Yılmaz Pekmezcan

Yılmaz Pekmezcan

Akademisyen
Kocaeli Üniversitesi Hereke Ömer İsmet Uzunyol MYO Müdür Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Programlar Yönetim ve Organizasyon Bölümü Öğretim Görevlisi'dir.

Kimler Gazete Okumaz?mış

24 Ekim 2008 Cuma

Geçtiğimiz Ramazan bayramında gazetenin birinde değişik bir ilana rastladım ve çok etkilendim...

İlanın altında sahibinin Basın Reklam Platformu olduğu yazılıydı. Gerçektende metni okur okumaz beynimde her satırı için onlarca somut örnek biranda canlanıvermişti. Yaşadığım tüm çarpıklarla adeta yüzleştirivermişti. Düşünenler ve uygulayanları tebrik ederim. Ancak ilk okuduğum da ne kadar hoşuma gittiyse de bir anlığına da olsa ilanı verenlerin reklam ve basın platformu olduğunu düşününce tüm bu ifadelerin altında yatan nedenin bir pazarlama aracı olarak reklam kokuyor olması açıkçası rahatsız etmedi de değil hani! Her şeye rağmen siz okuyucularımla bu güzel dizeleri paylaşmak istedim bakalım kimler gazete okumazmış:Bayramları aile büyükleri, fertleri ve dostları ile paylaşmak yerine yalnızca tatilden ibaret sananlar.Kırmızı ışıkta geçmeyi marifet sananlar. Bu memleket adam olmaz diye hayıflanıp cümlenin devamını getiremeyenler. Cumhurbaşkanının adını sorduğunuzda Ay dur şimdi hatırlıycam diyerek boş gözlerle gülümseyenler.Piyasa gündemini hesabındaki dolar ve euro kadar bilenler.Vapur iskeleye yanaşmadan atlamaya çalışanlar. Bütün gün kaldırım kenarında oturup, gelen geçene laf atan Sözde delikanlılar. Tribündeki koltukları yerinden sökerek fanatikliğini gösterenler. Arabanın camını açıp yola tükürenler. Tükürdüğünü yalayanlar. Başkasının posta kutusundaki mektupları açanlar.Kaçak elektrik kullananlar. Turistlere çifte tarife uygulayanlar. Yürüyen merdivenlerin dur düğmesine basarak eğlenenler.Hayırsever geçinip otoparkta özürlü yerine parkedenler. Gecenin bir yarısı araba kornasıyla gürültü koparanlar. Park halindeki arabaların kapısını çizerek kahramanlık yaptığını sananlar. Arabasını kaldırıma park ederek aklıyla övünenler. Erkek dediğin döver! diyerek böbürlenenler. Alkollü araba kullanarak şoförlüğünü ispatlayanlar. Maganda yakıştırmasını iltifat sananlar. Asker uğurlarken arabanın camından yarı beline kadar sarkanlar. Ekmeğin fiyatını bilmediği halde, son moda çantaların fiyatını yakından takip edenler. Karşı komşusu apartmandan çıkarken tanımamazlıktan gelip kafasını çevirenler. Yüzüne gülüp arkadan konuşanlar. Lügatine eklediği yeni sözcükler küfürden ibaret olanlar. Başkasının emeğiyle takdir toplamaktan gocunmayanlar. Çok iyi yalan söylemeyi, kıvırmayı, atlatmayı meziyet sayanlar.Trafikte ambulansın arkasına takılanlar. Altında çalışanlara kötü davranmayı zenginlik göstergesi kabul edenler GAZETE OKUMAZ! mış !!! Tabii bir de bu ifadelere eklenebilecekler var! Örneğin devletin imkanlarıyla rant sahibi olupta elde ettiği gelirlerle gayrimenkul zengini olan ve fahiş fiyatlarla kiraya verdikleri yerlerden elde ettikleri gelirlerin vergisini dahi devletine layık görmeyen yüzsüzler ile devletin ekmeğini yiyip devletine kurşun sıkanlar! Ne yapmıyorlar da bu haldeler merak ediyorum doğrusuNe zaman adam oluruz?: bindiğimiz dalı kestiğimizde aslında yalnızca kendimizin zarar göreceğini anladığımız gün!..


Güvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri