Kayıtdışı istihdama 3 ayda bir denetim

26 Temmuz 2012 Perşembe

Kayıtdışı istihdama savaş açan Maliye ile SGK, ücretlerin alınandan daha az gösterilmesinin de önüne geçmek için üç ayda bir denetim yapacak

kayitdisi-istihdama-3-ayda-bir-denetim

Maliye Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtdışı istihdam, ücretlerin alınandan daha az gösterilmesi gibi konularda ortak çalışma yapmaya hazırlanıyor. Öncelikle potansiyel tespit edilmeye çalışılacak. Bu konuda çalışmalara başlandı. Şirketlerden personele ilişkin bilgiler istenecek. Denetimde konsept değişikliğine gidilecek. Gelir İdaresi’nde çalışan gelir uzmanları da denetimde kullanılacak. Yani denetim elemanlarının yanı sıra gelir uzmanları da bu konuda sahaya inecek. Denetimlerin üç ayda bir yenilenecek şekilde yapılması planlanıyor.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçtiğimiz günlerde özel sektörde çalışanların aldıkları maaş ile bordrolarda gözüken maaşların birbirinden farklı olduğunu dile getirdi. Özel sektörde alınan maaşların bordroda gösterilmeme eğiliminin yüzde 40-45’lere vardığına dikkat çeken Şimşek, bu konuda çalışma yapılacağını söylemişti.
 
Çok kişi sokağa inecek
Konuya ilişkin Maliye Bakanlığı’nın SGK ile ortak bir çalışma başlattığı kaydedildi. Ortak denetim modeli üzerinde çalışıldığı ifade edildi. Denetimlere başlamadan önce bilgi işlem altyapısı oluşturulacak. Bunun için şirketlerin personel bilgileri alınacak. Daha sonra denetim modeli oluşturulacak. Yetkililer kayıtdışı istihdam konusunda denetim elemanları açısından konsept değişikliği düşünüldüğünü belirterek, bu amaçla daha çok kişinin sokağa inmesinin planladığını anlattılar. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesindeki personelden yararlanmasının düşünüldüğü kaydedildi. Kaç kişinin kayıtdışı istihdam için devreye girmesi gerektiği konusunda da ön çalışmalar yapılıyor.

Sistem nasıl işleyecek?
1- Bilgi işlem altyapısı oluşturulacak.
2- Şirketlerden personel bilgileri istenecek.
3- Denetimde gelir uzmanları da kullanılacak.
4- Denetimler üç ayda bir yapılacak.
5- Denetimler Sosyal Güvenlik Kurumu ile ortak yapılacak.
 
SGK ile ortak denetim
Yapılacak olan denetimler aynı zamanda SGK ile ortak bir biçimde yapılacak. Konu ile ilgilenen yetkililer kayıtdışı istihdamın hem vergi kaybı açısından hem de sosyal güvenlik primi kaybı açısından önemli olduğunu belirterek, yoğun ve etkili olabilecek bir denetimin söz konusu olacağını ifade ettiler. Pek çok sayıda denetim elemanı ile yapılacak denetimlerin üç ayda bir yapılmasının planlandığını dile getiren yetkililer, bu sayede hem kayıtdışı istihdam hem de düşük ücretten gösterilen çalışanların tespit edilmesinin hedeflendiğini ifade ettiler.

Kaynak: Neşe Karanfil / RadikalGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri