Kırmızı et açığını kanatlı kapatıyor

25 Nisan 2013 Perşembe

Türkiye'de 2012 yılında kişi başı ortalama et tüketimi 32,6 kilogram. Bunun 1,5 kilogramını koyun, 19,3 kilogramını piliç, 10,7 kilogramını sığır eti oluşturuyor. Kırmızı et açığını kanatlı kapatıyor

kirmizi-et-acigini-kanatli-kapatiyor

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı İbrahim Yiğit, kanatlı et sektörünün istikrarsız kırmızı et üretiminden doğan açığı kapatma konusunda özel öneme sahip olduğunu söyledi. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) tarafından düzenlenen "2’nci Uluslararası Beyaz Et Kongresi" Antalya'da yapıldı. Yiğit, kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, kırmızı et arzının istikrarsızlığı ve sürekli değişen fiyatlar nedeniyle Türkiye'de son yıllarda kanatlı sektörünün ön plana çıktığını, sektörün büyük bir gelişme kaydettiğini ifade etti.

Sektörün üretim ve ihracat başta olmak üzere çeşitli sorunları bulunduğuna dikkati çeken Yiğit, "Kanatlı et sektörü istikrarsız kırmızı et üretiminden doğan açığı kapatma konusunda özel öneme sahip. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve komisyonumuz, sektörün sorunlarının çözümü konusunda gerekli hassasiyeti göstereceğiz" dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Mesut Köse de geçen sezon Türkiye'de 20,1 milyon ton buğday, 7,1 milyon ton arpa ve 4,6 milyon ton mısır üretildiğini, bu sezon herhangi bir iklimsel olumsuzluk olmaması halinde üretim miktarının geçen yılın üzerinde gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

TMO tarafından başlatılan ekmek israfının önlenmesi kampanyası hakkında da bilgi veren Köse, yapılan araştırmalara göre Türkiye'de yılda 37 milyar adet ekmek üretildiği, üretilen ekmeğin 2,1 milyar adedinin israf edildiğini kaydetti. Köse, ekmek israfının önlenmesi kampanyasına verdikleri desteklerden dolayı sektör temsilcilerine teşekkür etti.

Piliç eti üretimi, 2012 yılında 1 milyon 830 bin tona ulaştı
Kongrede konuşan BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Sait Koca da kanatlı sektörünün sadece Türkiye'de değil, dünyada da büyüyen bir sektör olduğunu, 2000 yılında 68,6 milyon tona çıkan dünya kanatlı eti üretiminin 2012 sonunda 103,5 milyon tona ulaştığını söyledi. Koca, dünyada hızla artan nüfusun dengeli beslenmesi ve hayvansal protein ihtiyacının karşılanması için bu artışın önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini belirtti.

Türkiye'de 2000 yılında 752 bin 382 ton düzeyinde olan piliç eti üretiminin, 2012 yılında 1 milyon 830 bin tona ulaştığına dikkati çeken Koca, "90'lı yıllarda böyle bir büyümeyi hayal bile etmemiz mümkün değildi" diye konuştu. Bu kadar hızlı büyüyen bir sektörün sorunlarının bulunması, hatta yeni sorunlar çıkmasının doğal olduğunu anlatan Koca, bu sorunların çözümüne ilişkin sürekli çabalar gösterildiğini, gösterilmeye de devam edileceğini vurguladı.

Koca, "Türkiye'de 2012 yılında kişi başı ortalama et tüketimi 32,6 kilogram. Bunun 1,5 kilogramını koyun, 19,3 kilogramını piliç, 10,7 kilogramını sığır eti oluşturuyor" dedi. Türkiye'de domuz eti eksikliğinin oluşturduğu açığı kapatmaya kanatlı sektörünün talip olduğunu ifade eden Koca, "Bu açığı kapatmakta kırmızı et tam bir alternatif olamıyor. Sektörümüz domuzdan çıkan açığı piliç eti ile karşılamaya çalışacak" diye konuştu.

Sektörün hedefleri
Sektörün hedefleri konusunda da bilgi veren Koca, 2025 yılında 3,3 milyon tonun üzerinde kanatlı eti üretimi beklediklerini kaydetti. Sektörün ihracat konusunda ciddi yol kat ettiğini anlatan Koca, 2003 yılında 25 bin 169 ton düzeyinde olan kanatlı eti ihracatının geçen yılın sonunda 326 bin 249 tona ulaştığını bildirdi. Koca, 2025 yılında 900 tonun üzerinde ihracat ve 2,5 milyar dolar ihracat gelirine ulaşmayı umut ettiklerini sözlerine ekledi.

Konferansta, önümüzdeki günlerde televizyon kanallarında yayımlanması beklenen, sinema ve tiyatro oyuncusu Zeki Alasya'nın oynadığı "Mangalın Kuralları" isimli kamu spotu da ilk kez gösterildi.

Kaynak: DünyaGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri