İtalya'da kriz kahve sektörünü vurdu

20 Ağustos 2013 Salı

Borç krizinin vurduğu İtalya'da insanların kahvelerini evde yapması ülkenin kahve sektörünü olumsuz etkiledi

italyada-kriz-kahve-sektorunu-vurdu

İtalya’da insanların yerel kafelerde kapuçino içmek yerine evlerinde kahve tüketmeye başlamaları kahve sektörünü derinden etkiledi. Konuyla ilgili konuşan Uluslararası Kahve Organizasyonu Başkanı Mauricio Galindo, “İnsanlar dışarda eskisi kadar çok kahve tüketmiyorlar çünkü 2-2,5 euro olan kahve fiyatları onlara pahalı geliyor. Bu sebeple kahvelerini evde yapıyorlar” dedi.

Ülkenin en büyük kafe zincirlerinden Lavazza’nın patronu Antonio Baravalle ise tüketicilerin kahve içme alışkanlıklarının değişmesinden endişe duyduklarını belirtti. Baravalle, “Bir krizle karşı karşıyayız çünkü pazar yüzde 3 ile 4 arası bir kayıp yaşıyor” şeklinde konuştu.

Ekonomik krizden en çok etkilenen ülkelerden biri olan İtalya’da işsizlik oranı yüzde 12’yi geçmiş durumda. Ülkede 2008’de kişi başına düşen kahve tüketimi 5.9 kilogram iken, geçen yıl bu rakam 5.6 kilogram’a düştü.

Öte yandan yoğun kahve tüketimiyle özdeşleşen Akdeniz ülkelerinde insanların tahmin edildiği kadar kahve içmediği ortaya çıktı. İskandinav ülkesi Finlandiya’da kahve tüketimi Akdeniz ülkelerinindekinin iki katı seviyesinde.

Kaynak: RadikalGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri