Perakendeye düşük maliyetli elektrik

05 Aralık 2014 Cuma

Avrupa’da 100 yılı aşkın süredir elektrik üretimi ve ticareti alanında faaliyet gösteren ve 2008 yılından beri de Türkiye’de olan RWE, perakende elektrik satışı çalışmalarına başladı. RWE Enerji Toptan Satış AŞ Kıdemli Müdürü Engin Aksu, aylık elektrik faturası 135 TL’nin üzerindeki KOBİ ve mesken tüketicilerine “düşük maliyet, yüksek kalite” anlayışıyla hizmet sunduklarını anlattı

perakendeye-dusuk-maliyetli-elektrik

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

Bize öncelikle RWE’nin geçmişinden ve şu an gelmiş olduğu noktadan bahsedebilir misiniz? RWE hangi ülkelerde, kaç çalışanla, ne kadarlık elektrik ve gaz satışı yapıyor?
RWE, enerji sektöründeki 100 yılı aşkın deneyimi, 54 milyar Euro cirosu, 66 bini aşkın çalışanı ile bugün Avrupa’nın önde gelen beş elektrik ve gaz şirketinden biri. Petrol, gaz ve linyit üretiminde uzmanlığı, konvansiyonel ve yenilenebilir enerjiye dayalı elektrik santrallerinin inşaatı ve işletmesinde bilgi birikimi, emtia ticareti, elektrik ve gaz iletimi ve satışı alanlarında deneyimi ile enerjinin tüm alanlarında faaliyet gösteriyor. RWE, Avrupa genelinde elektrik satışlarında üçüncü, doğalgaz satışlarında beşinci sırada yer alıyor. Almanya, Hollanda ve İngiltere’de en büyük tedarikçiler arasında. Çek Cumhuriyeti’nde doğalgaz piyasasında ilk sırada olan RWE, Orta ve Güneydoğu Avrupa’daki konumunu sürekli olarak geliştiriyor. 10 ülkede toplam 49 bin 36 MW kurulu kapasiteye sahip.

Avrupa’da 100 yılı aşkın süredir elektrik üretimi ve ticareti alanında faaliyet gösteren RWE, 2008 yılından beri Türkiye’de. RWE, yatırım için neden Türkiye’yi seçti?
RWE, Türkiye’deki önemli büyüme fırsatlarını değerlendirmek, büyüyen Türkiye’nin enerjisine güç katabilmek ve ülkeye istikrarlı fiyatlarla enerji sağlayabilmek amacıyla Türkiye enerji pazarına giriş yaptı. 

RWE Turkey Holding, kurulduğu günden bugüne kadar hangi yatırımlarda bulundu?
Türkiye’deki ilk büyük yatırımımız, Denizli Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santrali 500 milyon euro’nun üzerinde yatırımla gerçekleştirildi. Son teknoloji ürünü santral, 775 MW net üretim kapasitesine sahip. Ağustos 2013’te ticari faaliyete başlayan santral, yüzde 56’nın üzerinde verimlilikle çalışarak Türkiye’nin arz güvenliğine destek verirken 3,5 milyon meskenin elektrik tüketimini karşılayabiliyor. Aynı zamanda Türkiye’deki en çağdaş ve çevre dostu tesislerden biri olan santralin bölgeye istikrarlı ve uzun vadeli bir gelişim potansiyeli sağlayacağına inanıyoruz. 

RWE müşterilerine ne gibi hizmetler sunuyor?
RWE olarak enerji tedarik zincirinde üretimden son tüketiciye kadar her halkada faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’de enerji arz güvenliğini ve çevre dostu enerji üretimini destekliyor, müşterilerimize yenilikçi ürün seçenekleri sunarak sektöre katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Dengeli bir üretim portföyünün bu aşamada önemli olduğunu düşünüyoruz. Portföyümüzü çeşitlendirmek amacıyla 2013 yılında yenilenebilir elektrik alanında önemli işbirliklerine imza attık. 2013’ün ilk yarısında Demirer Enerji, Peker Enerji ve Mön İnşaat firmalarıyla toplam 100 MW’ın üzerinde kapasiteli iki rüzgar, iki hidroelektrik santralinin yıllık üretim kapasitesinin satın alınmasına dair önemli anlaşmalar imzaladık. Büyük elektrik tüketicilerine 2011 yılından beri uluslararası standartlarda enerji çözümleri sunuyoruz. 2014 yılında ise perakende elektrik satışı çalışmalarımıza başladık. Bu kapsamda aylık elektrik faturası 135 TL’nin üzerindeki KOBİ ve mesken tüketicilerine “düşük maliyet, yüksek kalite” anlayışıyla hizmet sunuyoruz. Şu anda tüm Türkiye’de bayilik ağımızın kurulma çalışmalarına devam ediyoruz. RWE bayisi olmak isteyen firmalar www.rweelektrik.com adresine girip başvuru formu doldurarak değerlendirmeye alınıyor.

Peki, nasıl RWE müşterisi olunur?
Müşterilerimiz hiçbir bir ek masraf gerekmeden ya da uzun ve detaylı prosedürlerle zaman kaybetmeden önceki dönemlere ait bir elektrik faturası, kimlik fotokopisi, imza sirküleri (sadece tüzel kişiler için), vergi levhası fotokopisi ve tek bir imzayla RWE ailesine katılabilir.

RWE elektrik faturasını nasıl düşürüyor? Elektriğini RWE’den temin eden KOBİ’ler, ne gibi avantajlardan faydalanacak?
Perakende elektrik satışı çalışmalarımız kapsamda aylık elektrik faturası 135 TL’nin üzerindeki KOBİ ve mesken tüketicilerine “düşük maliyet, yüksek kalite” anlayışıyla hizmet sunuyoruz. Elektriğini RWE’den temin eden tüketiciler, konusunda uzman olan uluslararası ve yerel bir ekipten, sözleşme imzalama aşamasından, faturalamaya ve yeni ürünlere ilişkin bilgilendirilmeye kadar her konuda yüksek kalitede hizmet almanın yanı sıra ucuz elektrik, şeffaf fatura gibi önemli avantajlardan da faydalanıyor. Tüketiciler, satış sözleşmelerinde belirtilen indirimli birim enerji bedeli üzerinden faturalandırılırken, kendi bölgelerinde görevli elektrik dağıtım şirketlerinin sorumluluğunda olan sayaç okuma değerlerine göre düzenlenmiş, anlaşılması kolay ve şeffaf faturalar sayesinde büyük kolaylık yaşayacak. RWE, serbest tüketiciler için elektrik giderlerini önemli ölçüde azaltan bir uygulama da sunuyor. Bu uygulama ile serbest tüketiciler, RWE’den aldıkları hesaplı elektrik sayesinde hem Aktif Enerji Bedeli üzerinden indirim kazanırken, hem de Perakende Satış Hizmet Bedeli (PSH) maliyetinden muaf olacak. Ayrıca Enerji Fonu, TRT Fonu, Belediye Tüketim Vergisi gibi tutarlar Aktif Enerji Bedeli ve Kayıp Kaçak miktarlarına oranlanarak belirlendiğinden, söz konusu kalemlerde de kazançlı çıkacaklar.

RWE Turkey Holding AŞ’nin Türkiye hedefleri neler?
RWE, Avrupa’da elektrik üretimi ve ticareti alanında sahip olduğu deneyimlerini Türkiye gibi büyük ve potansiyel bir piyasada kullanmayı, Türkiye enerji sektörüne fayda sağlamayı hedeflemektedir.Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri