İstanbul PERDER’den önemli karar

07 Kasım 2014 Cuma

İstanbul PERDER, yapılan değerlendirmeler sonucu saat 09.00’dan önce ve 21.00’den sonra mağazaların iş hacminin düşük olması nedeniyle, üyelerinin açılış ve kapanış saatlerini buna göre düzenlemesi yönünde tavsiye kararı aldı

istanbul-perderden-onemli-karar

Özlem ELGÜN HARPUTLUOĞLU

İstanbul PERDER’in geçtiğimiz günlerde yaptığı yönetim kurulu toplantısında, kış aylarında mağazaların açılış – kapanış saatlerinin gözden geçirilmesi gündeme gelmiş ve konuyla ilgili olarak üyelerden de öneri ve görüş toplanmıştı. Yapılan değerlendirme sonucunda saat 09.00 öncesi ve 21.00 sonrası iş hacminin düşük olduğu tespit edildi, alınan raporlarla maliyetlerin bile karşılanmadığı anlaşıldı. Bu nedenle, bu ay itibarıyla özellikle verimsiz olan mağazaların saat 09.00 öncesi ve 21.00 sonrasının mesai dışı bırakılmasınının, ağırlıklı olarak kapatma yönünde karar alınsa bile yönetim kurulu olarak tavsiye edilmesi karara bağlandı.

Konuyu uzun zamandır kendi içlerinde değerlendirdiklerini, bir karara varabilmek için tüm üyelerden açılıştan saat 21.00’e ve 21.00’den kapanışa kadar kaç müşteri ağırlayıp ne kadarlık ciro yaptıklarını paylaşmalarını istediklerini anlatan İstanbul PERDER Başkanı Ramazan Ulu, gelen raporları analiz ettiklerinde maliyetleri yükseltici sonuçlar ortaya çıktığını söyledi. Sonuçlar karşısında yönetim olarak bir tavsiye kararı niteliğinde, mağazaların 09.00’da açılıp 21.00’de kapanmasını öngördüklerini ve bunu tüm üyelerine duyurduklarını kaydeden Ulu, birçok üyenin uygulamaya geçtiğini, kendi şirketleri Snowy Ulu Kardeşler için de verilerin toplandığını ve mağazaların yüzde 80’inde bu uygulamaya kısa süre içerisinde geçeceklerini dile getirdi. Ulu, ilerleyen günlerde saat uygulamasını 10.00 – 21.00 olarak oturtmaya yönelik çalışmalar da yapacaklarını sözlerine ekledi.

10.00’da açıp 20.00’de kapatacak
Mağazalarını 2 senedir yaz-kış saat 21.00’de kapattıklarını söyleyen Hakmar Yönetim Kurulu Üyesi Soner Doruk, bu uygulamayla ciddi anlamda tasarruf yaptıklarını, personel devir hızlarının da sektörün en altında olduğunu vurguladı. “09.00-12.00 saatleri arasında cironun yüzde 10’unu yapılmıyor. 20.00’den sonra da iş bitiyor. Mağazamızı kapattıktan sonra alışveriş yapmak iseyenler bakkala gidiyor ancak ürünlerin daha pahalı olduğunu görerek kıymetimizi anlıyor. Bir sonraki gelişinde bunu hesaba katarak alışverişini stoklu yapıyor. Bize böyle de bir faydası oluyor” diyen Doruk, şu sıralar mağazalarını 10.00’da açıp 20.00’de kapatmayı planladıklarını da belirtti.

Sarıyer Market Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Korkmaz, uzun yıllardır saatlere, satışlara, cirolara dikkat ederek saat uygulamasını kimi mağazasında hayata geçirdiklerini ancak şimdi daha da önemsedikleri için tekrar bir inceleme yapacaklarını anlattı. 10 mağazanın 4’ünde 09.00 - 21.00 saatleri arasında hizmet verdiklerini söyleyen Korkmaz, bilhassa kış aylarında daha çok mağazada bu uygulamayı devreye alacaklarının altını çizdi.

Üçler Market İnsan Kaynakları Yöneticisi Yasemin Parlak ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Mağazaların geç kapanması en çok çalışanlarımız için sıkıntı yaratıyor. Mağaza 22.00’de kapansa bile onların mağazadan çıkması 22.30. Dolayısıyla evlerine çok geç gitmiş oluyorlar. Ama 21.00’de kapanırsa insanlar evlerine nispeten erken ve daha rahat gidebilir. Biz 08.00-22.00 saatleri arasında çalışıyoruz ancak 07.00’de açılan mağazamız da var. Mesela Mecidiyeköy mağazamız, lokasyon olarak merkezi bir noktada olduğu için iş yoğunluğunun yüksek olduğu bir yer. 07.00’de hizmet vermeye başlıyoruz, satış da oluyor, çünkü ihtiyaç alanı orası. Orayı geç açma gibi bir lüksümüz yok ancak özellikle kış aylarında bazı lokasyonların kapanış saatini erkene çekiyoruz. İstanbul PERDER’in kararına da özellikle kapanış saati noktasında bu ay itibarıyla başlıyoruz.”Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri