Hayat Su, karbon ayak izini düşürdü

16 Ekim 2009 Cuma

Hayat Su, dünyada ilk kez üretime başladığı yeni pet şişeler sayesinde karbon ayak izini yüzde 7 azalttı

hayat-su-karbon-ayak-izini-dusurdu

Hayat Su Genel Müdürü Yeşim Güra, dünyada ilk kez üretime başladıkları kısa boyunluklu, kısa kapaklı ve daha hafif pet şişeler sayesinde sadece 0.5 litrelik pet şişelerdeki karbon ayak izini yüzde 7 azalttıklarını belirtti.

Güra, fabrikalarında çevreye olan etkilerini en aza indirmek amacıyla Çevre Yönetim Sistemi uyguladıklarını belirterek, "Bu çerçevede 2007-2009 yılları arasında enerji tüketimimizi pet şişe başına yüzde 24, damacana başına yüzde 5 azalttık. Su tüketimimiz de aynı dönem zarfında pet şişe başına yüzde 42, damacana başına yüzde 49 geriledi" diye konuştu.

Türkiye'nin damacana ve pet su olarak toplam kişi başı 102 litre su tüketimiyle Meksika, İspanya, İtalya ve Fransa'dan sonra dünya sıralamasında 5'inci sırada yer aldığını kaldeden Yeşim Güra, ambalajlı su pazarının bu yıl 9 milyar litreye ulaştığını kaydetti.

Karbon ayak izi nedir?
Karbon Ayak izi birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür.Karbon ayak izi iki ana parçadan oluşur: doğrudan/birincil ayak izi ve dolaylı/ikincil ayak izi. Birincil ayak izi evsel enerji tüketimi ve ulaşım (sözgelimi araba ve uçak) dahil olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan CO2 emisyonlarının ölçüsüdür. İkincil ayak izi kullandığımız ürünlerin tüm yaşam döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı CO2 emisyonlarının ölçüsüdür. Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri