Komagene, Çin’de döner zinciri kuruyor

19 Kasım 2012 Pazartesi

Çiğköfte markası Komagene, Çin'deki ilk Türk döner zinciri şubesini Ningşia Hui (Çinli Müslümanlar) Özerk Bölgesi'nde açtı. d'gene (dönergene) adıyla açılan restoran ülke geneline yayılmayı hedefliyor

komagene-cinde-doner-zinciri-kuruyor

Türkiye’den, dünyanın en büyük fastfood pazarı olan 1,3 milyar nüfuslu Çin’de önemli bir adım atıldı. Etsiz çiğköfte zincirinde Türkiye’nin bilinen ismi Komagene, Çinli ortağıyla ilki Çin’de Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Ningxia Hui Özerk Bölgesi’nin merkezi Yinchuan şehrinde ‘d’gene’ (dönergene-Çincesi: Kababu) markası adı altında franchise sistemiyle döner satış noktası açtı.

Şehrin en ünlü alışveriş merkezlerinden Ginwa’da kurulan ‘d’gene’nin hedefi ülke geneline yayılmak. 2015 yılı sonuna kadar 400 şubeye ulaşılması hedeflenirken, Çinli işadamları d’gene’nin şubelerini açmak için sıraya girmiş durumda. d’gene, et tedariki için özerk bölgenin Wuzhong şehrinde de bir üretim tesisi açtı.

d’gene’nin Türk ortağı Komagene Genel Müdürü Çetin Tekdemir, Türkiye pazarına gelecek yıl Dönergene ismiyle gireceklerini ve talepler doğrultusunda dünya pazarlarına açılmayı hedeflediklerini söyledi. d’gene ortaklarından Mehmet Emrah Nalçacı da, Çin’de hedeflerinin uzun soluklu olduğunu ifade etti.

Türkiye’de eğitim gören d’gene’nin Ningxia Genel Müdürü ve ortaklarından Ma Chunguo ise Çin’de çok fazla sahte Türk döneri olduğuna dikkat çekti ve amaçlarının Çinli tüketicilere orijinal Türk dönerini tattırmak olduğunu kaydetti.

Kaynak: Osman Erol Pekin / ZamanGüvenilir Online Alışveriş Siteleri Ucuz İnternet Alışveriş Siteleri Sosyal Sorumluluk Shopping Mall Online Satış Siteleri Online Giyim Kıyafet Siteleri Kadın Giyim Markaları İndirimler Giyim Markaları Fırsat Erkek Giyim Markaları Discount Dernekler Bayan Giyim Siteleri