 yılından beri sürdürdüğümüz Enerji Yönetim Sistemi çalışmaları Nisan 2013 tarihinde Alman Tüv Thüringen firması tarafından gerçekleştirilen denetim faaliyetiyle neticeye ulaştı. Bu alanda Türkiye’nin ilk akredite belgesi niteliğini taşıyan ISO 50001: 2011 Enerji Yönetim Sistemi belgesi şirketimiz tarafından alındı” diye konuştu.

Işıklar, “Dünyanın hiç bir yerinde benzeri olmayan patenti bize ait olan ‘trijenerasyon’ sistemi sayesinde enerji maliyetlerimizi aşağıya çekmiş bulunuyoruz. 20 milyon euro yatırım ile kurduğumuz tesisimizde 5 adet gaz türbini ile yapılan 35 Mw elektrik üretimi ile termal enerjiyle de kurutma havası, buhar üretimi ve soğuk su üretimi yapılıyor. Kaynaklarımızı etkin kullanarak tükettiğimiz enerjinin doğru yönetilmesinin yanı sıra çevrenin korunmasına da katkı sağlamayı hedeflediğimiz çalışmamızın başarıya ulaşmasından büyük mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.


 


Firma Fotogalerisi Bulunmuyor

Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri