Ikea'nın satışları yüzde 3,2 arttı

31 Ocak 2014 Cuma

Dünyanın en büyük mobilya perakendecisi Ikea geçtiğimiz yıl neredeyse tüm piyasalarda pazar payını yükseltti. Şirket tarafından yapılan açıklamada tüketici harcamalarındaki toparlanmaya dikkat çekilerek 2020 itibarıyla satışların ikiye katlanması hedefi de yinelendi

ikeanin-satislari-yuzde-32-artti

Ikea, 31 Ağustos'ta sona eren mali yılda net karın yüzde 3,1'lik artış ile 3.3 milyar Euro’ya yükseldiğini açıklamıştı. Çin ve Rusya gibi ülkelerde faaliyetlerin artması ve ABD'de satışların güçlü olması nedeniyle gelir de yüzde 3,2'lik artışla 28.5 milyar Euro’ya yükselmişti.

Ikea CEO'su Peter Agnefjäll konu hakkında, "ABD gibi önemli tüketici piyasaları geri dönüyor. Avrupa da toparlanmaya başladı" diye konuştu. Ancak bazı önemli Güney Avrupa ülkeleri baskı altında kalmaya devam ediyor. İtalya ve İspanya'da satışlar geçtiğimiz mali yılda geriledi. Ikea'nın 2012'de en büyük dördüncü piyasası olan İtalya'daki satışlar Rusya ve İsveç'in gerisinde kaldı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada 2013 mali yılında Rusya ve Çin'in katkı sağlayan iki güç olduğu, ayrıca Polonya'da da önemli ilerlemeler kaydedildiği belirtildi.

Ikea'nın 2013'te ikisi Çin'de olmak üzere beş yeni mağaza açması gelişen piyasalardaki büyümenin önemine dikkat çekiyor. Şirket ayrıca Hindistan'a da açılmayı planlıyor.

Ikea, enflasyona rağmen 2013 mali yılında fiyatları yüzde 0,2 düşürdü. Geçtiğimiz yıl fiyat düşürme hedefinin yüzde 1 olduğu açıklanmıştı.

1943 yılında genç bir girişimci tarafından kurulan Ikea bugün 43 ülkede hizmet veriyor.

Kaynak: Jens Hansegardi, Niclas Rolander / The Wall Street JournalGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri